W 2017 roku m.in. dzięki staraniom śląsko-dąbrowskiej Solidarności elektrownia w Rybniku należąca wcześniej do francuskiego koncernu EDF wróciła w polskie ręce. Nowym właścicielem tego zakładu oraz pozostałych aktywów EDF w Polsce została Polska Grupa Energetyczna. W tym samym czasie finalizowane były prace nad rządowym Programem dla Śląska, którego pomysłodawcą i inicjatorem również była śląsko-dąbrowska Solidarność.
Obie te sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Jednym z filarów Programu dla Śląska obok budowy w naszym regionie nowych gałęzi przemysłu, jest rozwój nowoczesnej energetyki opartej na węglu wydobywanym ze śląskich kopalń. Repolonizacja elektrowni w Rybniku miała służyć przede wszystkim realizacji tego celu.
Wszystko wskazuje jednak na to, że stanie się zupełnie inaczej. W marcu PGE poinformowała o planie budowy w Rybniku nowego bloku energetycznego o mocy 700 MW, który jednak nie będzie opalany polskim węglem, ale importowanym gazem. Warto tutaj zaznaczyć, że trzy czwarte tego surowca sprowadzanego do Polski pochodzi z Federacji Rosyjskiej.
W reakcji na zapowiedzi PGE Zarząd Regionu Solidarności przyjął stanowisko, w którym zwrócił uwagę, że nowy blok gazowy w Rybniku oznacza w praktyce rezygnację z budowy wysokosprawnego bloku węglowego o podobnych parametrach, co stoi w sprzeczności z rządowym Programem dla Śląska. Członkowie władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności ocenili plany PGE jako kolejny przejaw antywęglowej polityki prowadzonej przez spółki energetyczne nadzorowane przez Ministerstwo Energii.
30. kwietnia szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział na związkowe stanowisko. W piśmie przesłanym do Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność minister wyliczył, że plany inwestycyjne PGE w Rybniku opiewają na blisko 200 mln zł. Ta kwota rzeczywiście robi wrażenie. Szkoda tylko, że pieniądze pochodzące ze spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa zostaną przeznaczone de facto na wsparcie importowanego – głównie z Rosji gazu – kosztem polskiego węgla.
Minister Tchórzewski nie dostrzega też sprzeczności planów inwestycyjnych PGE z Programem dla Śląska. W piśmie zaadresowanym do przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej „S” Dominika Kolorza szef resortu energii nie zgadza się z tezą, że nadzorowany przez niego koncern energetyczny prowadzi antywęglową politykę. Wskazuje, że PGE buduje 2 nowe bloki węglowe w Opolu. Jaki związek ma rozpoczęta w czasach poprzedniej ekipy rządzącej inwestycja w Opolu z elektrownią w Rybniku czy też z Programem dla Śląska, minister niestety nie wyjaśnia.
W piśmie sygnowanym przez Krzysztofa Tchórzewskiego znalazła się jeszcze jedna niepokojąca informacja. Minister uzasadnia plany budowy bloku gazowego m.in. koniecznością wyłączenia w bliskiej przyszłości działających w Rybniku bloków 200 MW. To kolejna sprzeczność z Programem dla Śląska. Jednym z jego kluczowych przedsięwzięć jest rewitalizacja bloków energetycznych tej klasy. W naszym regionie funkcjonuje 18 „dwusetek”, z czego 8 właśnie w Rybniku.
Zgodnie z PdŚ to właśnie Ministerstwo Energii jest odpowiedzialne za rewitalizację bloków 200 MW. Pierwsza taka inwestycja o charakterze pilotażowym miała być przeprowadzona w Elektrowni Łaziska, jednak do tej pory istnieje ona wyłącznie na papierze. Z pisma ministra Tchórzewskiego wynika, że przyszłość „dwusetek” w Rybniku również jest już raczej przesądzona. Wbrew interesowi gospodarczemu naszego regionu i wbrew Programowi dla Śląska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
569Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
526Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
443Katowice za 15 mln zł przebudują ulicę Wieżową, łącząc dwie dzielnice miasta
417Szef zakładowej "Solidarności" o przedłużeniu działania konwencjonalnej Elektrowni Rybnik: Krok w dobrą stronę, ale tylko krok
381Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Zabytkowy Pałac Donnersmarcków w rękach Grupy Arche. Transakcja za 14 mln złotych
0Mobilne paczkomaty w kurortach narciarskich. Pierwszy na Śląsku, na "Złotym Groniu" w Istebnej
0Najbardziej zadłużone gminy województwa śląskiego. Te samorządy toną w długach (LISTA)
0Tu rozwijała się secesja. W śląskim "małym Wiedniu" powstała nowa atrakcja turystyczna
0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0
~Beata_ 2019-05-14
15:41:12
jak zwykle i jak w każdej dziedzinie, mówią coś innego i robią coś innego, a nie widać w tym, żadnego problemu, a potem umywają ręce