Wybory parlamentarne 15 października zakończyły się najwyższą frekwencją po 1989 r. W Katowicach w głosowaniu wzięło udział ponad 171 tys. uprawnionych do tego mieszkańców.
Do tej pory najwyższa frekwencja wyborcza w Katowicach została odnotowana w 2020 r., kiedy podczas II tury wyborów prezydenckich wzięło udział 69,24% uprawnionych do udziału w głosowaniu. 60% frekwencja była przekraczana w Katowicach jeszcze przy okazji pierwszej tury wyborów prezydenckich (w 2020 r. było to 67,46%, a w 2000 r. – 63,17%) oraz wyborów parlamentarnych w 2019 r. (67,56%). Frekwencja ostatnich wyborów parlamentarnych z 15 października br. to najwyższy wynik jaki odnotowano w Katowicach od 1989 r.
- Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Katowic, którzy wzięli udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Tylko w Katowicach frekwencja wyniosła rekordowe w historii naszego miasta prawie 79%, a wiem, że sporo katowiczan głosowało również w innych miastach np. w wyniku trwającej podróży lub wakacji. Udział w wyborach to oczywiście nasz przywilej, ale jestem dumny, że wiele osób potraktowało go jako obowiązek. Wybory parlamentarne mają ogromny wpływ na sprawy nam najbliższe, jak edukacja czy służba zdrowia - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Gratuluję posłom i senatorom, którzy niebawem rozpoczną działanie. Liczę oczywiście na współpracę na rzecz Katowic.
Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, w Katowicach uprawnionych do głosowania było 218 075 osób, które głosowały w 168 utworzonych na terenie miasta obwodach. W głosowaniu wzięło udział 171 695 osób, a to oznacza frekwencję na rekordowym poziomie 78,73%. Najwyższą frekwencję odnotowano w obwodowej komisji nr 134, która zlokalizowana była w IV LO przy ul. Katowickiej. W tym obwodzie wzięło udział 89,91% uprawnionych. Ostatni protokół z jednej z katowickich komisji został zatwierdzony przez PKW 16.10 tuż przed godz. 22.00.
Przypomnijmy, że Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączyły się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywała się pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują". Była to akcja zachęcająca do uczestnictwa w wyborach wszystkich uprawnionych do udziału w głosowaniu obywateli.
W ramach tej akcji na katowickim rynku gościliśmy ogromny budzik z zegarem odliczającym czas do wyborów. Budzik ten odwiedzał w ramach akcji poszczególne miasta Unii Metropolii Polskich. Informacje o kampanii zamieszczone zostały m.in. na miejskich billboardach, a w jednym z przejść podziemnych pojawił się mural z głównym hasłem kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują".
Natomiast 8 października, z inicjatywy prezydenta Katowic, Marcina Krupy w katowickiej Dolinie Trzech Stawów zorganizowany został „Bieg do urny wyborczej". W biegu na dystansie 4 km, które symbolizowały czteroletnią kadencję Parlamentu, wzięło udział ponad 300 osób. Wszystkie te elementy kampanii miały na celu zachęcenie do udziału w głosowaniu wszystkich uprawnionych mieszkańców Katowic.
__
Przypomnijmy, frekwencja w tegorocznych wyborach parlementarnych była rekordowa, jednak dane Państwowej Komisji Wyborczej pokazują coś jeszcze. Z województwa śląskiego mocno odpływa ilość osób uprawnionych do głosowania. Porównaliśmy liczby z ostatnich trzech wyborów do parlamentu. Szczegółowo na ten temato pisaliśmy wczoraj <<Wybory ujawniły zatrważający trend. W Śląskiem spada liczba uprawnionych do głosowania>>.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2015Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
974Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
440Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
369Odlewnia Zawiercie odcina się od zarzutów o skandalicznych warunkach pracy w zakładzie
352Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0