Znamy statystyki podsumowujące 2021 rok w Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice". Dane pozwalają porównać zeszłoroczną sytuację lotniska w Pyrzowicach w odniesieniu do 2020, pandemicznego roku. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wskazuje także zeszłoroczne, kluczowe inwestycje.
W minionym roku obsłużono w Katowice Airport 2 328 973 podróżnych, czyli o 883 192 więcej (+61,1%) niż w 2020 roku. Zeszłoroczny wynik to 48% ruchu z rekordowego przedpandemicznego 2019 roku, kiedy to w Pyrzowicach odnotowano 4 843 889 pasażerów.
Z siatki połączeń regularnych, obsługiwanej w Pyrzowicach przez takie linie jak Wizz Air, Ryanair, PLL LOT i Lufthansę, skorzystało 1 022 024 pasażerów, tj. o 31 037 więcej (+3,1%) niż w 2020 roku.
Najpopularniejszymi kierunkami regularnymi w ubiegłym roku były:
Z kolei w gronie pięciu najpopularniejszych państw w ruchu regularnym znalazły się:
W 2021 roku zanotowano 28 856 startów i lądowań samolotów, czyli o 6 934 więcej (+31,6%) niż w 2020 roku.
Miniony rok potwierdził rolę przewozów czarterowych. Ten segment w Pyrzowicach odbudowywał się szybciej od przewozów rozkładowych, wykazywał się też mniejszą wrażliwością na częste zmiany obostrzeń sanitarnych.
W 2021 roku przewozy czarterowe osiągnęły największy w historii pyrzowickiego lotniska udział w całości liczby obsłużonych pasażerów, który wyniósł ponad 55%. Czartery zanotowały także lepsze średnie wypełnienie w porównaniu z przewozami regularnymi. W tym pierwszy przypadku było to średnio 160 pasażerów na lot, a w drugim 110 - wynika z raportu GTL.
W segmencie przewozów czarterowych obsłużono 1 293 612 osób, czyli o 864 666 więcej (+201,6%) niż rok wcześniej.
Pasażerowie najchętniej latali z Pyrzowic na następujących trasach wakacyjnych:
Pięć najpopularniejszych państw w ruchu czarterowym w 2021 roku to:
Pomimo trudnej sytuacji branży lotniczej, GTL SA nie straciło zdolności do rozwoju infrastruktury Katowice Airport. Najważniejszą inwestycją w 2021 roku była rozbudowa i przebudowa terminalu pasażerskiego B. Projekt rozpoczęto we wrześniu 2019 roku, pandemia nie przerwała jego realizacji. Praktycznie nowy terminal został oddany do użytku w sierpniu 2021 roku. Dzięki temu przedsięwzięciu o wartości ponad 100 milionów złotych, przepustowość infrastruktury terminalowej pyrzowickiego lotniska przeznaczonej do obsługi ruchu pasażerskiego wzrosła z 6 do 8 milionów podróżnych rocznie.
Ponadto w 2021 roku GTL S.A. kontynuowało projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów, który jest podzielony na dwa zadania:
„Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA konsekwentnie realizuje wizję budowy lotniska wielofunkcyjnego, które dysponuje infrastrukturą nie tylko do obsługi ruchu pasażerskiego ale i cargo oraz zapleczem do serwisowania statków powietrznych. Prowadząc projekty inwestycyjne w bardzo trudnym 2021 roku potwierdziliśmy, że GTL SA jest zdrową organizacją o silnych fundamentach finansowych z potencjałem do dalszego rozwoju. Jestem przekonany, że dzięki inwestycjom, które prowadzimy, pyrzowicki port lotniczy po zakończeniu pandemii będzie jeszcze silniejszy” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Pandemia koronawirusa, która wywoła największy kryzys w historii branży lotniczej, zahamowała prognozowany wzrost przewozów pasażerskich. W 2020 roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 1,44 mln podróżnych, w 2021 roku było ich 2,32 mln. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2501Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
793Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
595Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
591Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
577Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+2 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Program do fakturowania- co oferuje i komu się przyda?
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0Wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników
0