Rynek powierzchni biurowej w Katowicach nadal się rozwija. Większość biurowców zlokalizowana jest w okolicach ronda im. gen. Jerzego Ziętka, zapewniającego doskonałe połączenie z autostradą A4 i dojazd do lotniska zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.
W niedługim czasie pojawią się takie inwestycje, jak m.in. Global Office Park (58 000 m kw.) firmy Cavatina czy projekt Silesia For Business (40 000 m kw.) realizowany przez TriGranit, które zmniejszą lukę podażową. Jednocześnie rośnie dostępność powierzchni coworkingowych – w mieście funkcjonują już między innymi tacy operatorzy jak Smart Office czy City Space.
- Dynamiczny wzrost popytu na powierzchnię biurową zaskoczył wielu deweloperów. Firmy, które na swoją siedzibę wybrały Katowice, zaczynają zastanawiać się, czy wystarczy im miejsca na dalszą ekspansję. Wiele powstających budynków zostało już w znacznym stopniu skomercjalizowanych, czego przykładem może być kompleks biurowy Face2Face firmy Echo Investment – mówi Karolina Słysz, doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.
W pierwszym kwartale 2019 roku wolumen transakcji, na który składały się wyłącznie nowe umowy najmu, wyniósł 12 100 mkw., co stanowiło prawie 30% rocznej średniej z lat 2013-2018.
Do największych umów najmu zaliczamy: wynajęcie 6 400 mkw. przez Perform Group w Face2Face Business Campus, drugą największą umowę podpisało Capgemini w biurowcu Brema (2 200 mkw.), pozostałe dwie duże transakcje to wynajęcie przez Medicover (1400 mkw.) powierzchni w Face2Face Business Campus i wprowadzenie się firmy STS (1400 mkw.) do własnego budynku biurowego Atal I.
- Rozwój rynku biurowego w Katowicach podąża za wzrostem zarobków w sektorze przedsiębiorstw (6 255 zł brutto, wzrost o 8,3% r.d.r.). Korzystna dla pracowników sytuacja na rynku pracy sprzyja inwestowaniu przez firmy w wynajem wyższej klasy powierzchni, jako jednego z czynników wspierających pozyskiwanie nowych talentów – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Wskaźnik pustostanów osiągnął poziom 8,8%, czyli był aż o 3,3 p.p. niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Czynsze dla katowickich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,50- 14,50 EUR/mkw./mc., natomiast cena w budynkach niższej klasy wynosi 9-12 EUR/mkw./mc.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Brzmi jak szaleństwo: właśnie teraz warto brać kredyty hipoteczne
87819Obwodnica Ustronia zyska nowy przebieg. Łatwiej dojedziemy DW 941 do Wisły (mapa)
14746Brenna: na Hali Jaworowej powstanie baza hotelowa z trasami narciarskimi
1878DK78. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w toku. Zobacz postęp prac (wideo)
1750Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
1654PLK: wiadukt zapewni dojazd koleją do lotniska w Katowicach
+21 / -1W Zabrzu będzie produkowany niebieski wodór. Wspólny projekt PGNiG i 3 firm ze Śląska
+5 / -0Katowice, Bielsko-Biała i Ożarowice wśród liderów biznesu, inwestycji i pracowitości
+4 / -0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
+4 / -1Katowice Airport: ogromny, trzeci hangar niemal gotowy
+3 / -0Gigant branży klimatyzacji wkracza na Śląsk. Thermosilesia inwestuje w Rudzie Śląskiej
0Katowice: Park Śląski podpisał umowę na pierwszą część modernizacji Kanału Regatowego
0Katowice. Zielona rewolucja na Warszawskiej za niemal 19 mln złotych
0Budowa S1 w Sosnowcu i Mysłowicach – czy będzie przebudowany węzeł Brzęczkowice na A4?
0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
0