W 2017 roku m.in. dzięki staraniom śląsko-dąbrowskiej Solidarności elektrownia w Rybniku należąca wcześniej do francuskiego koncernu EDF wróciła w polskie ręce. Nowym właścicielem tego zakładu oraz pozostałych aktywów EDF w Polsce została Polska Grupa Energetyczna. W tym samym czasie finalizowane były prace nad rządowym Programem dla Śląska, którego pomysłodawcą i inicjatorem również była śląsko-dąbrowska Solidarność.
Obie te sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Jednym z filarów Programu dla Śląska obok budowy w naszym regionie nowych gałęzi przemysłu, jest rozwój nowoczesnej energetyki opartej na węglu wydobywanym ze śląskich kopalń. Repolonizacja elektrowni w Rybniku miała służyć przede wszystkim realizacji tego celu.
Wszystko wskazuje jednak na to, że stanie się zupełnie inaczej. W marcu PGE poinformowała o planie budowy w Rybniku nowego bloku energetycznego o mocy 700 MW, który jednak nie będzie opalany polskim węglem, ale importowanym gazem. Warto tutaj zaznaczyć, że trzy czwarte tego surowca sprowadzanego do Polski pochodzi z Federacji Rosyjskiej.
W reakcji na zapowiedzi PGE Zarząd Regionu Solidarności przyjął stanowisko, w którym zwrócił uwagę, że nowy blok gazowy w Rybniku oznacza w praktyce rezygnację z budowy wysokosprawnego bloku węglowego o podobnych parametrach, co stoi w sprzeczności z rządowym Programem dla Śląska. Członkowie władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności ocenili plany PGE jako kolejny przejaw antywęglowej polityki prowadzonej przez spółki energetyczne nadzorowane przez Ministerstwo Energii.
30. kwietnia szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział na związkowe stanowisko. W piśmie przesłanym do Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność minister wyliczył, że plany inwestycyjne PGE w Rybniku opiewają na blisko 200 mln zł. Ta kwota rzeczywiście robi wrażenie. Szkoda tylko, że pieniądze pochodzące ze spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa zostaną przeznaczone de facto na wsparcie importowanego – głównie z Rosji gazu – kosztem polskiego węgla.
Minister Tchórzewski nie dostrzega też sprzeczności planów inwestycyjnych PGE z Programem dla Śląska. W piśmie zaadresowanym do przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej „S” Dominika Kolorza szef resortu energii nie zgadza się z tezą, że nadzorowany przez niego koncern energetyczny prowadzi antywęglową politykę. Wskazuje, że PGE buduje 2 nowe bloki węglowe w Opolu. Jaki związek ma rozpoczęta w czasach poprzedniej ekipy rządzącej inwestycja w Opolu z elektrownią w Rybniku czy też z Programem dla Śląska, minister niestety nie wyjaśnia.
W piśmie sygnowanym przez Krzysztofa Tchórzewskiego znalazła się jeszcze jedna niepokojąca informacja. Minister uzasadnia plany budowy bloku gazowego m.in. koniecznością wyłączenia w bliskiej przyszłości działających w Rybniku bloków 200 MW. To kolejna sprzeczność z Programem dla Śląska. Jednym z jego kluczowych przedsięwzięć jest rewitalizacja bloków energetycznych tej klasy. W naszym regionie funkcjonuje 18 „dwusetek”, z czego 8 właśnie w Rybniku.
Zgodnie z PdŚ to właśnie Ministerstwo Energii jest odpowiedzialne za rewitalizację bloków 200 MW. Pierwsza taka inwestycja o charakterze pilotażowym miała być przeprowadzona w Elektrowni Łaziska, jednak do tej pory istnieje ona wyłącznie na papierze. Z pisma ministra Tchórzewskiego wynika, że przyszłość „dwusetek” w Rybniku również jest już raczej przesądzona. Wbrew interesowi gospodarczemu naszego regionu i wbrew Programowi dla Śląska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
10187Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
4714Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
1389Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
1013Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
992Piramidy w Ustroniu - ruszyły prace budowlane związane z modernizacją i rozbudową uzdrowiska
+19 / -4PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
+12 / -1Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
+10 / -1Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
+13 / -4Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
+5 / -0Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
0Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
0Starostwo w Grodzisku zyska solarny parking. Wiaty PV stawia firma z Katowic
0Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
0Katowice Airport: są unijne pieniądze na budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 4
~Beata_ 2019-05-14
15:41:12
jak zwykle i jak w każdej dziedzinie, mówią coś innego i robią coś innego, a nie widać w tym, żadnego problemu, a potem umywają ręce