Odra - królowa śląskich rzek. Nieodłącznie związana z regionem. W swoim górnym i środkowym biegu stanowi jego naturalną oś, istotną z punktu widzenia geografii, historii, ekonomii, kultury a także ekologii. Od wieków daje ważny potencjał gospodarczy - dostęp do morza, Szczecina i Europy. Daje olbrzymie możliwości, o których nie można zapominać.
Odra daje naszemu regionowi możliwości, których potencjał musi być przedmiotem intensywnych działań. 20 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego w ślad za inicjatywami władz innych województw „odrzańskich” (Zachodnio-Pomorskiego, Lubuskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego) podjął rezolucję o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Odry — Rzeki Pozytywnej Energii. Nazwa ta stanowi wykorzystanie elementu identyfikacji województwa śląskiego i ma na celu utrwalenie jej postrzegania jako atutu regionu, a także podkreślenia znaczenia pełnionych przez nią funkcji.
Zobacz pierwszą część wywiadu z Henrykiem Mercikiem, członkiem Zarządu Województwa Śląskiego:
Postrzeganie Odry bardzo się różniło w zależności od zmian przebiegu granic państwa polskiego. Równocześnie rzeka Odra jest nieodłącznym elementem odrzańskiego korytarza transportowego, który wiąże morsko‐rzeczne porty ujścia Odry z aglomeracją wrocławską i górnośląską, a przez kanały Odra‐Hawela i Odra‐Sprewa z aglomeracją berlińską i zachodnioeuropejskim systemem dróg wodnych.
Port w Koźlu był kilkadziesiąt lat temu jednym z największych śródlądowych portów w Europie, a port w Gliwicach, oddany do użytku wraz z Kanałem Gliwickim w 1939 roku, był jednym z nowocześniejszych w naszej części Europy.
Z drugiej strony Odra jest postrzegana jako źródło zagrożeń. Poza częstymi wezbraniami i lokalnymi podtopieniami zdarzały się katastrofalne powodzie powodujące ogromne straty. Największe powodzie XIX wieku w środkowej Europie i na Odrze miały miejsce w 1813, 1854 i 1889 roku. W XX wieku najpoważniejsze powodzie miały miejsce w 1903, 1909 i 1985 oraz w lipcu 1997 roku. Oczywiście wszyscy pamiętamy tragiczną powódź z 2010 roku.
Życzliwe postrzeganie rzeki było również utrudnione przez fatalny stan jej wód. Zanieczyszczenia powodowane przez przemysł i sektor komunalny przez szereg lat powodowały, że jakiekolwiek rekreacyjne i turystyczne wykorzystanie Odry było niemożliwe. Szczęśliwie dzięki szeroko zakrojonym inwestycjom w ekologię jakość wód rzeki Odry powoli, ale systematycznie się poprawia. Duże programy przedsięwzięć przeciwpowodziowych dają nadzieję na skuteczniejsze zarządzanie ryzykiem powodziowym i poważne ograniczenie negatywnych skutków wezbrań. W efekcie Odra stała się bezpieczniejsza, piękniejsza i czystsza. Nie musi być już postrzegana wyłącznie jako rzeka zagrożeń, może stać się rzeką szans.
Odra pełni ważne funkcje gospodarcze, społeczne i ekologiczne dla niemal połowy polskich regionów. Mimo to rola tej rzeki i oczekiwania wysuwane wobec niej nie zostały do końca sprecyzowane. Konieczne jest przywrócenie Odrze jej miejsca w nie tylko w systemie wodno‐gospodarczym i transportowym Polski, ale także potraktowania jej jako ogniwa łączącego te systemy z systemami pozostałych krajów Unii Europejskiej.
O cennej inicjatywie „Rok Odry — Rzeka Pozytywnej Energii”, szeroko rozumianym potencjale tej rzeki będziemy pisać w kolejnych częściach cyklu, który właśnie rozpoczynamy na łamach naszego portalu.
Więcej informacji znajdziecie na stronie - Rok Rzeki Odry 2018
Tagi: Rok Odry, Henryk Mercik, Śląskie
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38810ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
11375Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8174Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
5977Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3674Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+44 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0
~Kasia 2018-09-14
11:04:52
Szkoda, że rzeki w Polsce są tak zanieczyszczone. Mam jednak nadzieję, że inwestycje poświęcone poprawie jakości wód oraz edukacja młodych ludzi w zakresie ekologii nie pójdą na marne.