Przełomowe postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie. Z punktu widzenia prawa wszystkie zgromadzenia w czasie pandemii są legalne, nielegalne są za to działania policji, która je rozpędza – informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Ośrodek przytoczył postanowienie, które III Wydział Karny Sądu Okręgowego w Krakowie wydał odnośnie sprawy wizyt prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i wielu innych prominentnych polityków PiS na Wawelu w kwietniu 2020.
Ośrodek złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa przez polityków polegającym na sprowadzeniu zagrożenia życia i zdrowia w związku z zagrożeniem epidemicznym. Ośrodek domagal się też w prokuraturze ścigania funkcjonariuszy, którzy nie ukarali uczestników wizyt na Wawelu. Prokurator odmówił wszczęcia śledztwa, na to zażalenie do sądu złożył OMZRiK.
Sąd utrzymał w mocy postanowienie o odmowie śledztwa, czym przyznał rację prokuraturze. Ale uzasadnienie tego postanowienia jest zaskakujące i przełomowe zarazem. Otóż sędzia Joanna Makarska uznała, że prezydent Duda i inni politycy PiS przyjeżdżając w środku pandemii na Wawel i nie zachowując dystansu nie złamali prawa, bo rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie covidowych zakazów są... niekonstytucyjne.
"Jednocześnie sędzia uznała, że np. karanie mandatami uczestniczek Strajku Kobiet jest tak samo bezprawne, jak ściganie Andrzeja Dudy. Zgodnie z opinią sędzi wszyscy powinni być traktowani wobec prawa tak samo – informuje Ośrodek, zamieszczając na swoim profilu pełne postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem.
Lektura uzasadnienia jest ciekawa, a oto kilka zaczepniętych z niego cytatów:
„Obostrzenia wprowadzone tymi rozporządzeniami nie miały podstawy prawnej, stąd też ich nieprzestrzeganie nie może być z założenia uznane za czyn bezprawny (…) Owszem, pojawiły się „pomysły”, by gromadzenie się ludzi np. w ramach Strajku Kobiet (…) kwalifikować z art. 165 k.k. (a przynajmniej straszyć takimi konsekwencjami), lecz sądy nie działają w oparciu o „wytyczne” (kimkolwiek nie byłby ich autor), orzekając wyłącznie na podstawie prawa i w granicach prawa, i nie oglądając się na to, czy wprowadzone bez podstawy prawnej zakazy łamią obywatele, czy też sam twórca tych zakazów, czyli przedstawiciele władzy ustawodawczej/wykonawczej."
"Choć nie służy umacnianiu szacunku dla prawa sytuacja, w której stanowionych przepisów nie przestrzegają sami przedstawiciele władzy."
"Niestosowanie się do ograniczeń niemających podstawy prawnej nie jest wykroczeniem, zarówno wtedy, gdy ma to miejsce w czasie protestów ulicznych, jak i wówczas, gdy dzieje się to w czasie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej."
"Konsekwentnie bowiem trzeba stanąć na stanowisku, że rozporządzenia, które wprowadzono rozporządzeniami z 31 marca 2020 roku, jak i 10 kwietnia 2020 roku (jak i kilkoma kolejnymi), niezależnie od oceny ich zasadności, łamały zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji i jako takie nie mogły i nie mogą stanowić podstawy przypisania odpowiedzialności karnej."
"Inną natomiast, zupełnie odrębną kwestią, jest to, że niestosowanie się do owych – wprowadzonych bez podstawy prawnej – zakazów jest jednak przez policję traktowane jako wykroczenie, gdy dotyczy takich zachowań obywateli, na które przedstawiciele władzy patrzą – mówiąc eufemistycznie - nieprzychylnie.”
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sąd orzekł na korzyść sanepidu. Firma nie uniknie kary 10 tys. zł?
4131PGG: 300 milionów zł na czternastki dla załogi. Pieniądze są na kontach górników
2764Rybnik: gruzińska restauracja otwiera się w sobotę. Do akcji #otwieraMY dołączyło 20 tys. lokali w Polsce
2131Karol Kania, potentat pieczarkowy, zginął w wypadku lotniczym pod Pszczyną
2003Górnictwo: bliżej kompromisu. Soboń: gwarancje zatrudnienia górników są niekonstytucyjne
1120Właściciel nocnego klubu w Rybniku: to nie była policja, to byli bandyci
+27 / -1To nękanie przedsiębiorcy – adwokat o działaniach policji w sprawie nocnego klubu
+10 / -0Dr Andreas Glenz: smog to efekt naszej, polskiej mentalności
+10 / -1Biuro tłumaczeń i jego rola w biznesie
+7 / -0WOT: otwarło się 30 – 40 proc. hoteli, restauracji i stoków w Wiśle
+6 / -0Rafako bliskie utraty płynności finansowej
0Miasta i firmy okołogórnicze chcą okrągłego stołu dla przyszłości Śląska
0Samorządowcy i firmy okołogórnicze chcą wpływu na transformację sektora węglowego
0CBŚP w UM Chorzowa – prezydent zabrał głos
013,8 mld zł wsparcia dla firm z ZUS. Przedsiębiorcy ze Śląska otrzymali 1,6 mld zł
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 277