Spore grono śląskich firm, samorządów i instytucji znalazło się wśród laureatów 18. edycji konkursu Ekolaury. Kapituła przyznała 24 Ekolaury oraz 16 wyróżnień podczas gali w Katowicach.
Gala podsumowująca konkurs Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019 odbyła się 29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
Spotkanie, podczas którego rozdano ekolaury zgromadziło przedstawicieli biznesu, świata nauki i polityki. Było zarazem połączone z jubileuszem 20-lecia Polskiej Izby Ekologii.
Ekolaury w kategorii Ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami otrzymał: Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach za „Działalność IETU wspierająca rozwój gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce” oraz Urząd Miasta Zabrze za rekultywację terenów w rejonie rzeki Bytomki.
W kategorii Ochrona powietrza, odnawialne źródła energii wyróżnienie otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa Zachodnia w Gliwicach za usunięcie płyt azbestowo cementowych i termomodernizację 19 budynków mieszkalnych.
Ekolaur w kategorii Ekoprodukt, zielone technologie zdobyła spółka e-Gminy z Bielska-Białej za Eko-słupek AirSensor. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała spółka WMB International z Katowic za „Ekologiczne paliwo stałe w postaci brykieru i peletu drewnianego produkowanego zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym”.
W kategorii Edukacja ekologiczna, ochrona przyrody ekolaur otrzymał Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach za edukację i promocję w zakresie wielokrotnego użytkowania terenów poprzemysłowych nieużytków w miastach. W tejże kategorii wyróżnienie za projekt edukacyjny Las dla nas. My dla lasu otrzymało Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwa Bielsko.
Urząd Miasta Zabrze otrzymał też ekolaur w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna za przedsięwzięcie „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Zabrze”. Laur zdobyła też Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasz Dom w Bytomiu za termomodernizację budynków, wymianę dźwigów i oświetlenia na energooszczędne.
Rybnik otrzymał wyróżnienie w kategorii Gmina, związek gminny przyjazny środowisku za wprowadzenie eko kubków na terenie miasta.
Trzy podmioty zostały uhonorowane za całokształt działań na rzecz ochrony środowiska. Są to Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp z o.o., Klub Myśli Ekologicznej z Katowic i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Uroczystość wręczenia nagród poprzedziło rozstrzygnięcie 8.edycji Konkursu TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe’2019. W trakcie gali wręczone zostały także Medale Rady Polskiej Izby Ekologii Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju oraz – jubileuszowo – medale okolicznościowe 20-lecia PIE Za wsparcie merytoryczne oraz zaangażowanie w prace Polskiej Izby Ekologii, a także wyróżnienia okolicznościowe za połączenie działań w dziedzinie ochrony środowiska z pracą na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracę z Polską Izbą Ekologii.
Polska Izba Ekologii powstała w 1999 roku. Strategicznym celem powołania Izby było i jest reprezentowanie zrzeszonych w niej podmiotów - w szczególności gospodarczych - w działalności na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na płaszczyznach: organizacyjnej, legislacyjnej, edukacyjnej i wydawniczej.
Polska Izba Ekologii od 2002 roku organizuje Konkurs „Ekolaury”, promując najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.
W tym roku konkursowi honorowego patronatu udzielili: minister środowiska, marszałek województwa śląskiego, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Katowic oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Więcej informacji o Konkursie i Gali na stronie www.pie.pl/ekolaury.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2015Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
975Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
441Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
370JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
352Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0