Ze struktury popytu wynika, że deweloperzy powinni budować o wiele mniejsze mieszkania. Małe mieszkania najlepiej obronią się jako inwestycja, gdy na rynku sytuacja jest dość niepewna, o ile nie przepłaciliśmy na cenowej górce.
Podwyżki stóp procentowych spowodowane rekordową inflacją bardzo ograniczyły zdolność kredytową polskich rodzin. Popyt osłabł choć niedobór mieszkań jest wyjątkowy, w konsekwencji napływu cudzoziemców z Ukrainy. Mieszkania drożały, a deweloperzy ograniczyli liczbę otwieranych budów.
Według danych GUS za okres styczeń-listopad 2022 r. powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 19,7mln m2, czyli o 1,3% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 92,2 m2. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Według wstępnych danych oddano do użytkowania 214,2 tys. mieszkań, tj. 1,7% więcej niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 129,6 tys. mieszkań - o 1,5% więcej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni - 81,4 tys. mieszkań, tj. o 3,4% więcej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,5% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 3,2 tys. mieszkań (wobec 4,3 tys. przed rokiem).
Rynek nieruchomości został wydrenowany, najbardziej brakuje małych i tanich mieszkań – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, ekspert od rynku mieszkaniowego, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”. – W Warszawie popularny internetowy serwis ogłoszeniowy dotyczący nieruchomości, proponuje tylko kilka mieszkań, które można wynająć w cenie poniżej 2 tys. zł miesięcznie, a mieszkań które można kupić w cenie do 200 tys. zł jest zaledwie sześć.
Ze struktury popytu wynika, że to właśnie małe mieszkania powinny okazać się szczególnie atrakcyjną inwestycją dla posiadających oszczędności.
Na takie mieszkania zawsze będzie popyt, bo w Polsce dramatycznie brakuje mieszkań na wynajem i dotyczy to już nie tylko dużych i średnich miast – dodaje K.Karliński.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12386"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4206Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3064Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1410JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1127"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0