W pierwszym półroczu 2023 roku uzgodniona wcześniej podwyżka wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej będzie zrealizowana w formie trzech jednorazowych wypłat – tak wynika z podpisanego w poniedziałek porozumienia związkowców z zarządem PGG. Jednolity system wynagradzania ma z kolei zostać przez spółkę wprowadzony w drugim półroczu.
Przypomnijmy, w środę 15 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i zarządu Polskiej Grupy Górniczej, dotyczące wzrostu wynagrodzenia w 2023 roku. W rozmowach uczestniczył również minister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) wyniosą 15,4 proc. - to wysokość średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększona o jeden punkt procentowy.
Szczegółowo o tym pisaliśmy <<Będą podwyżki w PGG. Pensje górników wzrosną o ponad 15 proc.>.
Potwierdzona w połowie lutego zasada zakłada, że - zgodnie z aneksem do Umowy społecznej, dotyczącej tempa i zasad wygaszania górnictwa - przeciętne wynagrodzenie w trzech spółkach węglowych objętych system publicznego wsparcia rośnie w tym roku o 15,4 proc., czyli 1 pkt proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji. Szczegóły wzrostu wynagrodzeń ustalono w poniedziałek 27 lutego.
Mając na uwadze prowadzenie prac nad jednolitym systemem wynagradzania pracowników PGG, z zamiarem jego wdrożenia od 1 lipca 2023, w celu częściowej realizacji przyrostu płac przewidzianego w spółce na 2023 rok, strony postanawiają o wypłacie pracownikom PGG w pierwszym półroczu 2023 jednorazowych kwot – czytamy w podpisanym porozumieniu.
Na mocy porozumienia ustalono ponadto, że:
Wypłaty będą realizowane 10 marca, 10 maja i 10 lipca. Jednorazówki będą wliczane do podstawy ustalania innych świadczeń, m.in. nagród barbórkowych i 14. pensji.
Przypomnijmy, wcześniej, 8 lutego, Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkały się z zarządem spółki na kolejnym spotkaniu mediacyjnym w obecności mediatora w osobie senatora Wojciecha Piechy. Po wnikliwej analizie przedstawionych propozycji, określających wzrost stawek płacy zasadniczej dla pracowników, został podpisany protokół uzgodnień, który zakończył wszczęty 3 stycznia spór zbiorowy. 15,4% zamiast postulowanych 25% - tyle wyniesie podwyżka dla pracowników JSW.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
538Nowa polityka parkingowa w Katowicach - miasto podsumowuje rok
356Grudzień 2024 z niewielkim wzrostem inflacji. Głównym motorem wzrostu cen energia i żywność
341Tym razem to nie oszustwo. GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże
338Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie"
321Ceny wigilii i Bożego Narodzenia 2024 – Czy to będą najdroższe święta w historii?
+6 / -0Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0Eksperci nie mają złudzeń: w 2025 roku Polacy na potęgę będą się zadłużać
0I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
0Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie
0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
0