Uczennice jednej z klas wodzisławskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych w poprzednim roku wzięły udział w konkursie "Wy:myśl kwalifikację". Wówczas pojawił się oryginalny pomysł nowego zawodu - tutor autystów. Dzięki temu wczoraj odbyły się zajęcia design thinkingu organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Zadaniem konkursowym "Wy:myśl kwalifikację" było wymyślenie nowej lub propozycja istniejącej już kwalifikacji. Dziewczyny, wówczas, z klasy II TRN wraz ze swoją wychowawczynią, Ewą Grenią wzięły udział w tym konkursie. Uczennice Katarzyna Kaszuba i Karolina Zientek postawiły na oryginalny, ale niezwykle potrzebny zawód: tutor autystów. Swój pomysł skomentowały tak:
Zdobyciem odznaki mogą być zainteresowane osoby wykazujące chęci pracy w grupie, osoby towarzyskie, takie, które nie mają problemu z nawiązywaniem kontaktów społecznych, posiadające podstawową wiedzę w zakresie danej specjalizacji. Ponadto osoba ta powinna wiedzieć jak umiejętnie komunikować się z autystą i rozumieć jego styl bycia - tłumaczą swoją propozycję.
Dla kwalifikacji powstało również logo.
Dzięki udziałowi w konkursie, wczoraj (27 października) w wodzisławskim Ekonomiku odbyły się warsztaty design thinkingu. To wydarzenie zaplanowały, zorganizowały i przeprowadziły trenerki Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Uczennice ponowne wyjaśniły, dlaczego to właśnie tutor autyzmu był ich pomysłem.
Zapoznając się z tematem konkursu, pomyśleliśmy o osobach zmagających się z autyzmem oraz szansie i możliwościach pomocy. Nie wszystkim z łatwością przychodzi uporanie się z sytuacjami życia codziennego, dlatego postawiliśmy na tutora. Osoba ta ma za zadanie naprowadzić podopiecznego na właściwe rozwiązania, wesprzeć dobrym słowem i pomóc się odnaleźć w danej sytuacji. Wyobraźmy sobie, że autysta chciałby rozpocząć pracę w danej firmie, ale napotyka problem w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, tutaj z pomocą przychodzi tutor i w odpowiedni sposób przygotowuje go tak, aby bez komplikacji mógł on samodzielnie do tego podejść. By wszystko mogło funkcjonować osoba starająca się o odznakę, musi spełniać pewne kryteria oraz posiadać podstawową wiedzę na temat spektrum autyzmu - wyjaśnia Kasia Kaszuba.
Zobaczcie krótki fragment filmu z warsztatów:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Karawaning = wolność. Miłość do biwakowania bytomianin przekuł w biznes
750Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
726Europa otwiera się na krótszy tydzień pracy. Od Polaków dłużej pracują tylko Grecy
692Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
625Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
520Digitree Group ze wzrostem przychodów na poziomie 15 proc. w trzecim kwartale 2023 roku
0Branża piekarnicza boi się nowego roku. "Taniej nie będzie"
0Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
0Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
0Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
0