Coraz głośniej robi się wokół "składki solidarnościowej", czyli opłaty od nadmiarowych zysków, którą - jako jedyna z pierwotnie zakładanych pięciu państwowych spółek - ma zapłacić Jastrzębska Spółka Węglowa. Koszt tej daniny może w przypadku JSW wynieść między 1,5 a 2 mld zł. Protest w tej sprawie, kierowany do posłanek i posłów ziemi śląskiej, wystosował Związek Zawodowy "Jedność" KWK Pniówek.
Głośnym echem odbija się widmo obciążenia JSW podatkiem od nadmiernych zysków za 2022 rok - jako jedynej spółki w branży węglowej.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Reprezentatywne Związki Zawodowe JSW SA. żądają wypłacenia pracownikom 15% netto wartości kwoty przeznaczonej na ten podatek.
Przypomnijmy, że to kolejny postulat, po wywalczonym ostatniu ponownym przeliczeniu nagród dla górników, po niesprawiedliwym zdaniem związkowców obcięciu premii motywacyjnych za nieobecności w pracy: dni wolne za oddawanie krwi oraz urlopy okolicznościowe. <<Premie w JSW: krew, urlop okolicznościowy - uwzględnione. Związki stawiają nowe żądania>>
Jak się okazuje, przedstawiciele górników nie pogodzili się z niesprawiedliwą ich zdaniem opłatą dla spółki. Związek Zawodowy "Jedność" KWK Pniówek postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W wystosowanym do posłów i posłanek ziemi śląskiej piśmie związkowcy apelują o wniesienie poprawek do projektu ustawy.
Treść apelu prezentujemy poniżej (pisownia oryginalna).
Szanowne Posłanki i Posłowie, objęcie obowiązkową „składką solidarnościową” Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w śladowych ilościach prowadzi eksploatację węgla energetycznego jest krzywdzące i nieuczciwe. W 2022 roku JSW wyprodukowała zaledwie 8% węgla energetycznego w skali kraju. Wysokie ceny węgla energetycznego są wynikiem ograniczania krajowych zdolności produkcji tego surowca (wynikających m.in. z likwidacji KWK „Krupiński” w 2017 roku) oraz pozostałych decyzji podejmowanych przez Rząd - czytamy we wstępie.
Dalej związkowcy podkreślają, że "obciążenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej „składką solidarnościową” jest przede wszystkim niesprawiedliwe".
JSW nie może i nie powinna zostać obciążona planowaną daniną w zakresie sprzedaży węgla koksowego, który nie jest notowany na rynkach energii i nie służy do wytwarzania energii, lecz stali, o czym Państwo zapomnieli podczas poprzednich głosowań w sejmie!
Związkowcy zwracają uwagę, że projekt zmiany ustawy nie przewiduje objęcia „składką solidarnościową” grupy Orlen, która osiągała rekordowe zyski wynikające z bardzo wysokich marż rafineryjnych. Marże te wynosiły w II, III i IV kwartale 2022 r. odpowiednio 26,5, 16,4 oraz 22 dolary na baryłkę. W analogicznych okresach roku 2021 wynosiły one odpowiednio zaledwie 1,5, 3,1 oraz 4,5 dolara.
Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej codziennie narażają swoje zdrowie i życie, aby realizować cele wynikające z obowiązków pracowniczych. Zyski JSW wynikają w bezwzględnej większości z produkcji i sprzedaży węgla koksowego oraz koksu - zaznacza ZZ "Jedność" - Przenoszenie odpowiedzialności za wzrost cen energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej na Pracowników, którzy w żadnym stopniu nie mają wpływu na ich wartości, jest czymś o czym Ci ludzie nie zapomną w czasie październikowych wyborów.
Autorzy pisma przypominają, że w najbliższych dniach Sejm ponownie będzie głosował nad zmianą ustawy dotyczącej „podatku solidarnościowego”.
To dla Was szansa, aby przemyśleć swoje stanowisko, a następnie podjąć sprawiedliwą i uczciwą decyzję o odrzuceniu niniejszych zmian w ustawie. Wraz z listem otwartym, przekazujemy pracownikom JSW listę Posłanek i Posłów oraz informacje w jaki sposób głosowaliście 13 lipca 2023 r. w niniejszej sprawie. Opublikujemy również wyniki kolejnego głosowania - zapowiadają. - Mamy nadzieję, że nie pozwolicie na obciążanie ogromnymi kosztami Pracowników JSW, która nie odpowiada i nie czerpie zysków wynikających z kryzysu energetycznego w którym znajduje się kraj.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0