Węglokoks S.A., największy polski eksporter węgla zmienia portfolio produktowe skupiając się na węglu metalurgicznym, który jest surowcem strategicznym w Unii Europejskiej. - To produkt, którym będziemy handlować jeszcze przez lata – powiedział Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks S.A. podczas Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się 26-27 sierpnia w Gdyni.
Śląska Grupa Kapitałowa Węglokoks zapowiada zmianę strategii, której szczegóły zostaną ogłoszone w grudniu br. W ramach nowych założeń, polegających na odejściu od aktywów wytwórczych górnictwa na rzecz hutnictwa i przetwórstwa hutniczego, energetyki, logistyki i pośrednictwa w handlu surowcami, Węglokoks S.A. pozbywa się akcji w Polskiej Grupie Górniczej i udziałów w spółce Weglokoks Kraj na rzecz Skarbu Państwa.
- Funkcjonujemy w warunkach europejskiej polityki klimatycznej. Węgiel energetyczny w granicach Unii Europejskiej staje się paliwem schyłkowym, natomiast węgiel metalurgiczny, niezbędny dla przemysłu hutniczego, jest paliwem wpisanym na listę surowców strategicznych UE. To jest produkt, którym będziemy jeszcze przez lata handlować – podkreślił Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks S.A.
Zdaniem Tomasza Heryszka zmiana profilu działalności Grupy Kapitałowej oraz wdrożenie nowego modelu biznesowego pozwoli na pozyskiwanie finansowania rozwojowego, niezbędnego do przeprowadzenia kluczowych inwestycji w przemyśle ciężkim, zwłaszcza w hutnictwie. Zmianie ulegnie również nazwa grupy.
- Chcemy doprowadzić również do rebrandingu całej Grupy Kapitałowej, dlatego że w UE węgiel nie kojarzy się dziś dobrze – wyjaśnił prezes Węglokoksu.
Śląska Grupa Kapitałowa składa się obecnie z kilkunastu spółek działających w górnictwie, hutnictwie, energetyce oraz handlu i usługach. Węglokoks jest największym eksporterem węgla w Polsce. W swojej 67-letniej historii wyeksportował ponad 1,5 mld ton surowca do 62 krajów świata. W szczytowym okresie rozwoju - pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy Polska produkowała prawie 200 mln ton węgla rocznie, na eksport szło ok. 45 mln ton.
Polska obecnie produkuje około 45 mln ton węgla energetycznego, co stanowi 0,7 proc. całkowitej produkcji i sprzedaży na rynku globalnym, która w 2020 r. przekroczyła 7 mld ton. Większość eksportowanego przez Węglokoks surowca przeznaczona jest na rynki europejskie, ale spółka eksploruje również rynki Azji Wschodniej i Afryki Północnej.
Według Tomasza Heryszka pomimo ograniczeń narzuconych przez unijną politykę klimatyczną, polska gospodarka co najmniej przez kilkanaście lat będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym.
- Przechodzimy dzisiaj w energetyce w dużej mierze na paliwa alternatywne jak gaz czy OZE, które będą rozwijane w szybkim tempie. Ale kilkanaście najbliższych lat to jest ten okres, kiedy węgiel będzie jeszcze wykorzystywany w polskiej gospodarce – zaznaczył.
W opinii prezesa Węglokoksu węgiel ma przyszłość, bo jest nie tylko paliwem do wytwarzania energii elektrycznej czy cieplnej, ale istnieje w gospodarce i naszym otoczeniu od zawsze, wykorzystywany chociażby jako ważny surowiec w przemyśle chemicznym, budownictwie czy medycynie.
- Należy jednak pamiętać o tym, że czyste technologie węglowe są przede wszystkim rozwijane na rynkach, które nie podlegają tak ostrym regulacjom, jakie dzisiaj obserwujemy w UE. Mówię tutaj chociażby o technologiach z wychwytem CO2, rozwijanych bardzo mocno w Japonii – zaznaczył Tomasz Heryszek.
- Jeżeli będziemy chcieli te technologie eksplorować i wdrażać także w Polsce, to trzeba znaleźć na to środki, tymczasem sektor instytucji finansowych na razie nie ma i prawdopodobnie nie będzie miał produktów, które będą w stanie takie technologie sfinansować – dodał.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
878Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
859Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
526Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
425Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+3 / -1KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
+1 / -0Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0