Jesteśmy jednym z bardziej przedsiębiorczych regionów w Polsce. Pod względem liczby zarejestrowanych firm wyprzedzamy m.in. wielkopolskie i małopolskie. Najsilniej w województwie śląskim przedsiębiorców absorbują Katowice, to właśnie tutaj działa najwięcej firm w przeliczeniu na kilometr kwadratowy miasta.
Trzecie od końca w Polsce pod względem powierzchni województwo śląskie odznacza się najwyższym stopniem urbanizacji i gęstości zaludnienia. Według wstępnych szacunków GUS-u wraz z regionem warszawskim stołecznym, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim w 2018 roku wytworzyliśmy ponad połowę krajowej wartości produktu krajowego brutto. Co istotne wśród tych najlepszych uplasowaliśmy się na drugim miejscu. Wyprzedził nas tylko region warszawski stołeczny. Nasz rozwój silnie napędza nauka. Śląskie uczelnie kształcą specjalistów pożądanych w wielu branżach.
Dodajmy, że na tle wszystkich województw wypadamy bardzo korzystnie pod względem niskiej liczby osób niezatrudnionych. Według stanu na koniec lutego bieżącego roku ze stopą bezrobocia kształtującą się na poziomie 3,9% (kraj 5,5%), śląskie znalazło się, tuż za Wielkopolską (3,1%), na drugim miejscu listy województw o najniższej wartości tego wskaźnika. Do takiego stanu rzeczy z pewnością przyczynia się fakt, że w naszym regionie działa bardzo dużo firm.
Jak wynika z raportu przygotowanego w październiku 2019 roku przez bazę firm ALEO.com, na terenie województwa śląskiego zarejestrowanych jest 339 780 przedsiębiorstw. W gronie najbardziej przedsiębiorczych miast znalazły się: Katowice, Częstochowa, Gliwice i Bielsko-Biała. Największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej skupia zaledwie ponad 11% wszystkich biznesów działających na terenie całego województwa. Dlaczego zaledwie? Warto wspomnieć, że wskaźnik ten dla niektórych miast wojewódzkich bywa znacznie wyższy. Dla porównania w Mazowieckim Warszawa gromadzi ponad 54% ogółu działalności gospodarczych, w łódzkim Łódź ponad 38%, a w małopolskim Kraków ponad 36%. Zwróćmy uwagę na to, że w przeciwieństwie do trzech wspomnianych województw śląskie odznacza się równomiernym rozmieszczeniem firm. Druga w gronie Częstochowa została wybrana przez właścicieli 22 112 biznesów, kolejne na liście Gliwice przyciągnęły 16 407 firm, a niewiele mniej, bo 16 039, Bielsko-Biała.
Infografika dostarcza nam też interesujących informacji na temat liczby firm przypadających na mieszkańców w danym mieście. Lider tabeli, czyli stolica województwa, odnotowuje 130 działalności gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W pozostałych najbardziej przedsiębiorczych miastach wskaźnik ten jest niższy, dla Częstochowy wynosi 99. Co ciekawe w tym zestawieniu Bielsko-Biała nieco wyprzedza Gliwice, gdzie zarejestrowanych jest więcej firm.
Polskie ustawodawstwo przewiduje wiele form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. W naszym regionie przedsiębiorcy najczęściej, bo aż w ponad 81% przypadków decydują się na najprostszy organizacyjnie rodzaj firmy, czyli indywidualną działalność gospodarczą. Zauważmy, że ogromna popularność tej formy prawnej przejawia się we wszystkich województwach. Wynika to zapewne m.in. ze stosunkowo łatwej procedury założenia takiej działalności, niskich kosztów prowadzenia firmy czy możliwości dokonania wyboru formy opodatkowania.
Usługi budowlano-remontowe, usługi finansowe i doradcze oraz usługi medyczne — to trzy najpopularniejsze kategorie działalności na Śląsku. Pierwsza z nich zdecydowanie przoduje w tym rankingu. Mimo wysokiego stopnia ryzyka upadłości wpisanego w prowadzenie firmy, w szeroko pojętej branży budowlanej działa aż 51 220 biznesów. Średnio co 6 firma na Śląsku trudni się tym fachem. Bez wątpienia jest to związane z utrzymującym się od długiego czasu w Polsce boomem budowlanym.
Po drugiej stronie zestawienia znalazły się branże związane z transportem i spedycją drogową, transportem rurociągowym i rybactwem. Odnotowują one znikome zainteresowanie wśród przedsiębiorców, którzy decydują się na założenie firmy.
Warto zauważyć, że województwie śląskim wiele osób upatruje szansy na stworzenie rozwojowego biznesu w branży e-commerce. Tylko w ciągu trzech miesięcy (od 1.07.2019 do 30.09.2019) powstało u nas 188 sklepów internetowych. Co ciekawe z danych zgromadzonych przez platformę Shoper dowiadujemy się, że obok Mazowsza i Małopolski Śląsk znajduje się w czołówce lokalnych „zagłębi” e-sklepów. Choć mogłoby się wydawać, że handel w wirtualnej przestrzeni jest sposobem na łatwy i dochodowy biznes, wielu przedsiębiorców zupełnie nie radzi sobie na tym rynku. W dużej mierze wynika to z braku merytorycznej wiedzy na temat funkcjonowania i promowania e-sklepów, a przy tym niechęci do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Samo założenie sklepu i wprowadzenie do niego produktów zwyczajnie nie wystarczy. W analizowanym przez ekspertów ALEO.com czasie zamknęły się aż 82 sklepy internetowe.
Województwo śląskie zdecydowanie napędza polską gospodarkę. W świetle analizowanych danych prezentujemy się jako jeden z najsilniejszych i najatrakcyjniejszych regionów dla biznesu w Polsce. Przyciągamy wielu inwestorów oraz przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z potencjału, jaki roztacza przed nimi Śląsk. Z pewnością pomagają nam w tym m.in. demografia czy wysoko rozwinięta infrastruktura. Na gospodarczej mapie Polski jawimy się jako region silnie związany z przemysłem, innowacjami i nowymi technologiami. Miejmy nadzieję, że spowolnienie gospodarcze związane z koronawirusem szybko minie i niedługo będziemy mogli podać nowe, równie optymistyczne dane, jak te z 2019 roku.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
830Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
527Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
507Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
487Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
471Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0