Każdego roku 17 stycznia na całym świecie ludzie świętują Światowy Dzień Pizzy. Dzień upamiętnia wynalezienie pizzy przez włoskiego szefa kuchni i przedsiębiorcę spożywczego, Bianco Di Napoli. Jaka jest geneza i znaczenie Światowego Dnia Pizzy?
Podczas spotkania w 1909 roku pizzę zaproponował Giovanni Fazio, sędzia z Neapolu. Według nadwornego kucharza ten nowy styl pizzy miał na celu zaspokojenie głodnych ludzi i odciągnięcie ich od kuchni. Fazio zasugerował również, że pizzę można podawać jako nieformalny posiłek z napojem. Nazwa „pizza”, która pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „ciasto”, przylgnęła do opisania tego nowego stylu jedzenia. Neapolitańczyk Bianco Di Napoli zaczął sprzedawać pizze w swoim sklepie w 1912 roku. Jego firma rozwijała się szybko i wkrótce sprzedawał swoje ciasta w całych Włoszech. Otworzył też kilka innych restauracji, w których przyrządzał pizzę, makarony i dania mięsne.
Dzisiaj ludzie na całym świecie jedzą pizzę przynajmniej raz w tygodniu. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada, ludzie jedzą pizzę częściej niż steki czy hamburgery. Słowo „pizza” stało się synonimem dania składającego się z różnych składników, takich jak klopsiki, szynka, z dodatkiem warzyw i innych sosów. Pizza cieszy się popularnością od wieków, zwłaszcza w Neapolu i Apulii. Wszystkie pizze można jeść rękoma lub kroić na pojedyncze porcje ząbkowanym nożem.
Pierwotnie placek pizzy był wykonywany z mąki pszennej i oliwy z oliwek, polany sosem pomidorowym i serem. Pod koniec XIX wieku w Ameryce pizza stała się znana jako „ciasto do pizzy”, ponieważ uważano, że została wynaleziona w Pizzeria Uno w Nowym Jorku. Pizza jest przygotowywana przez dodanie najpierw drożdży do ciepłej wody; tworzy to pienisty płyn zwany „starterem”, który jest później używany do przygotowania ciasta na spód pizzy. Następnie ciasto wyrabia się przez około pięć minut. Ciasto przykrywa się plastikową folią, która zatrzymuje gaz uwalniany przez drożdże. Po około godzinie powstaje ciasto. Ciasto jest następnie często cięte na kwadraty lub okrągłe, aby uformować spody do pizzy w różnych rozmiarach.
W rzeczywistości, kiedy ludzie świętują Światowy Dzień Pizzy, upamiętniają wynalezienie pizzy – a nie tylko innowację jednej osoby. Dzień ten obchodzony jest przez wszystkich ludzi, bez względu na płeć, narodowość czy religię.
Aby uczcić Światowy Dzień Pizzy, ludzie na całym świecie jedzą pizzę i kupują ją swoim bliskim. W niektórych miejscach, takich jak Nowy Jork i Chicago, to święto jest bardzo rozpowszechnione.
17 stycznia ludzie zamawiają pizzę przez Internet lub chodzą do restauracji i jedzą pizzę razem z przyjaciółmi i członkami rodziny. Noszą również ubrania lub dekorują swoje domy zgodnie z ulubionym rodzajem pizzy - w tym przypadku kolory czerwony lub niebieski oznaczają ulubione dodatki do pizzy.
To święto znane jest jako „sfizzeria”. Wielu ludzi na całym świecie organizuje również imprezy tematyczne z pizzą w roli głównej. Te uroczystości obejmują takie gry, jak gigantyczna Jenga lub automaty do gry w pinball, które nagradzają graczy darmową pizzą po ukończeniu kolejnych poziomów. Ludzie chodzą też na koncerty lub oglądają filmy z popularnymi artystami z ich krajów.
Powstają okazjonalne koszulki Światowego Dnia Pizzy. Koszulki te są noszone podczas imprezy, aby każdy mógł rozpoznać innych entuzjastów, którzy wspólnie świętują Światowy Dzień Pizzy.
- W Stanach Zjednoczonych co sekundę zjada się około 350 kawałków pizzy, a w dniu święta futbolu amerykańskiego, sama Pizza Hut sprzedaje ponad 2 mln pizzy.
- Rekordowa wielkość pizzy wynosi około 37,4 metra i nazywa się "Ottavia", została wyprodukowana w Rzymie 13 grudnia 2012 roku.
- Najdroższe pizze na świecie serwowane są przez włoskiego mistrza kuchni Renato Viola. Obecnie cena najdroższej pizzy szacowana jest na około 8300 euro.
Ogólnoświatowe obchody Światowego Dnia Pizzy jednoczą ludzi z różnych środowisk pod jednym sztandarem – świętując coś, co smakuje wszystkim i na całym świecie.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,swiatowy-dzien-pizzy-skad-sie-wzial-i-jak-jest-obchodzony,wia5-3266-54554.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12386"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4213Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3069Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1419JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1127"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0