Czas to jedna z najdroższych walut współczesnego świata. Zdanie to jest prawdziwe zarówno w odniesieniu do życia prywatnego, jak i poważnych, wielopoziomowych procesów produkcyjnych. W przypadku tego drugiego typu wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu IT może pomóc znacząco przyspieszyć realizację poszczególnych zadań, ograniczyć ryzyko błędów decyzyjnych, a także zminimalizować ryzyko niedostępności maszyn.
W świecie współczesnego biznesu jest coraz mniej miejsca na błędy, ale i ciągnący się w nieskończoność proces decyzyjny. Optymalizacja procesów coraz częściej dotyczy maksymalnego pozyskiwania danych pozwalających szybko i skutecznie podejmować decyzje na poziomie zarządczym, eliminować pojawiające się ryzyka, wychwytywać błędy i minimalizować problem niedostępności maszyn. Optymalizacja coraz częściej oznacza dzisiaj nie tyle inwestycje w kolejny sprzęt (choć oczywiście posiadanie najnowszych rozwiązań na rynku ma znaczenie), ile maksymalizację efektów, jakie można osiągnąć z posiadanym kapitałem. Rywalizacja z konkurencją bardzo często nie musi wcale oznaczać nowych wydatków na sprzęt, kolejną maszynę czy nową przestrzeń produkcyjną. Czasami kluczem do uzyskania przewagi jest umiejętne zarządzanie posiadanymi zasobami, tak ludzkimi, jak i maszynowymi. Dlatego tak wiele w odniesieniu do współczesnego biznesu dyskutuje się o zarządzaniu czasem pracy. Chodzi o maksymalną synchronizację warstwy produkcyjnej, operacyjnej i zarządczej.
System MES to jedno z rozwiązań, które w ogromnym stopniu jest w stanie zmienić oblicze systemu produkcyjnego — mówią eksperci z ImFactory, którzy pomagają przedsiębiorcom w przechodzeniu na produkcję cyfrową. MES to System Realizacji Produkcji, którego podstawowym zadaniem jest zbieranie (w nieporównywalnej z innymi rozwiązaniami skali) danych produkcyjnych i zarządzanie nimi. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w procesach produkcyjnych, jak i okołoprodukcyjnych. MES stanowi bezcenne wsparcie zarówno dla zbierających dane operatorów, jak i zarządzających tymi informacjami kierowników czy managerów. To wszystko sprawia, że proces produkcyjny jest pod znacznie lepszym nadzorem: łatwiej jest dostrzec awarię, dopilnować odpowiednich okresów serwisowania (które przed tą awarią mogą uchronić), wyeliminować przestoje na produkcji czy też efektywniej zarządzić całością mocy przerobowych przedsiębiorstwa. Niezwykle istotna jest możliwość rejestracji czasu pracy. Rejestracja rzeczywistego czasu wykonania danej czynności w porównaniu do czasu planowanego pozwala precyzyjnie wskazać wszelkiego rodzaju odchylenia. To zaś umożliwia diagnozowanie przyczyn wpływających na te zmiany, wprowadzenie na tej podstawie konkretnych udoskonaleń, a w efekcie – optymalizację cyklu pracy.
MES to system informatyczny — baza danych gromadząca i przetwarzające ogromne ilości danych zbieranych w czasie rzeczywistym. Przekazywane są one oczywiście przez różnego rodzaju czujniki i sterowniki, źródłem danych mogą być także przekazujący je użytkownicy. Do kontekstowym zorganizowaniu danych przekazywane są one na urządzenia końcowe w postaci raportów i analiza. W panelach HMI czy komputerach przemysłowych pojawiają się więc analizy, które powalają wydajniej zarządzać czasem pracy. Warto bowiem podkreślić, że o ile systemy ERP pozwalają pozyskiwać dane dotyczące zakupów, kosztów, planu głównego, MRP, a co za tym idzie zdolności produkcyjnych, o tyle MES nie dotyczy już poziomu planowania, a wykonania. Pozwala więc: monitorować produkcję, pozyskiwać dane dotyczące harmonogramów, rzeczywistego czasu pracy ludzi i maszyn. To zaś sprawia, że MES pośredniczy między systemem planowania a sterowaniem maszynami i realizacją produkcji. Pozwala uzgadniać więc możliwości produkcyjne z warstwą biznesową tak, aby jak najskuteczniej optymalizować zarządzanie czasem pracy.
Tagi: system MES
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17695Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7939JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2145Która elektrownia jądrowa w Polsce powstanie najszybciej? Odpowiadają eksperci
989Górnictwo: okrągły stół w Katowicach. Apelują o szybkie wdrożenie technologii CCS
909Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6"Bombowy" dowcip nie rozbawił mundurowych. Żartowniś wyproszony z Katowice Airport
0Poważny błąd popełniany przy zakupie auta. Na ten szczegół rzadko kto zwraca uwagę
0Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
0Nie chcą biogazowni w pobliżu domostw. "To byłby dramat dla ludzi"
0