W pierwszym półroczu 2023 roku uzgodniona wcześniej podwyżka wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej będzie zrealizowana w formie trzech jednorazowych wypłat – tak wynika z podpisanego w poniedziałek porozumienia związkowców z zarządem PGG. Jednolity system wynagradzania ma z kolei zostać przez spółkę wprowadzony w drugim półroczu.
Przypomnijmy, w środę 15 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i zarządu Polskiej Grupy Górniczej, dotyczące wzrostu wynagrodzenia w 2023 roku. W rozmowach uczestniczył również minister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) wyniosą 15,4 proc. - to wysokość średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększona o jeden punkt procentowy.
Szczegółowo o tym pisaliśmy <<Będą podwyżki w PGG. Pensje górników wzrosną o ponad 15 proc.>.
Potwierdzona w połowie lutego zasada zakłada, że - zgodnie z aneksem do Umowy społecznej, dotyczącej tempa i zasad wygaszania górnictwa - przeciętne wynagrodzenie w trzech spółkach węglowych objętych system publicznego wsparcia rośnie w tym roku o 15,4 proc., czyli 1 pkt proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji. Szczegóły wzrostu wynagrodzeń ustalono w poniedziałek 27 lutego.
Mając na uwadze prowadzenie prac nad jednolitym systemem wynagradzania pracowników PGG, z zamiarem jego wdrożenia od 1 lipca 2023, w celu częściowej realizacji przyrostu płac przewidzianego w spółce na 2023 rok, strony postanawiają o wypłacie pracownikom PGG w pierwszym półroczu 2023 jednorazowych kwot – czytamy w podpisanym porozumieniu.
Na mocy porozumienia ustalono ponadto, że:
Wypłaty będą realizowane 10 marca, 10 maja i 10 lipca. Jednorazówki będą wliczane do podstawy ustalania innych świadczeń, m.in. nagród barbórkowych i 14. pensji.
Przypomnijmy, wcześniej, 8 lutego, Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkały się z zarządem spółki na kolejnym spotkaniu mediacyjnym w obecności mediatora w osobie senatora Wojciecha Piechy. Po wnikliwej analizie przedstawionych propozycji, określających wzrost stawek płacy zasadniczej dla pracowników, został podpisany protokół uzgodnień, który zakończył wszczęty 3 stycznia spór zbiorowy. 15,4% zamiast postulowanych 25% - tyle wyniesie podwyżka dla pracowników JSW.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1480PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
917JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
624Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
610Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
583Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0