Wypłaszcza się liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Według ministra zdrowia sytuacja się stabilizuje. - Robimy wszystko, by uniknąć narodowej kwarantanny – powiedział minister Michał Dworczyk. Przekazano też informacje o szczepionce na COVID-19.
W Polsce odnotowano 25 484 nowe zakażenia, a zmarło 330 osób.
- Wszyscy cały czas przyglądamy się, jak rozwija się sytuacja pandemii. Dzisiejsza liczba zakażeń przekroczyła 25 tys. ale jest informacja pozytywna, jeżeli popatrzymy na trendy, to ten wzrost stopniowo maleje. Powoli zbliżamy się do realizacji stabilizacji ścieżki zachorowań - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji na Stadionie Narodowym.
Minister @MZ_GOV_PL @a_niedzielski: Jeżeli popatrzymy na trendy, z którymi mamy do czynienia to ten wzrost zakażeń stopniowo maleje. Powoli zbliżamy się do realizacji stabilizacji ścieżki zachorowań. pic.twitter.com/6A90QyxLLg
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 10, 2020
Według ministra udaje się utrzymać bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o dostępność łóżek.
- Pilnując pewnego tempa rozwoju pandemii staramy się nadążyć z rozbudową infrastruktury, aby dać bezpieczeństwo Polakom. Staramy się, żeby dodatkowe łóżka, personel i szpitale stale wyprzedzały tempo wzrostu pandemii – dodał.
Adam Niedzielski przekazał również kilka informacji dotyczących szczepionki.
- Jeżeli chodzi o szczepionkę, to kilka decyzji jest przed nami. Jest kilku producentów, wczoraj jeden ogłosił sukces. Ale nie znamy szczegółów technicznych dotyczących ceny i innych ustaleń, jak choćby będzie wyglądać łańcuch dostaw. W tej chwili powstał w ministerstwie zespół, który ma przygotować model dystrybucji szczepionek – powiedział Niedzielski.
Dodał, że rząd robi wszystko, by była jak najbardziej dostępna. A czy obowiązkowa?
- Nie sądzę, żebyśmy szli w kierunku obowiązkowego szczepienia. Ale na pewno będziemy chcieli, żeby ta szczepionka była dostępna w sensie finansowym. Tak, żeby koszt jej zakupu albo warunki refundacji były jak najkorzystniejsze i zachęcały do szczepienia - powiedział minister zdrowia.
Uczestniczący w konferencji Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, powiedział, że rząd robi wszystko, by uniknąć narodowej kwarantanny. Podkreślił jednak, że nie wszystko zależy od rządu, służby zdrowia, ale też od społeczeństwa.
- Jeśli będziemy przestrzegać pewnej dyscypliny, która jest nam narzucona przez ograniczenia antykowidowe, to jest szansa, że transmisja wirusa zostanie ograniczona i tej narodowej kwarantanny nie będzie. Parametr 75 zakażonych osób na 100 tys., który miałby się przez kilka dni utrzymywać, mam nadzieję, że nie zostanie wypełniony. Natomiast gdyby do tego doszło, to oczywiście trzeba się liczyć z ograniczeniami, związanymi m.in. z mobilnością i na pewno będziemy o nich wcześniej informować, żeby można było się do tego dobrze przygotować, ale podkreślam – mam nadzieję, że takie decyzje nie będą musiały być podjęte - powiedział Michał Dworczyk.
Minister Niedzielski dał do zrozumienia, że już jutrzejszy dzień – Święto Niepodległości – może być dowodem na odpowiedzialność społeczeństwa. Zaapelował, by świętować kameralnie:
- Nie możemy go spędzić tak jak do tej pory. Celebrować tego dnia jako wspólnota. Musimy ograniczyć się do małych grup, zgromadzeń. Przyjmijmy, że w tym roku tym wyrazem patriotyzmu będzie to, że zostaniemy w domu, że będziemy w zaciszu domowym, z rodziną i najbliższymi osobami świętowali ten dzień odzyskania niepodległości - zaapelował Niedzielski.
- Jesteśmy w takiej sytuacji, że te reguły izolacji i noszenia maseczek, to jest cały czas to, co musimy pokazywać, że jest naszym najsilniejszym orężem - dodał.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sąd orzekł na korzyść sanepidu. Firma nie uniknie kary 10 tys. zł?
5114Górnictwo: bliżej kompromisu. Soboń: gwarancje zatrudnienia górników są niekonstytucyjne
2493Karol Kania, potentat pieczarkowy, zginął w wypadku lotniczym pod Pszczyną
2253Koniec Expo Silesia. Spółka przestaje organizować targi w Sosnowcu
1422Rachunki za prąd wzrosły nawet o 100 procent! Firmy łapią się za głowę
1026Dr Andreas Glenz: smog to efekt naszej, polskiej mentalności
+14 / -1Sąd orzekł na korzyść sanepidu. Firma nie uniknie kary 10 tys. zł?
+26 / -21Pracownicy sanepidu buntują się. Nie chcą kontrolować firm i nakładać mandatów
+13 / -8Rachunki za prąd wzrosły nawet o 100 procent! Firmy łapią się za głowę
+4 / -0Rybnik: gruzińska restauracja otwiera się w sobotę. Do akcji #otwieraMY dołączyło 20 tys. lokali w Polsce
+5 / -1Dokąd zmierza polska gospodarka?
0Śląski Okrągły Stół – samorządowcy spotkali się z ministrem Soboniem
0Rząd chce przekroczyć granice pogardy wobec Polaków – lider Sierpnia 80 o planach szczepienia się rządu poza kolejnością
0Minister zdrowia: do świąt bez zmian, potem możliwe luzowanie
0A4 Katowice – Kraków: Stalexport zwiększa zyski mimo pandemii i zapowiada inwestycje na 100 mln zł
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 303