Funkcjonariusze CBŚP rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępcza, której członkowie zajmowali się przestępczością narkotykową. Śledztwo w tej sprawie trwa od marca 2021 r., wówczas funkcjonariuszom CBŚP udało się zatrzymać dwie osoby na trasie A1 w województwie śląskim. W wyniku działań przejęta została ponad tona marihuany, kilogram mefedronu i zlikwidowana plantacja konopi - to efekt współpracy CBŚP i czeskiej GDC, przy wsparciu hiszpańskich partnerów. Łącznie w międzynarodowej sprawie występuje 22 podejrzanych, z czego 14 osób zatrzymano w Polsce.
Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzą śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością narkotykową.
Wiele miesięcy żmudnych czynności, ustaleń i weryfikacji doprowadziło do sukcesywnego eliminowania narkotyków z rynku i zatrzymywania poszczególnych członków, a w efekcie rozbicia gangu. Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że członkowie grupy na terenie kilku krajów UE zajmują się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem, dostawą, wywozem oraz braniem udziału w obrocie znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych - czytamy w komunikacie CBŚP.
Aby szczegółowo wyjaśnić wszystkie wątki tej sprawy policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji współpracowali z funkcjonariuszami z Wydziału Narkotykowego Generalnej Dyrekcji Ceł (Celni Sprava Ceske Republiky), hiszpańskimi organami ścigania oraz polską i czeską Prokuraturą.
Efektem bardzo sprawnej pracy operacyjnej i ścisłej współpracy międzynarodowej było m.in. zatrzymanie w marcu 2021 dwóch osób jadących samochodem ciężarowym. Na trasie A1, w województwie śląskim przeszukano samochód, którego kierowca przyjechał do Polski z Czech, przemycając 50 kg marihuany oraz kilogram mefedronu. Narkotyki były ukryte w przestrzeni ładunkowej naczepy w kartonach pomiędzy przewożonym towarem.
Następne działania przeprowadzono trzy miesiące później, ponownie na trasie A1 w okolicach granicy polsko-czeskiej, gdzie policjanci CBŚP zatrzymali do kontroli samochód osobowy. W bagażniku auta znajdował się karton, a w nim 5 kg marihuany. Narkotyki zostały zabezpieczone, a kierowca samochodu zatrzymany.
Międzynarodowa współpraca doprowadziła do kolejnej realizacji. We wrześniu 2021 roku zatrzymano do kontroli samochód ciężarowy jadący z Niemiec do Polski. W torbach foliowych, pomiędzy przewożonymi ziemniakami, znajdowało się 67 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii do Polski. Do sprawy zatrzymano kierowcę pojazdu. W tej akcji, policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Potężne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą nastąpiło w październiku minionego roku. Wtedy to przeprowadzono jednocześnie realizacje na terenie Czech i Polski, zatrzymując kolejnych członków rozpracowywanej grupy. Funkcjonariusze czeskich organów ścigania zatrzymali 8 osób i przejęli 743 kg marihuany, heroinę i zlikwidowali plantację konopi. W tym czasie w Polsce zatrzymano podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.
W trakcie dalszych czynności, w listopadzie 2021 roku na jednym z parkingów w Krakowie, policjanci przejęli 200 kg marihuany, która była ukryta w busie.
Ostatnie uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili w połowie października br. w województwie śląskim i mazowieckim, gdzie zatrzymano 2 podejrzanych, których doprowadzono do Prokuratury Krajowej.
Łącznie w ramach śledztwa, na terenie Polski policjanci CBŚP zatrzymali 14 osób. W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu oraz wprowadzania do obrotu hurtowych ilości marihuany - dowiadujemy się.
Śledczy w dalszym ciągu wyjaśniają okoliczności tej sprawy, role poszczególnych osób oraz inne osoby współpracujące z grupą.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
541Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
518Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
498Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
446PGG rozpoczyna kolejną współpracę na rzecz sprawiedliwej transformacji Górnego Śląska
420Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0