PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwie śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”. W ramach akcji eksperci spółki zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu Czyste Powietrze. Ponadto udzielą mieszkańcom wsparcia w procesie uzyskania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.
Program „Prosto po czyste powietrze” został oficjalnie zainaugurowany w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.
– Indywidualne kotły opalane paliwami stałymi, to jedna z głównych przyczyn złego stanu powietrza w Polsce, dlatego aktywnie włączamy się w działania, których celem jest popularyzacja ekologicznego i wygodnego ogrzewania gazowego – przekonuje Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA. – Jesteśmy przekonani, że szerokie wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w Polsce jest niezbędne, aby spełnić krajowe i unijne wymogi w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Uruchomienie programu „Prosto po czyste powietrze” w województwie śląskim jest związane z lokalną uchwałą antysmogową, w myśl której pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
- Program antysmogowy jest realizowany w regionie od blisko czterech lat. Wsparcie Funduszu i spółki PGNiG Obrót Detaliczny to jego kolejny, bardzo ważny etap. Regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku – przypomniała Izabela Domogała, członek zarządu województwa.
Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze”, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny w województwie śląskim. Eksperci PGNiG zapewnią między innymi pomoc w wypełnieniu odpowiedniego wniosku o dofinansowanie składanego w ramach rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
– Efektywna współpraca wielu podmiotów na szczeblu zarówno ogólnopolskim, jak i lokalnym to klucz do sukcesu programu „Czyste Powietrze”. Doceniamy rolę naszych partnerów, takich jak PGNiG Obrót Detaliczny w docieraniu do potencjalnych wnioskodawców. Liczymy na to, że sieć punktów konsultacyjnych PGNiG pozwoli nam jeszcze skuteczniej zachęcać do skorzystania z oferty wsparcia osoby zainteresowane wymianą przysłowiowych „kopciuchów” i termomodernizacją swoich domów. Warto pamiętać, że program pozwala sięgnąć po wsparcie na ten cel w kwocie aż do 37 tysięcy złotych – podkreśla prof. Maciej Chorowski, Prezes NFOŚiGW.
Akcja PGNiG Obrót Detaliczny to jeden z kilku etapów współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Gaz ziemny to obecnie jedyna realna alternatywa dla paliw stałych, która gwarantuje natychmiastowe efekty ekologiczne. Ogrzewanie gazowe pozwala na całkowitą eliminację emisji pyłu i dwukrotne obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów węglowych. Dzisiaj, w ramach I etapu, inaugurujemy nasz program wsparcia w województwie śląskim i podkarpackim – podkreśla Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.
Obecny na konferencji Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Śląskiego podkreślił, że sam ogrzewa dom gazem i widzi, że jest to tańsze źródło ciepła, niż węgiel.
- Sam korzystam prywatnie z ogrzewania gazowego. Jest ono ekologiczne i coraz tańsze, dlatego łatwo mi przekonywać do tego mieszkańców – przekonywał Jan Kawulok.
Akurat inauguracja programu propagującego korzystanie z gazu zbiegła się w czasie z informacją o zgodzie prezesa URE na podwyżki taryf gazu dla odbiorców indywidualnych z początkiem sierpnia.
Zapytaliśmy więc prezesa Muchę, czy nie obawia się, że wzrosty cen zniechęcą mieszkańców do decydowania się na gaz.
- To akurat prawda, że cena gazu w ostatnim czasie nieco wzrosła. Funkcjonujemy na wolnym rynku, w związku z czym jeżeli cena wzrasta na rynkach globalnych, a proszę pamiętać, że to również ceny ropy, węgla, uprawnień itd., w związku z tym my też co pewien czas tę cenę podwyższamy, ale nie straszmy się nawzajem. Gaz jest w dalszym ciągu w bardzo stabilnej cenie. Jeśli porównamy go do ceny węgla, wypada zdecydowanie korzystniej – powiedział Henryk Mucha.
Dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Oddanych głosów: 1144
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
855Związkowcy: Polska miałaby drugi najtańszy prąd w Europie, ale planeta "płonie". PIGSW komentuje
712Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
705Dostępność aptek pod lupą. Jak śląskie wypada na tle innych województw?
434Zespół specjalistów zbada zjawisko wstrząsów w kopalniach PGG. Głównie na Ruchu Rydułtowy i Wesoła
405Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+19 / -2Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
+2 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
0Świadczenie "Aktywnie w żłobku" - jak je otrzymać? ZUS przypomina ważną zasadę
0Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
0"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
0