Wiadomości

Ranking Forbesa: Katowice najbardziej ekologicznym miastem 2019!

2019-06-12, Autor: ig, źródło: Forbes

Katowice zostały uznane za najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Eksperci Forbesa tłumaczą, że nie chodzi o to, czy w mieście występuje zanieczyszczenie powietrza, ale o to, co robi samorząd, aby poradzić sobie z problemem. Pod tym względem stolica województwa śląskiego wypada najlepiej w kraju.

Reklama

Katowice kreują trendy. Tak uznali eksperci Forbesa, przyznając stolicy województwa pierwsze miejsce w rankingu najbardziej ekologicznych miast w Polsce. Katowice zostały docenione nie tylko za skalę działań, ale również ze względu na  zainwestowane środki. To jedyne śląskie miasto uwzględnione w rankingu.

Wsparcie finansowe dla mieszkańców na wymianę tzw. kopciuchów należy do najwyższych w kraju. W 2018 r. dofinansowano mieszkańców kwotą 9 mln złotych. W tym roku dofinansowanie ma wzrosnąć do 14 mln zł. Miasto wspiera także inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii. Jako jedno z pierwszych w Polsce wsparło osoby gorzej sytuowane w opłacaniu kosztów ogrzewania.

Katowice mogą się poszczycić również zaawansowanym systemem monitoringu jakości powietrza. Aż 127 czujników mierzy stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Wszystko za sprawą udziału w międzynarodowym programie AWAIR.

W Katowicach z powodzeniem funkcjonuje również innowacyjny projekt Miejskiego Centrum Energii. To punkt edukacyjno-informacyjny zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, gdzie można m.in. dowiedzieć się jakie działania podejmuje miasto w walce ze smogiem oraz złożyć wniosek o wymianę pieca. Katowice zostały wyróżnione również za stosunek długości ścieżek rowerowych do liczby ludności i powierzchni.

- Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Autorzy opracowania napisali, że "pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków" - to potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, że przed nami wciąż dużo pracy - dlatego liczę na Wasze wsparcie w tej walce - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dziesięć najbardziej ekologicznych miast w Polsce według rankingu Forbesa:

1. Katowice
2. Kraków
3. Wrocław
4. Warszawa
4. Gdynia
5. Gdańsk
6. Szczecin
7. Lublin
8. Poznań
9. Łódź
10. Białystok

Czy wynik Katowic jest dla Was zaskoczeniem?

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Krystian Matejka 2019-06-12 16:17:59

  W tekście są dwa błędy: Katowice nie są stolicą Śląska, tylko wojewodztwa śląskiego i nie są jedynym śląskim miastem w rankingu bo przecież jest Wrocław i to w dodatku na podium.

  0 1
 • ~szpryca 2019-06-13 15:29:14

  Kato eko? hehe dobre

  0 0
 • ~Tomasz Raudner 2019-06-13 15:31:31

  To nie jest błąd - skrótowo używa się określenia Śląsk do woj. śląskiego, podobnie jak Małopolska do woj. małopolskiego. A Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska (woj. dolnośląskie)

  2 0
 • ~Krystian Matejka 2019-06-14 22:03:58

  Wielu mężczyzn mówi "przyszłem" zamiast "przyszedłem", co nie sprawia, że sformułowanie "przyszłem" staje się dzięki temu poprawne. Tak samo jest z określaniem województwa śląskiego jako Śląsk - jest to błąd i tyle. Może być powszechny, ale nie sprawi to że okreslenie to stanie się poprawne. Śląsk to historyczna kraina geograficzna, a wojewodztwo śląskie jest wojewodztwem o wyjątkowo źle dobranej nazwie lub granicach (niepotrzebne skreślić). To nie jest atak z mojej strony bo bardzo szanuję Wasz portal i jestem z Wami od samego początku, jednak nieprawidłowe stosowanie nazwy "śląskie" na portalu, który słowo to ma w nazwie trochę nie przystoi. Pozdrawiam.

  1 1
 • ~Tomasz Raudner 2019-06-25 13:17:58

  Przekonał mnie pan, zmieniłem

  1 1
 • ~adrianek 2019-06-25 13:22:47

  Katowice jeszcze nie mają najgorzej ze smogiem, a ponadto są bogatsze od Rybnika czy Żywca, gdzie dopiero jest sajgom. Także nie dziwię się, że wygrywają ranking

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.