Zarząd Tauronu Wytwarzanie podjął uchwałę dotyczącą wygaszania w ciągu najbliższych 15 lat bloków energetycznych. Spółka podkreśla jednak, że uchwała ma charakter warunkowy, a tempo i zakres działań w tym zakresie zależeć będzie m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.
Zielony zwrot, czyli zmiana charakteru działania Grupy Tauron na firmę produkującą energię przyjazną środowisku nabiera tempa. Miesiąc temu zarząd Tauronu Wytwarzanie, czyli spółki w Grupie, która posiada elektrownie produkujące prąd z węgla, podjęła warunkową uchwałę o stopniowym wyłączeniu tych siłowni w ciągu 15 lat.
- To oznacza, że ewentualne wykonanie tej uchwały zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim przyszłej opłacalności pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, uzależnionej od nowych, możliwych do wdrożenia mechanizmów pomocowych - wyjaśniła w środę rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera, cytowana przez cire.pl.
Bizblog.pl dotarł do wspomnianej uchwały zarządu. Są w niej daty zamykania bloków węglowych. Już w 2025 roku mają być wygaszone bloki nr 1, 2, 4, 6 w elektrowni Jaworzno III, bloki nr 2 i 3 w elektrowni Jaworzno II, bloki nr 1 i 2 w Sierszy oraz bloki nr 9 i 12 w elektrowni Łaziska. W roku 2027 ma być wyłączony blok nr 1 Jaworzno, w roku 2028 bloki nr 3 i 5 w elektrowni Jaworzno III, a także bloki nr 10 i 11 w elektrowni Łagisza. Proces zamknie w 2035 roku wyłączenie bloku nr 10 Łagisza.
Daty wygaszenia elektrowni węglowych #Tauron:
— Bizblog.pl (@BizblogPl) March 24, 2021
– 2025: bloki nr 1, 2, 4, 6 Jaworzno III, bloki nr 2 i 3 Jaworzno II, bloki nr 1 i 2 Siersza, bloki nr 9 i 12 Łaziska
– 2027: blok nr 1 Jaworzno
– 2028: blok nr 3 i 5 Jaworzno III, blok nr 10 i 11 w Łagisza
– 2035: blok nr 10 Łagisza
W Tauronie tłumaczą, że proces wygaszania najstarszych i najmniej efektywnych bloków węglowych trwa już od kilku lat. Natomiast prowadzone obecnie analizy, dotyczące wciąż działających bloków, służą - jak tłumaczą przedstawiciele spółki - przygotowaniu wielowariantowego planu działań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz przyjętej w lutym br. przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
„Wśród analizowanych czynników jest przede wszystkim systematyczny wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla (ich koszt sięgnął ostatnio 40 euro za tonę CO2), brak możliwości finansowania inwestycji w technologie węglowe, rosnąca ilość energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł oraz wzrost znaczenia gazu i kogeneracji jako technologii przejściowych w drodze do w pełni "zielonej" energetyki.” czytamy na cire.pl.
- Celem analiz jest opracowanie strategii dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego - potwierdza rzeczniczka firmy.
Zamykanie elektrowni będzie się wiązało ze zwolnieniami pracowników. Patrycja Hamera mówi, że obecnie są prowadzone rozmowy ze stroną społeczną, „by korzystając z dostępnych źródeł finansowania stworzyć jak najbardziej efektywne narzędzia osłonowe dla pracowników”.
Tak zwany zielony zwrot Taurona zakłada wytwarzanie dwóch trzecich energii ze źródeł nisko i zeroemisyjnych do 2030 roku.
Oddanych głosów: 1636
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Będą dopłaty do pomp ciepła. Rząd rozszerza program Mój Prąd
4254Po co JSW kredyt, przy gigantycznym, najwyższym w historii zysku? Spółka tłumaczy
969Jadą na protest do Warszawy „przeciwko planom zniszczenia górnictwa i Śląska”
843JSW pochwaliła się zyskiem. Jest największy w historii
732Rafał T. aresztowany! Nieuczciwy biznesman ze Śląska usłyszał zarzuty
679Pyrzowice jednak stracą Turkish Airlines? Kraków otwiera szampana. Jest mowa o zemście PiS
+11 / -0240 mln zł dla Taurona od Rafako. Coraz bliżej porozumienia ws. bloku w Jaworznie
+3 / -0Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
+8 / -5Nielegalny hazard na gigantyczną skalę. Członkowie gangu na celowniku śląskich służb (wideo)
+2 / -0Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej
+2 / -0Jakim realnym dochodem dysponuje przeciętny Kowalski? GUS podał najnowsze dane
0Jeszcze drożej za przejazd A4 Katowice-Kraków. Oto sposób, jak uniknąć wyższych opłat
0CBŚP rozbiło gang. Zajmowali się dilerką narkotyków i sutenerstwem [foto, wideo]
0Roller coaster z warzywami szybko się nie skończy. Na święta nie będzie taniej
0Zmiana opon. Czy to już czas?
0