21 września 2023 roku podczas Kongresu Odbudowy Ukrainy Common Future w Poznaniu, będący częścią Grenevii segment Famur podpisał list intencyjny ze spółkami Grupy Kapitałowej JSW oraz Komatsu. Przedmiotem porozumienia jest przyszła współpraca firm w odbudowie Ukrainy w ramach projektu budowy kopalni "Lubelska" w Wołyńskim Zagłębiu Węglowym.
List intencyjny stanowi deklarację współpracy Famuru, spółek należących do JSW oraz Komatsu w ramach projektu budowy kopalni „Lubelska” Nr 1-2 w Lubelsko. Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie i wydobycie węgla z tych złóż. Współpraca polegać będzie w szczególności na wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń dotyczących uwarunkowań geologicznych, technicznych i prawnych w zakresie indywidualnych lub wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez sygnatariuszy listu.
Ze strony Grenevii we współpracę będzie zaangażowany segment Famur. Z kolei po stronie JSW list został podpisany przez przedstawicieli Jastrzębskich Zakładów Remontowych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o., a także Komatsu.
– Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny będzie wyzwaniem nie tylko dla władz tego kraju i jego obywateli, ale także będzie wymagać zaangażowania szerokiego grona innych państw. Jestem przekonany, że wspólnota międzynarodowa i zaangażowanie poszczególnych firm jest tym kierunkiem, który pozwoli w najszybszy sposób Ukrainę odbudować – komentuje Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA. – Udział w projekcie budowy kopalni „Lubelska” jest dla nas naturalnym kierunkiem działania. W jego ramach możemy wykorzystać nasze ponad 100-letnie doświadczenie w branży przemysłowej, mi.in w zakresie produkcji i dostaw maszyn górniczych. Istotnymi faktami, które stwarzają dobre perspektywy dla realizacji przedsięwzięcia wspólnie z JSW, są nasze kompetencje i doświadczenie zgromadzone w ramach dotychczasowej współpracy.
Grupa Grenevia integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; nowoczesne urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen, jak również technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach Famur. Obecnie działalność Grupy koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
736Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
620Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1Od Katowic lepszy tylko Poznań. Stolica województwa wysoko w rankingu
0„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0