Czy wydobycie węgla kamiennego na potrzeby energetyki w Polsce powinno zostać zakończone wcześniej niż w 2049 roku? Które źródła energii należy rozwijać w pierwszej kolejności? Na te i inne pytania odpowiedzieli respondenci w sondażu "Co Polacy myślą o przyszłości energetyki w Polsce?" przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®.
Sondaż "Co Polacy myślą o przyszłości energetyki w Polsce?" został przeprowadzony od 30 listopada do 4 grudnia 2023 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
Zgodnie z danymi za 2022 rok, w polskim miksie energetycznym najwyższe pozycje zajmują węgiel kamienny (42,6%) i węgiel brunatny (26,5%). Potem mamy elektrownie wiatrowe (10,8%), fotowoltaikę (4,5%) biomasę i biogaz (4,2%), gaz ziemny (3,3%), elektrownie wodne (1,7%) i pozostałe źródła (6,4%).
Termin zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku jest elementem Umowy Społecznej między rządem z przedstawicielami związków zawodowych podpisanej 28 maja 2021 roku.
W sumie 35,5% dorosłych Polaków uważa, że wydobycie węgla kamiennego na potrzeby energetyki powinno zostać zakończone wcześniej niż w 2049 roku. 15,9% respondentów zdecydowanie oczekuje wcześniejszego zakończenia wydobycia. Wcześniejszemu zakończeniu wydobycia węgla kamiennego przeciwnych jest natomiast w sumie 34,6%, z czego 16,2% zdecydowanie przeciwnych. Z kolei 29,9% pytanych nie potrafi jednoznacznie zająć stanowiska za lub przeciw.
Czy uważa Pan(i), że wydobycie węgla kamiennego na potrzeby energetyki w Polsce powinno zostać zakończone wcześniej niż w 2049 roku?
Zapytani o skutki zakazu wykorzystania paliw kopalnych w energetyce ankietowani w większości wskazywali na korzyści. W sumie 42,4% uczestników sondażu przeprowadzonego na początku grudnia przez CBR Biostat dostrzega więcej korzyści niż szkód z zakazu wykorzystywania paliw kopalnych w energetyce, z czego 12,3% - zdecydowanie same korzyści, a 30,1% raczej więcej korzyści niż szkód. Co trzeci odpowiadający nie ma zdania na ten temat. Przewagę szkód nad korzyściami z zakazu wykorzystania paliw kopalnych w energetyce dostrzega w sumie 23,9% respondentów, z czego 5,1% widzi zdecydowanie same szkody, a 18,8% - raczej więcej szkód niż korzyści.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1168JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
925Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
530Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
503Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
490Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0