W kopalni ROW – Chwałowice ruszyła zrobotyzowana linia do pakowania ekogroszku. To najnowsza inwestycja Polskiej Grupy Górniczej. Oddana do użytku została pod koniec grudnia. Po miesięcznym rozruchu pierwsze worki z węglem trafiły już do odbiorców.
Wydajność instalacji w Rybniku wynosi ponad 200 t na dobę. To około 60 tys. ton na rok. Wg PGG pozwoli to zaspokoić rosnący popyt na konfekcjonowane paliwo węglowe z Chwałowic.
Pakowane w Chwałowicach paliwo do kotłów retortowych powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków węgla o odpowiednim uziarnieniu i parametrach. Z zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Chwałowicach produkt trafia przenośnikami do nowoczesnej instalacji, gdzie automaty pakują go w worki o wadze 20 kg.
- Ekogroszkom stawia się najwyższe wymagania jakościowe, dlatego specjalne czujniki kontrolują odmierzoną masę a detektory sprawdzają, czy wewnątrz opakowań nie ma jakichkolwiek metalowych zanieczyszczeń, które mogłyby potem uszkodzić podajnik kotła retortowego, narażając klienta na kosztowne kłopoty - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Odpowiednim ułożeniem worków na drewnianych paletach zajmują się w Chwałowicach roboty. Ręczną pracę wyeliminowano też dzięki tzw. kapturownicom, które szczelnie zabezpieczają jednotonową paletę z ekogroszkiem mocną folią ochronną.
- Nowoczesna zautomatyzowana instalacja w Rybniku znacznie podniosła też bezpieczeństwo pracowników, którzy nie są już narażeni na wypadki typowe przy ręcznym pakowaniu i transporcie węgla - dodaje Głogowski.
Polska Grupa Górnicza zamierza w najbliższych latach czterokrotnie zwiększyć produkcję ekogroszków pakowanych w worki. Instalacja w Chwałowicach jest jedną z inwestycji wykonanych w tym kierunku. Druga, flagowa instalacja paczkująca o wydajności 600 t dziennie działa od roku w Zakładzie Produkcji Ekopaliwa w Woli.
Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się z reguły dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Producenci zaliczają ekogroszek do tzw. ekologicznych produktów grzewczych. Udział PGG w krajowej produkcji tego typu węgla wynosi ok. 60-70 proc.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Brzmi jak szaleństwo: właśnie teraz warto brać kredyty hipoteczne
87512Obwodnica Ustronia zyska nowy przebieg. Łatwiej dojedziemy DW 941 do Wisły (mapa)
14434Rynek biurowy się zmienia. Ale Katowice wciąż w czołówce
2352Brenna: na Hali Jaworowej powstanie baza hotelowa z trasami narciarskimi
1577DK78. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w toku. Zobacz postęp prac (wideo)
1133PLK: wiadukt zapewni dojazd koleją do lotniska w Katowicach
+21 / -1W Zabrzu będzie produkowany niebieski wodór. Wspólny projekt PGNiG i 3 firm ze Śląska
+5 / -0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
+4 / -0Katowice, Bielsko-Biała i Ożarowice wśród liderów biznesu, inwestycji i pracowitości
+4 / -0Katowice Airport: ogromny, trzeci hangar niemal gotowy
+3 / -0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
0Trwają ostatnie prace na Autostradowej Obwodnicy Częstochowy. Co z resztą odcinków A1?
0Ceny mieszkań w Polsce wzrosną? Problemem inflacja, stopy procentowe i "podatek" ukryty w ustawie
0Powstaną nowe drogi przy MCK i Muzeum Śląskim. Katowice szykują sześć inwestycji
0W Zabrzu będzie produkowany niebieski wodór. Wspólny projekt PGNiG i 3 firm ze Śląska
0
~Darek Zawisz 2021-02-05
22:35:06
fajnie