Wiele osób chciałoby uniezależnić się finansowo, więc myślą nad założeniem własnego biznesu. Jeśli masz wiedzę na temat przepisów podatkowych, możesz pomyśleć nad założeniem biura rachunkowego. W 2014r. wprowadzona została ustawa, która reguluje możliwość realizowania wybranych zawodów regulowanych. Osoby chcące otworzyć jeden z tych biznesów mają ułatwioną sprawę, ponieważ nie ma obowiązku posiadania certyfikatu poświadczającego zawód księgowego. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania związane z zakładaniem biura rachunkowego.
Biuro rachunkowe to instytucja wykonująca usługi z dziedziny rachunkowości. Z usług mogą skorzystać inne przedsiębiorstwa, fundacje, organizacje, a także osoby fizyczne. Jest to jednoznaczne, z tym że usługi te może pobierać każda osoba, która w sposób operatywny bierze udział w działaniach gospodarczych, tzn. prowadzi przedsiębiorstwo, z którego wynikają określone wyniki ekonomiczne. Usługi, jakie może świadczyć biuro rachunkowe, jest naprawdę sporo. Pod słowem rachunkowość możemy znaleźć różne aktywności, które można podzielić na podgrupy, takie jak: księgowość, podatki oraz kadry i płace. Dokumentacja każdej z tych grup powinna być odpowiednio posegregowana. Mogą w tym pomóc teczki https://www.viperprint.pl/teczki. Pozwolą one na zachowanie porządku w dokumentacji oraz będą należycie reprezentować biuro podczas spotkań z klientami albo w urzędach. Przydatne będą także wizytówki, które także można dostać tutaj: https://www.viperprint.pl/wizytowki
Księgowość – najczęściej kojarzona z działaniem biura rachunkowego, a to tylko część zakresu z tej dziedziny. Obszar księgowości to prowadzenie ewidencji rozchodów i przychodów dla danej firmy, zajmowanie się rozliczeniami podatkowymi, a także przekazywanie deklaracji do odpowiednich urzędów. W zakresie księgowości biuro rachunkowe zajmuje się również doradztwem ekonomicznym i podatkowym, które ma na celu zmniejszenie zobowiązań związanych z utrzymaniem przedsiębiorstwa.
Podatki – w tym zakresie biuro rachunkowe świadczy usługę pełnej analizy podatkowo-księgowe, podczas której precyzowane są formy opodatkowania i płatności najbardziej przychylne firmie.
Kadry i płace – biuro rachunkowe, prowadzące te usługi, sprawia piecze nad pracownikami firmy. W tym przypadku biuro musi pilnować rozliczeń z instytucjami takimi jak ZUS czy PFRON, dysponować urlopami, zwolnieniami oraz wynagrodzeniami.
Założenie biura rachunkowego jest uzależnione od kilku czynników. Na pewno ważnym stymulatorem będą zdolności biznesowe, jakie posiada osoba chcąca założyć biznes. Chęć do pracy i wypełnianie jej obowiązkowo to również istotna cecha. Właściciel tego typu działalności musi znać rynek i mieć konkretne umiejętności. Doświadczenie w podobnej branży będzie dużym atutem. Dzięki temu będziemy mieć możliwość poznania charakteru takiej pracy i określenia, czy jest ona odpowiednim kierunkiem dla nas. Pozwoli nam również na pozyskanie kontaktów, które mogą być pomocne.
Warto pamiętać, że założenie biura związane jest z kosztami. Na sam początek należy znaleźć odpowiedni lokal, kupić sprzęty biurowe oraz dość drogie oprogramowanie, bez którego prowadzenie biura rachunkowego nie będzie działać właściwie. Zatrudnienie odpowiednich osób, które będą pomagać w dążeniu do sukcesu całej firmy, również jest niezbędne. W koszty należy wliczyć poszerzanie wiedzy, uczestnictwo w szkoleniach. Elementem bardzo ważnym jest odpowiedzialność cywilno-prawna, która będzie spoczywała na nas, ponieważ odpowiadamy zarówno za siebie, jak i za klientów.
Chcąc założyć własną działalność, należy mieć pełną świadomość. Jeśli nasze biuro będzie dobrze funkcjonować, możemy spodziewać się klarownego dochodu. Jednak najpierw trzeba będzie włożyć ogrom pracy własnej i przygotować się na nienormowany czas pracy.
Tagi: biuro rachunkowe
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
844Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
539Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
537Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
504Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
480Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0