Dąbrowa Górnicza znalazła się w grupie pierwszych lokalizacji dla budowy małych reaktorów atomowych, które chcą budować wspólnie PKN Orlen oraz Synthos, koncern chemiczny należący do Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków.
Realizacja programu budowy SMR w Polsce możliwa będzie m.in. dzięki pozyskaniu przez OSGE wsparcia do 4 mld dolarów od rządowych amerykańskich instytucji finansowych. Chodzi o wsparcie od amerykańskiego EXIM Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC). Chęć zaangażowania w projekt budowy floty reaktorów SMR wyraziły także polskie banki – PKO BP, Pekao, BGK oraz Santander Bank Polska.
Nawet 4 mld dolarów możliwego wsparcia od rządowych 🇺🇸 instytucji finansowych dla programu budowy SMR-ów przez Orlen Synthos Green Energy. Porozumienia w tej sprawie podpisano w rezydencji @USAmbPoland z @EximBankUS i @DFCgov pic.twitter.com/mBvI6KHCk8
— ORLEN Synthos Green Energy (@ORLEN_Synthos) April 17, 2023Zobacz także
Dodajmy, że w połowie marca OSGE podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz zadeklarował gotowość zarówno finansowania budowy, jak i kapitałowego wejścia do spółki.
OSGE będzie kupować reaktory od amerykańskiej firmy GE Hitachi. Spółka opracowała reaktor BWRX-300 o mocy 300 MW. Wykorzystanie takiego reaktora rozważał Michał Sołowow jeszcze w 2019 roku, kiedy zamierzał siłami jedynie własnej firmy zbudować małą elektrownię atomową pod Oświęcimiem.
Niezależność energetyczna oznacza realną i rzeczywistą niezależność dla Polski. Chcemy stworzyć w Europie Środkowej zieloną ścianę czystej energii - mówił Michał Sołowow podczas podpisania porozumień z @EximBankUS i @DFCgov w rezydencji @USAmbPoland pic.twitter.com/zLNQyiRZEY
— ORLEN Synthos Green Energy (@ORLEN_Synthos) April 17, 2023
BWRX-300 to mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt. Jego twórcą jest firma GEH. Projekt bazuje na licencjonowanym przez amerykańskiego regulatora NRC (Nuclear Regulatory Commission) reaktorze ESBWR o mocy 1500 MWe i jest jego uproszczoną wersją. Dzięki temu jest konstrukcją konkurencyjną pod względem kosztów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1 MWe. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej przez BWRX-300 staje się porównywalne z kosztami typowej elektrowni pracującej w oparciu o gaz, a nawet w porównaniu do kosztów energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie gwarantuje stabilność wytwarzania energii nieosiągalną dla OZE. To sprawia, że reaktor modułowy stanowi idealne rozwiązanie do zaopatrywania w energię zakładów przemysłowych, a także dostarczania ciepła systemowego do miejskich sieci ciepłowniczych.
Pierwszą elektrownię z wykorzystaniem SMR postawi w Kanadzie dla firmy Ontario Power Generation. Budowa ma się zakończyć w 2028 r., a rozpoczęcie dostaw energii do sieci zaplanowano na rok 2029. Zaraz potem reaktor ma stanąć także w Polsce.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
995Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
666KSSENON w Żorach ma już ponad miesiąc. Jak "sprawuje się" flagowy projekt KSSE? Sprawdzamy!
543"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
538Wspaniałe wieści dla Katowic! Ponad 309 mln zł dofinansowania na Hub gamingowo-technologiczny
453Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
+1 / -0Ruda Śląska w dziesiątce szczęśliwców. Wielki Piec huty "Pokój" ocalony
0Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
0Tychy będą tworzyć komponenty do "elektryków". Chiński inwestor postawi fabrykę za 160 mln złotych
0Już jest! Największa w Polsce elektrownia słoneczna uruchomiona (wideo)
0W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru
0