O przyszłości europejskich regionów górniczych w kontekście zmian związanych z zieloną gospodarką, będą rozmawiać uczestnicy konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”. W wydarzeniu udział weźmie m.in. komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira.
Wydarzenie organizowane z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego odbywać się będzie 27 i 28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W międzynarodowej konferencji uczestniczyć będą m.in. komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourge-Czetwerstyński oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, rządu RP, władze regionu, reprezentanci europejskich regionów górniczych, decydenci, eksperci.
- Województwo śląskie jest największym regionem górniczym w Unii Europejskiej zamieszkałym przez 4,5 mln osób i aby nie pozostać w tyle za „zieloną zmianą”, musi szybko przekształcić swoją gospodarkę w nowy poziom innowacyjności i gospodarki opartej na integracji społecznej. Jestem przekonany, że konferencja ustali trendy na nadchodzące lata, skupiając kluczowych decydentów politycznych i zainteresowane strony w celu przedyskutowania, w jaki sposób ambitne cele można osiągnąć we współpracy i sprawiedliwy sposób przy wsparciu Unii Europejskiej – tłumaczy marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie informujące o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i możliwościach, jakie może on dać polskim regionom w przechodzeniu na „zieloną gospodarkę”. Inicjatorem i gospodarzem spotkania jest komisarz UE ds. spójności i reform, Elisa Ferreira. Polska jest pierwszym państwem członkowskim, w którym Fundusz zostanie oficjalnie zaprezentowany. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o godz. 10.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Współorganizują je Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jest ono skierowane do wszystkich polskich interesariuszy, w tym do administracji rządowej, samorządowej, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w interesujących sesjach tematycznych, związanych m.in. ze sprawiedliwą transformacją, rewitalizacją terenów poprzemysłowych, innowacjami w regionach górniczych, czy zieloną transformacją i dywersyfikacją gospodarczą.
Warto przypomnieć, że 14 stycznia Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mechanizmu ukierunkowanego na wsparcie regionów, w których realizacja celów polityki klimatycznej, w tym oczekiwane przez Komisję Europejską osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku, będzie powodowała największe koszty społeczno-gospodarcze. Polskie regiony węglowe muszą zmierzyć się z przekształceniem gospodarki w bardziej innowacyjną i proekologiczną, a to wymaga dużego wsparcia finansowego oraz odpowiedniego tempa zmian, dostosowanego do regionalnych uwarunkowań.
Ze wstępnych propozycji wynika, że Polska może otrzymać około 100 mld zł na sprawiedliwą transformację. Miałyby to być pieniądze przekazane w różnej formie – dotacji, preferencyjnych kredytów czy pożyczek.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
539Nowa polityka parkingowa w Katowicach - miasto podsumowuje rok
356Grudzień 2024 z niewielkim wzrostem inflacji. Głównym motorem wzrostu cen energia i żywność
341Tym razem to nie oszustwo. GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże
338Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie"
321Ceny wigilii i Bożego Narodzenia 2024 – Czy to będą najdroższe święta w historii?
+6 / -0Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0Eksperci nie mają złudzeń: w 2025 roku Polacy na potęgę będą się zadłużać
0I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
0Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie
0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
0