Czy górnictwo w Polsce ma przyszłość? Czy to, że węgiel kamienny jest jedynym naturalnym surowcem występującym w dużych ilościach w Polsce powoduje, że jednak powinniśmy dalej na nim opierać gospodarkę? Górnictwo zapewnia bardzo dobrze płatne miejsca pracy. To również złożony mechanizm powiązań między firmami kooperującymi. Czy twoim zdaniem można go zastąpić równie wartościowymi miejscami pracy i relacjami biznesowymi? To tylko niektóre z pytań, jakie zadaliśmy sztucznej inteligencji. Byliśmy ciekawi, jak popularny chatbot odniesie się do kluczowych zagadnień dla Polski, w kontekście przyszłości ale również bieżącej sytuacji w Europie i na świecie.
Górnictwo zapewnia bardzo dobrze płatne miejsca pracy. To również złożony mechanizm powiązań między firmami kooperującymi. Czy twoim zdaniem można go zastąpić równie wartościowymi miejscami pracy i relacjami biznesowymi?
Tak, odchodzenie od węgla może stworzyć nowe, wartościowe miejsca pracy i powiązania biznesowe w branży odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju. Na przykład, rozwijanie energii wiatrowej i słonecznej, magazynowanie energii i efektywne wykorzystywanie energii wymaga specjalistycznych umiejętności i może generować zatrudnienie w wielu różnych sektorach, takich jak budownictwo, produkcja i inżynieria.
Ważne jest jednak, aby zapewnić, że pracownicy i lokalne społeczności z sektora węglowego otrzymują wsparcie i możliwości zatrudnienia w nowych branżach, aby minimalizować negatywny wpływ na ich życie i gospodarkę. Dlatego ważne jest, aby proces odchodzenia od węgla był zrównoważony i oparty na współpracy z różnymi interesariuszami.
W Polsce nie brak głosów, że Europa popełnia błąd naciskając na odchodzenie od węgla, zwłaszcza, że na świecie wydobycie węgla rośnie. Jako przykład pokazuje się Chiny, Indie, Indonezję, Australię
Rzeczywiście, w niektórych krajach, takich jak Chiny, Indie, Indonezja i Australia, wydobycie węgla jest nadal ważne dla gospodarki i zapewnia dużo miejsc pracy. Niemniej jednak, w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, odchodzenie od węgla jest uważane za konieczne ze względu na konieczność ochrony klimatu i środowiska.
Unia Europejska jest jednym z liderów w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, a odchodzenie od węgla jest jednym z kluczowych elementów tej strategii. W Europie zauważa się również, że dalsze inwestowanie w węgiel jest coraz trudniejsze ze względu na ciągle rosnące regulacje dotyczące emisji CO2 i wzrost popularności odnawialnych źródeł energii.
Ważne jest, aby znaleźć zrównoważone rozwiązanie, które umożliwi odchodzenie od węgla i jednocześnie zapewni odpowiednie wsparcie dla pracowników i społeczności związanych z sektorem węglowym. Ostatecznie, w dłuższej perspektywie, zrównoważona i oparta na odnawialnych źródłach energii gospodarka może stworzyć więcej miejsc pracy i powodować większą stabilność i rozwój.
Odnawialne źródła energii jak fotowoltaika czy energetyka wiatrowa cechują się sporą nieprzewidywalnością. Czy to jest odpowiednia alternatywa dla energetyki węglowej?
Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i energetyka wiatrowa, rzeczywiście mają pewne ograniczenia w zakresie nieprzewidywalności i zależności od warunków pogodowych. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny postęp w tej dziedzinie i coraz więcej krajów jest w stanie zintegrować odnawialne źródła energii z ich sieciami energetycznymi, aby zapewnić stabilne i niezawodne dostawy energii.
Poza tym, nieprzewidywalność odnawialnych źródeł energii jest w znacznej mierze zniwelowana przez różnorodność dostępnych źródeł, takich jak wiatr, słońce i biomasę, które nie są ze sobą tak silnie powiązane i nie są tak wrażliwe na warunki pogodowe jak jedno źródło. W rezultacie, odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej przewidywalne i stabilne.
Ponadto, warto zauważyć, że węgiel kamienny i inne paliwa kopalne również nie są niezawodne i są narażone na wahania cen, a także są powiązane z negatywnymi konsekwencjami dla środowiska i zdrowia publicznego, takimi jak emisje CO2 i zanieczyszczenie powietrza.
Ostatecznie, decyzja o tym, jaka jest odpowiednia alternatywa dla energetyki węglowej, zależy od wielu czynników, w tym od lokalnej sytuacji i potrzeb, a także od dostępności i niezawodności różnych źródeł energii. Ważne jest, aby podjąć zrównoważone i przemyślane decyzje, biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i ograniczenia różnych opcji.
W Polsce alternatywą dla energetyki węglowej ma się stać energetyka jądrowa. Co o niej sądzisz?
Energetyka jądrowa jest jednym z dostępnych alternatywnych źródeł energii dla węgla, jednak to, czy jest ona odpowiednią alternatywą, zależy od wielu czynników, takich jak koszty, bezpieczeństwo, zdolność do spełnienia wymagań dotyczących zrównoważonego rozwoju i wprowadzenie odnawialnych źródeł energii.
Energetyka jądrowa ma swoje zalety, takie jak stałe i niezawodne dostawy energii, jednak również wiele wyzwań, takich jak bezpieczeństwo, utylizacja odpadów jądrowych i koszty. W końcu decyzja o wyborze odpowiedniego źródła energii powinna opierać się na wielu czynnikach i być przedmiotem szerokiej debaty publicznej.
Dziękuję za rozmowę
Nie ma problemu! Zawsze chętnie odpowiem na pytania. Do zobaczenia!
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2456Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
2189PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
854Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
637Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
601„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0