Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - przekazała minister w KPRP Małgorzata Paprocka.
Przypomnijmy, pod koniec listopada Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę niedzielę handlową na 10 grudnia.
Chodzi o to, że w tym roku, zgodnie z przepisami, niedziela handlowa przypada 24 grudnia. Rząd - tłumacząc, że Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny czas dla Polaków, tj. okres przygotowań i spotkań rodzinnych - zaproponował zatem, aby przenieść ją na 10 grudnia. Sklepy tego dni miałyby być otwarte tylko do 14.00. Więcej na ten temat pisaliśmy: <<Niedziele handlowe po nowemu: świąteczne zakupy do 14 i nie w Wigilię. Rząd wprowadza zmiany>>.
Pierwotny projekt ustawy o zakazie handlu w Wigilię autorstwa PiS upadł. Posłowie odrzucili go podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Przyjęty został natomiast inny projekt w tej sprawie. Autorem alternatywnego pomysłu jest Polska 2050 - Trzecia Droga <<Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Wigilijny projekt PiS do kosza>>.
W głosowaniu, które odbyło się 29 listopada, posłowie poparli ostatecznie ustawę z poprawkami. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawką zagłosowało 429 z 441 posłów. 12 posłów wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Dziś nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele podpisał prezydent Andrzej Duda. Podpisany w poniedziałek dokument zakłada, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Natomiast dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi. oznacza to, że w tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.
__
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki, ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
614„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
399I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
390Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
375Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
373Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0