Do końca 2020 roku PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zamierza podjąć decyzję w sprawie budowy w Elektrowni Rybnik nowego, niskoemisyjnego źródła energii - poinformowała w czwartek prezes spółki Wioletta Czemiel-Grzybowska.
Jak podaje Centrum Informacji o Rynku Energii obecnie trwają analizy, dotyczące m.in. charakteru oraz mocy nowego źródła.
- Obecnie przygotowywane jest wielowariantowe studium wykonalności, które będzie gotowe w trzecim kwartale tego roku, i przewiduje różne scenariusze inwestycji oraz technologie możliwe do zastosowania w Rybniku - powiedziała dziennikarzom prezes, uczestnicząca w czwartek w Rybniku w przekazaniu 95-tysięcznego czeku od Fundacji PGE Energia Ciepła dla rybnickiego szpitala specjalistycznego.
- Decyzja o budowie źródła niskoemisyjnego zostanie podjęta jeszcze w tym roku - zapowiedziała prezes.
Nie przesądzała, jakim paliwem będzie zasilane nowe źródło - decyzja w tej sprawie ma być efektem trwających właśnie analiz. Obecnie Elektrownia Rybnik dysponuje wysłużonymi blokami węglowymi.
Prace nad budową nowego niskoemisyjnego źródła w rybnickiej elektrowni są prowadzone od ubiegłego roku. - Wpisuje się to w europejskie makrotrendy jeśli chodzi o politykę energetyczną - zaznaczyła prezes.
Przypomnijmy, że już w marcu 2019 roku PGE poinformowała, że w Rybniku ma zostać zbudowany nowy blok o mocy 700 MW produkujący energię z gazu. Wówczas plan koncernu skrytykowała Śląsko-Dąbrowska Solidarność podkreślająca, że to torpedowanie rządowego Programu dla Śląska zakładającego rewitalizację 18 bloków węglowych w województwie, w tym ośmiu rybnickich. Zdaniem działaczy elektownia byłaby zasilana gazem z Rosji, więc inwestycja PGE służyłaby Putinowi, a nie polskiemu górnictwu. Ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski wyjaśniał, że nie ma tu sprzeczności z planami rządowymi. PGE miało zainwestować w rybnicką siłownię 200 mln zł.
Czy faktycznie w elektrowni ma powstać blok gazowy? Przekonamy się do grudnia. Czas dla rybnickiej elektowni, największej na Śląsku, o łącznej mocy zainstalowanej 1,8 GW, się kończy. Do 16 sierpnia 2021 roku mają być wyłączone dwa najstarsze, oddane do użytku w 1972 i 1973 roku. Do końca 2022 roku potrwa eksploatacja bloków nr 3 i 4. Z kolei bloki 5 – 8 mają być wyłączone do 2030 roku.
Dodajmy, że krajowa produkcja prądu w coraz mniejszym stopniu jest w stanie pokryć zapotrzebowanie. W 2019 roku Polska kupiła netto 10 623 714 MWh energii, w większości w Niemczech, a jeszcze w 2013 roku wyeksportowała 4,5 mln MWh energii.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
CPK: jest przetarg na studium dla budowy linii kolejowej z Katowic przez Jastrzębie do Ostrawy
3278PLK rozpoczynają budowę linii do lotniska w Pyrzowicach
2853Huta Częstochowa znów działa. Walcuje czeską stal
1114Polska jest trzecią najchętniej wybierają lokalizacją dla inwestycji w Europie
709To będzie piękny obiekt - Echo Investment o tym, co postawi w miejscu dworca w Katowicach
524PLK rozpoczynają budowę linii do lotniska w Pyrzowicach
+10 / -1To będzie piękny obiekt - Echo Investment o tym, co postawi w miejscu dworca w Katowicach
+7 / -0Elektryczne i hybrydowe fiaty, alfy romeo i jeepy w Tychach. FCA Poland ogłasza inwestycję za 755 mln zł!
+6 / -0Gliwice: w miejscu niedoszłej galerii handlowej powstanie DL Prime – kampus trzech budynków
+4 / -0Huta Częstochowa znów działa. Walcuje czeską stal
+3 / -0PLK rozpoczynają budowę linii do lotniska w Pyrzowicach
1CPK: jest przetarg na studium dla budowy linii kolejowej z Katowic przez Jastrzębie do Ostrawy
1To będzie piękny obiekt - Echo Investment o tym, co postawi w miejscu dworca w Katowicach
0Polska jest trzecią najchętniej wybierają lokalizacją dla inwestycji w Europie
0Huta Częstochowa znów działa. Walcuje czeską stal
0
~Gregor Lakota 2020-07-24 12:33:51
Piranie i krokodyle w Zalewie wyzdychają...