Proces likwidacji kopalni Makoszowy w Zabrzu, będącej obecnie w strukturach SRK, zostanie zakończony do końca 2022 roku. Spółka Restrukturyzacji Kopalń już przygotowała szczegółowy program alokacji pracujących tam osób, które nie skorzystają z osłon socjalnych. Nikt nie zostanie bez pracy.
Po zakończeniu likwidacji w kopalni pozostanie 113 osób, w tym 42 posiadające uprawnienia emerytalne. Do rozmieszczenia pozostanie zatem 71 osób, w tym 24 zatrudnione w administracji.
- Aktualnie w KWK Makoszowy zatrudnionych jest 209 osób, w tym 42 kobiety, z czego 26 pracujących w administracji - powiedział Janusz Smoliło, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Utrzymanie zbliżonego stanu jest konieczne do momentu zakończeniu procesu likwidacji kopalni.
Następnie zdecydowana większość trafi do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Pracownicy „Makoszów” będą zatrudnieni w centralnej pompowni ochraniającej przed zagrożeniem wodnym i gazowym KWK: „Bielszowice”, „Sośnica”, „Budryk” i zabytkową kopalnię Guido. Tam będzie pracować ok. 80 osób. Pozostałe znajdą zatrudnienie w innych oddziałach spółki.
Kopalnia Makoszowy w Zabrzu trafiła do SRK w 2015 roku po rozdzieleniu z kopalnią Sośnica w Gliwicach. 31 grudnia 2016 roku decyzją ministra energii wstrzymano w niej wydobycie. Węgiel fedrowano w Makoszowach od 110 lat. Po zakończeniu wydobycia SRK zapewniła górnikom i pracwnikom administracji możliwość przejścia do innych zakładów górniczych. Deklaracje przejścia złożyło ok. 950 spośród 1336 pracowników. Pozostali byli niezbędni do pracy przy likwidacji kopalni. Do dziś została jedna trzecia z ponad 300-osobowej załogi likwidującej kopalnię. Wszyscy chętni dalej będą mogli pracować.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
1221Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
299Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
283GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
185Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
+2 / -0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
0Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
0