Oszuści znaleźli nowe metody wyłudzania pieniędzy. Tym razem wykorzystują do tego kody BLIK. Na czym polega oszustwo?
Podszywając się pod znajomych w serwisie Facebook oraz aplikacji Messenger, proszą o przekazanie kodu. Oszuści korzystają również z metody SMS polegającej na przesłaniu ofierze linku do dokonania płatności.
Banki co rusz alarmują, o tym, by odpowiednio chronić swoje dane. Nie udostępniać informacji o swoim koncie i nie klikać w podejrzane linki. Jednak jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowsze metody na wyłudzenie pieniędzy. Najnowsze polegają na wykorzystaniu serwisu Facebook oraz kodów BLIK, a także linków przesyłanych wiadomością sms.
Naciągacze podszywają się pod znajomych w serwisie Facebook oraz aplikacji Messenger i proszą o przelew BLIK lub przekazanie kodu BLIK. Bank przestrzega, by zawsze po otrzymaniu takiej prośby skontaktować się ze znajomym, aby upewnić się, że wiadomość nie jest fałszywa.
Jest też inna metoda - sms. Na telefonie ofiary pojawia się wiadomość sms zawierająca link. Bank ostrzega, żeby pod żadnym pozorem nie dokonywać płatności tą metodą. Link może prowadzić do fałszywej strony pośrednika płatności, a następnie na fałszywą stronę banku. Ma na celu wyłudzenie poufnych danych do bankowości elektronicznej oraz kodu z narzędzia autoryzacyjnego.
- Jeśli otrzymasz wiadomość SMS z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę, odblokowanie konta na danym portalu, przedłużenie okresu wystawienia ogłoszenia itp., zawierającą link do dokonania płatności – nie korzystaj z linku – czytamy w oficjalnym komunikacie PKO Banku Polskiego.
O czym należy pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustów?
- zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o przelew lub skorzystanie z linku – nie reaguj na nie i nie ujawniaj swoich danych.
- logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie – nie korzystaj z linków!
- sprawdzaj poprawność adresu strony, widniejącego w przeglądarce internetowej i zwracaj uwagę na obecność obrazka bezpieczeństwa.
- przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie banku kodem SMS przeczytaj uważnie treść otrzymanego SMS-a, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji
- korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania do kont na Facebooku i innych serwisach społecznościowych. - nie podawaj nikomu danych do logowania do serwisu internetowego i serwisów społecznościowych, żeby uniknąć przejęcia tych danych przez niepowołane osoby.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2045JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2037"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1661Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
769Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
769"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0
~Beata_ 2019-04-24
12:35:47
wysyłane są również maile z informacją o zadłużeniach, też już się z tym spotkałam , a dostają je osoby, które prowadziły kiedyś działalność gospodarczą więc da się na to nabrać