Spore grono śląskich firm, samorządów i instytucji znalazło się wśród laureatów 18. edycji konkursu Ekolaury. Kapituła przyznała 24 Ekolaury oraz 16 wyróżnień podczas gali w Katowicach.
Gala podsumowująca konkurs Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019 odbyła się 29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
Spotkanie, podczas którego rozdano ekolaury zgromadziło przedstawicieli biznesu, świata nauki i polityki. Było zarazem połączone z jubileuszem 20-lecia Polskiej Izby Ekologii.
Ekolaury w kategorii Ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami otrzymał: Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach za „Działalność IETU wspierająca rozwój gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce” oraz Urząd Miasta Zabrze za rekultywację terenów w rejonie rzeki Bytomki.
W kategorii Ochrona powietrza, odnawialne źródła energii wyróżnienie otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa Zachodnia w Gliwicach za usunięcie płyt azbestowo cementowych i termomodernizację 19 budynków mieszkalnych.
Ekolaur w kategorii Ekoprodukt, zielone technologie zdobyła spółka e-Gminy z Bielska-Białej za Eko-słupek AirSensor. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała spółka WMB International z Katowic za „Ekologiczne paliwo stałe w postaci brykieru i peletu drewnianego produkowanego zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym”.
W kategorii Edukacja ekologiczna, ochrona przyrody ekolaur otrzymał Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach za edukację i promocję w zakresie wielokrotnego użytkowania terenów poprzemysłowych nieużytków w miastach. W tejże kategorii wyróżnienie za projekt edukacyjny Las dla nas. My dla lasu otrzymało Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwa Bielsko.
Urząd Miasta Zabrze otrzymał też ekolaur w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna za przedsięwzięcie „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Zabrze”. Laur zdobyła też Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasz Dom w Bytomiu za termomodernizację budynków, wymianę dźwigów i oświetlenia na energooszczędne.
Rybnik otrzymał wyróżnienie w kategorii Gmina, związek gminny przyjazny środowisku za wprowadzenie eko kubków na terenie miasta.
Trzy podmioty zostały uhonorowane za całokształt działań na rzecz ochrony środowiska. Są to Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp z o.o., Klub Myśli Ekologicznej z Katowic i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Uroczystość wręczenia nagród poprzedziło rozstrzygnięcie 8.edycji Konkursu TOPTEN Kotły Grzewcze na paliwa stałe’2019. W trakcie gali wręczone zostały także Medale Rady Polskiej Izby Ekologii Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju oraz – jubileuszowo – medale okolicznościowe 20-lecia PIE Za wsparcie merytoryczne oraz zaangażowanie w prace Polskiej Izby Ekologii, a także wyróżnienia okolicznościowe za połączenie działań w dziedzinie ochrony środowiska z pracą na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracę z Polską Izbą Ekologii.
Polska Izba Ekologii powstała w 1999 roku. Strategicznym celem powołania Izby było i jest reprezentowanie zrzeszonych w niej podmiotów - w szczególności gospodarczych - w działalności na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na płaszczyznach: organizacyjnej, legislacyjnej, edukacyjnej i wydawniczej.
Polska Izba Ekologii od 2002 roku organizuje Konkurs „Ekolaury”, promując najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.
W tym roku konkursowi honorowego patronatu udzielili: minister środowiska, marszałek województwa śląskiego, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Katowic oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Więcej informacji o Konkursie i Gali na stronie www.pie.pl/ekolaury.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
14010"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
3776Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
2864Rafako: Tauron prowadzi mediacje przy użyciu pałek! Nici z pojednania ws. bloku w Jaworznie
2538Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
1729"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Tanie OC w 2023 roku? Podpowiadamy, jak je znaleźć
+2 / -0Polacy dopiero poczują smak skumulowanej inflacji. Eksperci wiedzą, ile wyniesie
+2 / -0Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
5Koniec boomu na hipoteki. Prognozy BIK: w 2023 roku kolejny duży spadek
0"Nie wiedziałem, że nie można". Nielegalna broń i amunicja przejęte w Chorzowie
0"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
0Kolejny sprzeciw mieszkańców Śląska wobec CPK. Dołujące wnioski radcy prawnego dotyczące wywłaszczeń
0