Nasze mieszkania czy też domy, które znajdują się w różnych częściach kraju, mogą być narażone na różnego rodzaju czynniki, które negatywnie wpływają na ich wartość, a nawet bezpieczeństwo mieszkających tam osób.
Jedną z częstych przyczyn uszkodzenia budynków, czy też zaniku wód gruntowych, np. w rolnictwie, są szkody górnicze. Różnego rodzaju osuwiska, zapadliska, czy też pęknięcia budynków mogą być związane z normalnym ruchem zakładu górniczego, który działa w naszym pobliżu. Czasami możliwe jest przywrócenie stanu poprzedniego sprzed szkody, a czasami trzeba będzie powalczyć o odszkodowanie. Tego typu spory reguluje prawo geologiczne, ale nierzadko wymaga to postępowania sądowego. Jeśli więc mamy do czynienia ze szkodami górniczymi na naszym terenie, to koniecznie powinniśmy się dowiedzieć nieco więcej na ten temat.
Czasami w związku ze zwykłym ruchem zakładu górniczego na danym terenie mogą się pojawić różnego rodzaju szkody górnicze. Szkody tego typu mogą się wiązać z szeroko pojętym kopalnictwem, ale mogą być także wynikiem prac podziemnych o różnym charakterze. W zależności od sytuacji jaka ma miejsce na danym terenie, możemy zdecydować się na różne formy postępowania, mające na celu usunięcie szkód. Możliwym jest więc przywrócenie stanu poprzedniego z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów, jakie ponieśliśmy, by zabezpieczyć np. budynek. W niektórych przypadkach możemy liczyć na zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej, jeśli np. nasze straty są duże i nie da się powrócić do stanu sprzed szkody górniczej. Na mocy znowelizowanej ustawy "Prawo geologiczne" naprawienia szkód spowodowanych robotami podziemnymi, możemy dochodzić aż do pięciu lat od momentu spowodowania danej szkody. Warto więc walczyć o swoje - im szybciej to uczynimy, tym lepiej dla nas. Dla zakładów górniczych prowadzących działalność na szeroką skalę, kwoty potencjalnych odszkodowań, czy też koszty usunięcia szkód nie powinny być problemem, ale czasami uzyskanie zadośćuczynienia może przedłużać się w czasie i wymagać pomocy prawnej.
Co robić, gdy przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody, a np. obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego został wykonany niedbale? Roszczenie poszkodowanego wcale wówczas nie przepada. Warto z pewnością będzie sięgnąć po pomoc prawną, zwłaszcza wyspecjalizowanych w takich postępowaniach kancelarii adwokackich. Terminy przedawnienia roszczeń są dość długie, a więc szanse np. na uzyskanie odszkodowania po wyczerpaniu postępowania ugodowego są całkiem spore. Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego zgłoszenie takiej sprawy o zapłatę odszkodowania, jeśli np. naprawienie szkody nas nie satysfakcjonuje, jest w zasadzie darmowe. Kancelarie prawnicze pobierają wtedy procent od uzyskanego odszkodowania. Odszkodowanie ustala sąd w oparciu o fakty oraz przedstawioną dokumentację. Warto więc tutaj postawić na sprawdzonych prawników, będących za pan brat z przepisami prawa geologicznego, itp., dzięki którym przedsiębiorca prowadzący działalność górniczą, będzie musiał postawić na solidne naprawienie szkody albo wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Właściciel nieruchomości może w ten sposób zyskać pieniądze na postawienie czy też zakup nowych obiektów budowlanych, a uszczerbek majątkowy spowodowany przez szkody górnicze, zostanie zlikwidowany. Zakład górniczy nie stoi ponad prawem - dobrze jest o tym zawsze pamiętać.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1554Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
954Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
674Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy. Biuro Kontroli Wewnętrznej zwalcza patologie w PGG
587Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
521Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Decyzja zapadła. Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PGG
+2 / -0"Żyrafa" w renowacji. Rozpoczął się kolejny etap prac
+1 / -0Są urlopy, jest i zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków. Do zmiany w prawie rękę przyłożyli mieszkańcy Śląska
0Zgłoś schron lub ukrycie. Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości
0Nielegalny TikTok, pornografia na porządku dziennym. Szokujące wyniki raportu o dzieciach w sieci
0JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
0"Żyrafa" w renowacji. Rozpoczął się kolejny etap prac
0