Nawet trzy razy przekroczona była wczoraj dopuszczalna norma pyłu PM 10 i cztery razy pyłu PM 2,5 w wybranych miejscach województwa śląskiego. Takie wskazania pojawiły się na mapie Airly w powiatach rybnickim i wodzisławskim.
Wystarczyło kilka godzin chłodu, żeby niebo w niektórych regionach województwa śląskiego spowiły wczoraj gęste obłoki siwego dymu. Najgorzej sytuacja prezentowała się w powiatach rybnickim i wodzisławskim. Powietrze zaczęło się psuć około godziny 17.00, by osiągnąć apogeum około godz. 21.00. Wówczas w wybranych punktach pomiarowych wskaźnik pyłu PM 10 przekroczył 300 procent, a pyłu PM 2,5 – 430 procent.
Mapa z poniedziałku, godz. 21.00
Kiepsko było też na Podbeskidziu – w rejonie Chybia i Strumienia, gdzie powietrze tylko nieznacznie było lepsze, czy w rejonie Sławkowa. Oznaczało to, że jakość powietrza była zła. Metropolia GZM była wolna od smogu.
W nocy sytuacja zaczęła się radykalnie poprawiać, a dziś rano w całym województwie powietrze jest dobre.
Mapa powyżej przedstawia stan z godz. 1.00 w nocy, mapa poniżej - stan z godz. 8.30.
Interesująco prezentowało się zestawienie woj. śląskiego i Krakowa z okolicami. Kiedy wczoraj mapa woj. śląskiego pokrywała się kolejnymi czerwonymi kropkami sygnalizującymi przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłów, Kraków pozostał zieloną plamą. Dziś o poranku lepiej przedstawia się sytuacja w woj. śląskim, niż w Małopolsce, w której według wskaźników jakość powietrza jest na granicy dopuszczalnych poziomów PM 2,5 i PM 10.
Przypomnijmy, że w Krakowie obowiązuje zakaz palenia w piecach węglem. Warto zwrócić uwagę, że w poniedziałek cała Małopolska zrobiła milowy krok w kierunku poprawy powietrza. Sejmik małopolski jako pierwszy samorząd wojewódzki w Polsce podjął uchwałę wprowadzającą Program Ochrony Powietrza zakazujący dotowania kotłów węglowych. Program obowiązuje przez trzy lata, a zakaz dotowania kotłów wejdzie w życie 1 stycznia 2021.
- Radni skrócili też czas reakcji gmin na zgłoszenia przypadków spalania odpadów z 2 dni (w propozycji zarządu) do 12 godzin oraz przyjęli zakaz używania kominków rekreacyjnych w smogowe dni (jeżeli są one uzupełniającym źródłem ciepła). To krok w dobrym kierunku. Wielkie słowa uznania dla marszałka Tomasza Urynowicza i Urzędu Marszałkowskiego, którzy przygotowali ten program. Słowa uznania dla radnych, dzięki ich poprawkom przyjęto bardziej ambitny Program – cieszy się Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
56371E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
51629Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
45314Helikopter LPR lądował na Pniówku. Górnik poparzony cieczą
22107Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
18711E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+195 / -29Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+103 / -23Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
+90 / -52Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
+44 / -15Górnicy z Pniówka chcieli narady bezpieczeństwa. JSW: taki wniosek nie wpłynął
+26 / -4Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
4Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
3Będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Prezydent skierował projekt do Sejmu
2Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
1Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
1
~Małgorzata Czer 2020-09-30
20:07:26
A dopiero mamy wrzesień , co będzie później