Wielki Tydzień to okres w kościele katolickim poprzedzający Wielkanoc. Zwykle rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, która upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie został przywitany przez tłumy ludzi machającymi palmami. W ciągu następnych dni przypada wiele ważnych wydarzeń, takich jak Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii, Męka Pańska, czyli jego cierpienia i śmierć na krzyżu, a także zmartwychwstanie.
W ciągu Wielkiego Tygodnia w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa, takie jak Droga Krzyżowa, czyli modlitwa w drodze przez 14 stacji, które upamiętniają kolejne etapy cierpienia Jezusa. Często też odbywają się rekolekcje, czyli dni skupienia i modlitwy dla wiernych.
W Polsce Wielki Tydzień jest czasem szczególnych tradycji, takich jak: malowanie pisanek, przygotowywanie wielkanocnych potraw, odwiedzanie grobów bliskich, czy święcenie pokarmów.
W kościele katolickim nabożeństwa w Wielkim Tygodniu mają szczególne znaczenie i wartość duchową.
Oto kilka z nich:
1. Nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej - odprawiane w Wielki Czwartek wieczorem, upamiętniające ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami, podczas której ustanowił Eucharystię. W czasie tej Mszy Świętej kapłan myje nogi wybranym wiernym, co symbolizuje miłość i pokorę.
2. Droga Krzyżowa - odprawiana w Wielki Piątek, podczas której wierni modlą się i reflektują nad cierpieniem i śmiercią Jezusa na krzyżu. Droga Krzyżowa składa się z 14 stacji, które upamiętniają wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa.
3. Liturgia Męki Pańskiej - odprawiana w Wielki Piątek, to uroczysta celebracja poświęcona cierpieniu i śmierci Jezusa na krzyżu. Podczas tej Mszy Świętej nie odmawia się Alleluja, a ołtarze w kościele są gołe i pozbawione dekoracji.
4. Liturgia Wigilii Paschalnej - odprawiana w Wielką Sobotę wieczorem, to najważniejsze nabożeństwo Wielkiego Tygodnia. Podczas liturgii obchodzony jest obrzęd paschalny, którym jest poświęcenie ognia, od którego zapala się Paschał, specjalną świecę symbolizującą Chrystusa jako światło świata.
5. Uroczysta Msza Święta w Wielkanoc - odprawiana w czasie Świąt Wielkanocnych, jest to uroczyste nabożeństwo, które rozpoczyna się o północy z soboty na niedzielę i obchodzone jest na całym świecie. Msza ta jest poświęcona zmartwychwstaniu Chrystusa.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wielki-tydzien-szczegolne-znaczenie-i-wartosc-duchowa-dla-katolikow,wia5-3266-55281.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
591Grudzień 2024 z niewielkim wzrostem inflacji. Głównym motorem wzrostu cen energia i żywność
373Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
356Tym razem to nie oszustwo. GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże
355I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
354Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0Wydatki na poziomie blisko 4 miliardów. W Katowicach uchwalono budżet na 2025 rok
+1 / -0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0Wakacje od ZUS nie dla wszystkich. Lawina odmownych decyzji
0Eksperci nie mają złudzeń: w 2025 roku Polacy na potęgę będą się zadłużać
0I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
0