Około 13,8 mld zł – taka kwota trafiła do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Województwo śląskie, z kwotą wsparcia w wysokości ponad 1,6 mld, jest drugim po mazowieckim, w którym przedsiębiorcy uzyskali najwyższą pomoc.
Od około roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z wiodących instytucji, które realizują szereg działań w ramach tarczy antykryzysowej. Do oddziałów ZUS, oprócz dotychczasowych wniosków i dokumentów, zaczęły spływać setki tysięcy formularzy od klientów starających się o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. Pracownicy ZUS dokładali wszelkich starań, by wnioski te były jak najsprawniej obsługiwane, mając świadomość, że na wsparcie czekają tysiące firm znajdujące się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.
- Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży sprzedaży detalicznej, fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.
Mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS:
- Kolejnym istotnym instrumentem w ramach Tarczy Antykryzysowej jest, również realizowana przez ZUS, wypłata świadczeń postojowych. Łączna wartość postojowego przekroczyła już 5,6 mld złotych. Najwięcej środków w ramach postojowego trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł) - informuje rzeczniczka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
751Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
583Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
580Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
560Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
521Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Ważą się losy Rafako. Przyszłość spółki z Raciborza wciąż pod znakiem zapytania
+2 / -0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
0Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Wigilijny projekt PiS do kosza
0Wyrównania 500+ do 800 zł? ZUS ostrzega: to fake news!
0Dzieje się w sprawie Rafako. Zarząd przedstawia strategię, związkowcy piszą do wierzycieli
0