Popularność samochodów sprowadzonych z Niemiec rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób, mając chęć zakupu pojazdu, decyduje się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Przemawia za tym to, że auta z Niemiec są często zadbane oraz dostępne w konkurencyjnych cenach. Nabywając samochód w Niemczech i chcąc się nim legalnie poruszać po polskich drogach, należy dokonać kilku niezbędnych formalności. Oto kilka wskazówek jak to zrobić.
Po zakupie samochodu z Niemiec należy go w ciągu 30 dni zarejestrować. Trzeba to wykonać w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Samochód może zarejestrować sam właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik w tym członek najbliższej rodziny.
Aby móc zarejestrować pojazd zakupiony w Niemczech należy wypełnić wniosek dostępny w urzędzie lub do pobrania na stronie internetowej wydziału komunikacji oraz przedłożyć odpowiednie dokumenty (oryginały wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego). Należą do nich:
W przypadku, gdy sprowadzisz samochód z Niemiec za pośrednictwem polskiego komisu samochodowego, nie musisz przejmować się zapłatą akcyzy oraz tłumaczeniem dokumentów, W konsekwencji skorzystania z pośrednictwa otrzymujesz gotową dokumentację i Twoim jedynym zadaniem będzie wizyta w Wydziale Komunikacji.
Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, wypełnieniu wniosku, oraz po uiszczeniu opłaty skarbowej, samochód sprowadzony z Niemiec nie zostaje zarejestrowany na tak zwany twardy dowód. Proces ten trwa około miesiąca i w tym czasie pracownicy urzędu dokonują sprawdzenia przeszłości samochodu. Jeśli jest ona wątpliwa, czas ten ulega wydłużeniu. Dopiero po sprawdzeniu pojazd zostaje zarejestrowany na czas nieokreślony, a właściciel otrzymuje stały dowód rejestracyjny (twardy).
Koszty samej rejestracji pojazdu z zachodniej granicy nie są wygórowane. Polskie tablice rejestracyjne to koszt 80 złotych – indywidualne złożone z pięciu znaków są droższe. Ich cena sięga nawet tysiąca złotych. Za czasowe pozwolenie musisz zapłacić 13,50 złotych. Dowód rejestracyjny twardy kosztuje 54 złote, a naklejka legalizacyjna – 12,50 zł.
Wszystkie dokumenty należy skompletować jeszcze przed wizytą w wydziale komunikacji. Ich brak może oznaczać odmowę zarejestrowania samochodu. Powinieneś mieć na uwadze, że każdy właściciel samochodu osobowego ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC . Jego brak skutkuje karą pieniężną w wysokości do 6020 zł.
Kupiłeś samochód sprowadzony z Niemiec i planujesz kupić ubezpieczenie OC? Skorzystaj z oferty przygotowanej przez LINK4. Wejdź na stronę internetową www.link4.pl. Znajdziesz tam intuicyjny kalkulator ubezpieczenia aut LINK4. Dzięki niemu, bez wychodzenia z domu, poznasz wysokość składki. Kupując polisę przez Internet, możesz liczyć na zniżkę. Zachęcamy również do kontaktu z konsultantami drogą telefoniczną pod numerem telefonu 22 4444444. Możesz spotkać się osobiście z agentami współpracującymi z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12386"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4209Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3066Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1412JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1127"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0