Strajk! Nie idziemy do roboty! 28/10. To jest wojna – takim hasłem Ogólnopolski Strajk Kobiet obwieszcza akcję protestacyjną w środę. Do protestu przyłączają się m.in. kobiety – przedsiębiorcy ze Śląska.
Do strajku przedsiębiorców dołączyła m.in. Marlena Toman, właścicielka biura nieruchomości Martex Consulting w Wodzisławiu Śląskim:
„Zamykam biuro, wieszam kartkę na drzwiach. Pewnie wyprowadzą wojsko na ulice i będą ludzi prześladować. Nie widzę grama skruchy, a wręcz tak jakby było to im na rękę te strajki i protesty.” napisała w komentarzu pod postem na oficjalnym profilu Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku.
Nie pracują dziś m.in. przedstawicielki wolnych zawodów:
- W środę nie pracuję, bo strajkuję! Mam ten komfort, że sama sobie jestem szefem, więc dziś nie ma mnie dla nikogo. Nie było się tu nad czym zastanawiać. To jest wojna i wszystkie kobiety powinny stać murem, ramię w ramię. W końcu walczymy o prawa nasze i naszych córek! Sama jest mamą dwóch cudownych dziewczynek, więc dziś zamiast kobietą pracującą, jestem Matką Polką Wkurwioną – mówi nam Martyna, freelancer z Rybnika.
W sieci nie brakuje wpisów przedstawicielek i przedstawicieli niemal każdej branży w woj. śląskim, która włącza się dziś do strajku kobiet i z tego tytułu zamyka swoje firmy. Przykładowo swój salon piękności Babski Warsztat zamyka Jowita Barcz z Gliwic. W ramach solidarności z protestującymi zamknięta będzie dziś też Restauracja Literacka w Chorzowie. Do strajku dołącza też radca prawny Katarzyna Bytomska Kawa z Chorzowa wraz z pracownicą, a kancelaria jest zamknięta.
Zakupów nie zrobią dziś w Cieszynie klienci księgarni Kornel i Przyjaciele. Sklep jest zamknięty.
„Znacie nas już trochę. To chyba oczywiste” napisał właściciel księgarni dołączając plakat ze strajkiem w środę.
Liczba kobiet, które deklarują dołączenie do strajku poprzez zamknięcie firm, albo wzięcie tego dnia urlopu są tysiące. Panie podpowiadają też sobie, że można iść oddać krew, co z urzędu oznacza prawo do dnia wolnego. Sporo jest też wdzięcznych wpisów o szefach, którzy chętnie godzą się, by dziś ich pracownice nie pracowały.
Silne wsparcie dla protestujących wyrazili śląscy adwokaci z szefową inicjatywy, Natalią Klima-Piotrowską. Uruchomili infolinię 32 400 43 77, na którą można dzwonić w przypadku stwierdzenia nadużycia uprawnień przez policję. Na wszelki wypadek, aby wiedzieć jak postępować, śląskie adwokatki Beata Bieniek- Wiera i Paulina Milewska przygotowały ABC zatrzymania podczas manifestacji:
Dziś Beata Bieniek-Wiera mówi nam, że pracuje, ale ma ważny powód:
- Oczywiście solidaryzuję się z protestującymi, ale pracuję, bo pomagam zatrzymanym. Pro bono. Organizujemy też pomoc prawną dla policjantów. Czuję, że solidaryzują się z nami. W Krakowie rzucili tarcze i dołączyli do maszerujących - mówi adwokatka z Katowic.
A przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przytaczają fakty z historii Islandii, w której protesty doprowadziły do zmiany ustawodawstwa.
Otóż 24 października 1975 roku 90% kobiet na Islandii protestowało walcząc o swoje prawa. Islandki nie przyszły do pracy, a obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi przekazały mężczyznom. Kraj został sparaliżowany. W Reykjaviku na wiecach zebrało się 25 tysięcy kobiet - od dziewczynek w szkolnych mundurkach po starsze panie na emeryturze. Robiło to ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę, że całkowita liczba mieszkańców Islandii wynosiła wówczas 220 tysięcy osób.
Szkoły, sklepy i banki praktycznie nie działały. Telewizje odwołały większość programów. Linie telefoniczne przestały działać. Ten jeden dzień na zawsze przeszedł do historii, a życie kobiet w Islandii już nigdy nie było takie samo.
Rok później islandzki parlament uchwalił nowe prawo, które gwarantowało kobietom i mężczyznom równość. 5 lat później w demokratycznych wyborach Vigdis Finnbogadottir została wybrana pierwszą na świecie kobietą na stanowisku prezydenta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1214JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
974Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
544Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
506Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
495Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0