Kariera

Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Nawet jeśli są prezesami firm

2022-02-15, Autor: Tomasz Raudner

Siły Zbrojne RP zaczęły wysyłać do rezerwistów w Polsce, w tym na Śląsku, wezwania na ćwiczenia wojskowe. Powołanie może otrzymać każdy żołnierz przeniesiony do rezerwy posiadający przydział moblizacyjny. Niezależnie od tego, czy pracuje w Polsce, czy za granicą, jest właścicielem firmy, zawodowym kierowcą czy etatowym pracownikiem budżetówki. - Ćwiczenia są obowiązkowe, możliwości ich uniknięcia są bardzo małe – mówi mjr Mariusz Maury z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Katowicach.

Reklama

Ćwiczenia wojskowe rezerwistów od kwietnia 2022

W lutym komendy w całej Polsce zaczęły wysyłać do rezerwistów karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych. Szkolenia odbywać się będą od kwietnia w dowolnej jednostce w kraju i potrwają do dwóch tygodni. Pytanie – dlaczego.

Mówiąc najkrócej – bo tak wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Siły Zbrojne RP w ostatnich dwóch latach ćwiczeń nie organizowały. Jak wyjaśnia mjr Mariusz Maury, Szef Wydziału - Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Katowicach powodem była pandemia. Chciano uniknąć sytuacji, w której gromadzeni w jednostkach rezerwiści mogliby wpłynąć na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- W tym roku rozkazem wyższych przełożonych ćwiczenia ruszą od drugiego kwartału. Jeśli nic się nie zmieni pod względem pandemii, to od kwietnia w jednostkach będą prowadzone ćwiczenia. Mamy już pierwsze dokumenty, które o tym mówią – wyjaśnia zastępca komendanta.

Ćwiczenia rezerwistów a sytuacja na Ukrainie

W przestrzeni publicznej pojawiały się sygnały, że mobilizowanie rezerwistów do ćwiczeń ma związek z zaogniającą się sytuacją na Ukrainie. Mjr Maury zaprzecza, by miało to jakikolwiek związek.

- Nie należy tych sytuacji ze sobą łączyć – mówi.

Kto może dostać powołanie na ćwiczenia wojskowe?

Wyjaśnia, że powołania na ćwiczenia może się spodziewać każdy żołnierz rezerwy mający przydział mobilizacyjny do jednostki wojskowej. To dowódcy jednostek planują, kogo w danym roku zamierzają przeszkolić. Mogą to być rezerwiści w konkretnych specjalizacjach, albo całe plutony. Sporządzają imienne listy i wysyłają je do komend uzupełnień, by te rozesłały karty powołań.

Zatem uściślając – powołania na ćwiczenia mogą się spodziewać osoby, które złożyły przysięgę żołnierską i mają przydziały mobilizacyjne do jednostek. To oznacza, że armia nie będzie wzywać rezerwistów, którzy nie odbyli służby wojskowej. Zalicza się do nich np. osoby, które w czasie studiów zostały przeniesione do rezerwy, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, ale nie były w wojsku i nie złożyły przysięgi.

Armia zaczęła już wysyłkę kart powołań do odbycia ćwiczeń. Celowo ze sporym wyprzedzeniem.

- Ćwiczenia są obowiązkowe, a możliwości ich uniknięcia są naprawdę niewielkie. Dlatego wysyłamy karty od lutego, aby rezerwiści mieli czas przygotować swoje życie zawodowe i prywatne na okres ćwiczeń – informuje nasz rozmówca.

Etat? Własna firma? Dla wojska nie ma różnicy

Karty powołań otrzymać zarówno pracownicy jak i właściciele firm. Dla Sił Zbrojnych status zawodowy żołnierza rezerwisty nie ma znaczenia. Podobnie to, czy ktoś pracuje w Polsce, czy za granicą.

- Dla nas ważny jest adres zameldowania. Jeśli ktoś pracuje za granicą, stale, lub okresowo, a wciąż jest zameldowany w Polsce, też jest objęty obowiązkiem ćwiczeń. Zwolniony będzie tylko w sytuacji, kiedy wymelduje się z Polski. Jego przydział mobilizacyjny zostanie cofnięty, więc na ćwiczenia nie będzie powoływany – tłumaczy mjr Maury.

Wynagrodzenie za ćwiczenia wojskowe

Rezerwiści nie zostają bez środków do życia. Za udział w szkoleniach przysługuje im wynagrodzenie, a także, w zależności od ich sytuacji życiowej, inne świadczenia. Ogólnie dowiaduje się o tym wezwany na szkolenia z pisma dołączonego do karty powołania na ćwiczenia:

„Informuję, że na czas ćwiczeń pracodawca będzie musiał zwolnić pana z wykonywanych zadań. Za czas ćwiczeń otrzyma pan uposażenie wypłacane przez jednostkę wojskową, zgodnie z posiadanym przez siebie stopniem wojskowym. Dodatkowo za okres trwania ćwiczeń wojskowych przysługiwało będzie świadczenie rekompensujące utracone zarobki, stanowiące różnicę pomiędzy utraconym wynagrodzeniem a otrzymanym z wojska uposażeniem. Ponadto, przysługiwać panu będzie zwrot kosztów dojazdu środkami publicznego transportu zbiorowego do jednostki wojskowej oraz powrotu do mniejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące” czytamy w liście do rezerwisty.

To wyrównanie do utraconego wynagrodzenia może sięgnąć maksymalnie do dwuipółkrotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (art 119a o powszechnym obowiązku obrony). Dokładnego przeglądu przepisów o świadczeniach dla rezerwistów dokonała na prośbę Śląskiego Biznesu aplikantka adwokacka Natalia PietruszkaKancelarii Adwokata Jarosława Reck.

Czytaj kolejne strony:

Czy słusznie wojsko wzywa rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia?


Oddanych głosów: 2112

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 180

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Wojciech Łukasiewicz 2022-02-15
  10:28:26

  Już się rozpędziłem i lecę na te spierdolone szkolenia xD

 • ~prezes 2022-02-15
  15:06:14

  a dostanę choć onuce?

 • ~cawix 2022-02-15
  19:26:29

  LUDZIE!
  Jesteśmy niby wolnymi ludźmi tak czy nie? Czy zamierzasz walczyć dla komunistycznych kacapów z polskiego rządu? Czy zamierzasz walczyć w wojnie USA-Rosja przez ziemie i ludzi polski? CZY ZAMIERZASZ WALCZYĆ W NIE SWOJEJ WOJNIE na zlecenie NATO (USA)?

  DLaczego polacy zgadzają się na rozporządzanie swoją osobą JAK NIEWOLNIK! przez pożal się boże wojsko polskie!? GDZIE MY ŻYJEMY?!?!?!? wywalić ten nierząd na taczkach na obornik!

  Polski rząd ma swoich obywateli w du@ie! UCIEKAJ Z POLSKI !

 • ~cawix 2022-02-15
  19:32:46

  Mało tego!
  POLSKI NIERZĄD bez jakiegokolwiek pytania zgodził się na działania militarne oraz na wciągnięcie POLSKI do wojny na Ukrainie! BEZ ŻADNEGO PYTANIA POLSKI RZĄD WCIĄGA SWÓJ KRAJ DO WOJNY! wojska nato - USA! będą stacjonować i z tego kraju dowodzić wojną na ukrainie przymusowo! polskimi obywatelami.
  Panie Macierewicz niech Pana piekło pochłonie!

 • ~szpryca 2022-02-15
  20:24:18

  cavix, weź sie ciu.... w ten swój pusty lewacki czerep. czyli jak nas najadą, to jeszcze podejmiesz obiadem i dasz córkę, żeby ją poru......?

 • ~Bro Kuł 2022-02-16
  07:52:25

  38 99

  Zacznijcie brać młodych tak jak kiedyś było wszystkich wzywali byłem rok w służbie i 2 razy w rezerwie a są takie cwaniaczki co łażą po ulicach i nawet nie mają pojęcia co to wojsko co to za myślenie brać starszych co mają rodziny do wyżywienia a guwniarstwo się z was śmieje każdego powinni wyszkolić jak za dawnych czasów żenada

 • ~Bro Kuł 2022-02-16
  08:00:30

  Zacznijcie brać młodych ludzi tak jak kiedyś było wszystkich wzywali co to za myślenie bierzecie starszych co już to przeżyli i mają rodziny do wyżywienia a guwniarstwo szwenda się po ulicach i maja was w dupie śmieją się z was każdego co jeszcze nie był powinni wyszkolić i brać żenada

 • ~Tomasz Dobrowolski 2022-02-16
  11:18:52

  Bez żartów jest tyle możliwości wymigania się od tych śmiesznych ćwiczeń że idą tylko do tego monowskiego burdelu ci którzy tego chcą. I przestańcie ludzie bełkotać o braniu młodych z przymusu w kamasze, pierwsze co zrobicie to będziecie na potęgę kombinować jak swoich synków od tego reklamować. Te pajace które dzisiaj pieją za przywróceniem przymusowego woja swoich bachorów do niego nie poślą....

 • ~adrianek 2022-02-16
  11:59:25

  W Szwajcarii wojsko jest obowiązkowe, ćwiczenia regularne i jakoś nikt nie robi problemu

 • ~Tomasz Dobrowolski 2022-02-16
  12:53:43

  Swoją drogą co trzeba mieć w głowie żeby dzisiaj robić z siebie zwykłego szweja dla trepów pracujących do 15.30....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Czy zakaz aut spalinowych w UE powinien zostać wycofany?


Oddanych głosów: 69

Prezentacje firm