Krajowy System e-Faktur (KSeF) został przyjęty przez Sejm, otwierając drogę do szybszej digitalizacji sektora publicznego w Polsce. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.
Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z KSeF do wystawiania faktur elektronicznych. E-faktura została wprowadzona jako kolejna akceptowana forma dokumentowania sprzedaży, obok tradycyjnych faktur papierowych i już istniejących faktur elektronicznych, które są stosowane w obrocie gospodarczym. Ten system ma na celu ułatwienie procesu fakturowania i przyspieszenie transformacji cyfrowej w sektorze publicznym w Polsce.
Wdrożenie KSeF ma zoptymalizować proces fakturowania oraz obieg dokumentów. Dzięki wprowadzeniu jednolitego standardu e-faktury, dokumentowanie transakcji ma stać się prostsze, a proces wystawiania, przetwarzania i archiwizacji faktur ma się przyspieszyć i zautomatyzować. Szybsze przetwarzanie dokumentów ma z kolei przełożyć się na obniżenie kosztów. Przedsiębiorcy będą mieć natychmiastowy dostęp do informacji z faktur w czasie rzeczywistym, co niewątpliwie ułatwi gromadzenie i analizę danych.
Główne założenia nowelizacji obejmują przesunięcie daty wejścia w życie ustawy na 1 lipca 2024 r. oraz wydłużenie terminu wdrożenia KSeF dla podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT. Dla tych podatników KSeF stanie się obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
Faktury z kas rejestrujących oraz paragony fiskalne z NIP będą akceptowane w dotychczasowej formie do końca 2024 r. Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF. Zgodnie z nowymi założeniami ustawy, bilety spełniające funkcję faktury, w tym paragony wystawiane na autostradach płatnych, zostają wyłączone z systemu KSeF. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli wystawiać tych rodzajów dokumentów za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS. Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w fakturze ustrukturyzowanej o jeden dodatkowy dzień.
W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur offline poza KSeF i dostarczenia ich do KSeF następnego dnia roboczego.
Ustalono również szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur korygujących w okresie awarii i w trybie offline. Noty korygujące w KSeF oraz poza nim zostaną zlikwidowane.
Sankcje związane z naruszeniem przepisów będą liberalizowane i będą miały zastosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
Co istotne, koszty związane z wdrożeniem systemu KSeF w firmach zostaną uznane za wydatki na badania i rozwój. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej o wartości nawet 200% poniesionych kosztów. Jest to niewątpliwie pozytywna informacja dla przedsiębiorców, którzy obawiają się negatywnego wpływu wdrożenia systemu na ich biznes.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1517PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1129JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
883Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
650Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
509Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
0ZUS wypłaci renty wdowie, 916 tys. wniosków już złożonych
0