Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. ukończyła realizację unikalnego na skalę kraju, innowacyjnego projektu budowy infrastruktury wspierającej rozwój firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 6 października w Żorach miało miejsce uroczyste otwarcie Akceleratora Biznesowego KSSENON. W ramach projektu wybudowano kompleks 4 obiektów z powierzchnią na wynajem, łączących funkcje przemysłowe - małe hale przemysłowe z zapleczem, skierowane głównie do mikro i małych przedsiębiorstw oraz zróżnicowane funkcje nieprzemysłowe – biurowe i usługowe.
W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in.: Paweł Jabłoński - minister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Anna Jedynak-Rykała - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej SSE, Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, Bartłomiej Kowalski - Zastępca Prezesa KSSE, Rafał Żelazny - wiceprezes KSSE, Andrzej Zabiegliński - Wiceprezes KSSE.
Akcelerator biznesowy KSSENON sprzyja rozwojowi firm z sektora Mikro i MŚP! W ofercie znajdują się niewielkie hale (bussines small unit) o charakterze przemysłowym pod wynajem – łącznie w kompleksie 4 obiektów 32 nowoczesne hale (ok. 280-390 m2, każda z własnym z zapleczem biurowym oraz socjalnym).
Część przemysłowa – ponad 10.000 m2 w całym kompleksie.
Łącznie 32 nowoczesne niewielkie hale o charakterze przemysłowym (o pow. od 280 do 350 m2, każda z własnym z zapleczem biurowym oraz socjalnym), z możliwością korzystania z ulg podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Istnieje możliwość łączenia hal. Profesjonalizacja i rozwój sektora MŚP
Część nieprzemysłowa – łącznie ponad 2.500 m2 powierzchni w podziale na mniejsze pomieszczenia z przeznaczeniem na funkcje dodatkowe i uzupełniające, w tym wspierające firmy we wdrażaniu innowacji np. lokalne instytucje otoczenia biznesu, usługi księgowe, prawne, bistro, restauracja, punkt przedszkolny, paczkomat itd. Istnieje również możliwość wynajmu przestrzeni na działalność o charakterze biurowym.
KSSENON to nie tylko powierzchnia i nowoczesna infrastruktura, lecz powstający ekosystem innowacji. Firmy rezydujące w Akceleratorze posiadają bieżący dostęp do wiedzy, trendów i potencjalnych kontrahentów.
W ramach kompleksu funkcjonować będą również:
Centrum coworkingu
Profesjonalne współdzielone miejsce pracy, stanowiące pierwszą bazę dla firm o charakterze start-up'owym, w tym dla twórców internetowych. Przestrzeń coworkingowa przeznaczona jest również dla firm mobilnych lub osób, które na potrzeby działalności gospodarczej potrzebują krótkiego i szybkiego skorzystania z nowoczesnej infrastruktury.
Centrum kompetencji
Miejsce realizacji praktycznej nauki zawodu, specjalistycznych szkoleń dla uczniów oraz osób dorosłych, w powiązaniu z lokalnymi aktorami rynku pracy i edukacji. To również nowoczesna, w pełni wyposażona w sprzęt komputerowy przestrzeń, która możliwa jest do krótkoterminowego wynajmu dla np. firm edukacyjnych, szkoleniowych, NGO-sów itd.
Inwestycja została zrealizowana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., która jest również operatorem Akceleratora.
KSSENON – to ukłon KSSE w stronę firm z sektora Mikro i MŚP, które są siłą regionu i świadczą o przedsiębiorczości jego mieszkańców – mówi dr Janusz Michałek Prezes KSSE S.A.
- Nasz flagowy projekt to nowa jakość prowadzenia i rozwoju pomysłów biznesowych oraz wzmocnienie współpracy na linii biznes-samorząd – edukacja, a także integracja rozproszonych usług. To będzie impuls rozwojowy! – dodaje Andrzej Zabieglińsk, Wiceprezes, Członek Zarządu KSSE S.A.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020.
Przypomnijmy, duże zainteresowanie najmem sprawiło, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozważa budowę kolejnych akceleratorów. "Chcemy zbudować dodatkowo cztery KSSENONY na terenach pogórniczych" – powiedział dr Janusz Michałek, prezes KSSE. <<Prezes KSSE zapowiada kolejne cztery KSSENON-y>>.
Miałyby powstać m.in. w Bytomiu i Rudzie Śląskiej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Strategiczna inwestycja JSW. Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem
1026Nowa strategia EMP. Zamiast Izery – hub przemysłowy, który ma zmienić pozycję Polski w Europie
539Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
526Rusza nabór na wynajem nowych mieszkań katowickiego TBS przy ul. Mariackiej
514Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
486Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+165 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
+1 / -0Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
0Katowice udostępniają miejskie lokale pod działalność – już po raz dwudziesty. Czynsze od sześciu złotych za metr
0Bytom: ponad 760 tysięcy złotych na modernizację Orlika w Rozbarku
0To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
0Solarne biletomaty coraz popularniejsze. Metropolia GZM rozszerza sieć o nowe urządzenia w Katowicach
0