Funkcjonariusze CBŚP rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępcza, której członkowie zajmowali się przestępczością narkotykową. Śledztwo w tej sprawie trwa od marca 2021 r., wówczas funkcjonariuszom CBŚP udało się zatrzymać dwie osoby na trasie A1 w województwie śląskim. W wyniku działań przejęta została ponad tona marihuany, kilogram mefedronu i zlikwidowana plantacja konopi - to efekt współpracy CBŚP i czeskiej GDC, przy wsparciu hiszpańskich partnerów. Łącznie w międzynarodowej sprawie występuje 22 podejrzanych, z czego 14 osób zatrzymano w Polsce.
Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzą śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością narkotykową.
Wiele miesięcy żmudnych czynności, ustaleń i weryfikacji doprowadziło do sukcesywnego eliminowania narkotyków z rynku i zatrzymywania poszczególnych członków, a w efekcie rozbicia gangu. Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że członkowie grupy na terenie kilku krajów UE zajmują się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem, dostawą, wywozem oraz braniem udziału w obrocie znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych - czytamy w komunikacie CBŚP.
Aby szczegółowo wyjaśnić wszystkie wątki tej sprawy policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji współpracowali z funkcjonariuszami z Wydziału Narkotykowego Generalnej Dyrekcji Ceł (Celni Sprava Ceske Republiky), hiszpańskimi organami ścigania oraz polską i czeską Prokuraturą.
Efektem bardzo sprawnej pracy operacyjnej i ścisłej współpracy międzynarodowej było m.in. zatrzymanie w marcu 2021 dwóch osób jadących samochodem ciężarowym. Na trasie A1, w województwie śląskim przeszukano samochód, którego kierowca przyjechał do Polski z Czech, przemycając 50 kg marihuany oraz kilogram mefedronu. Narkotyki były ukryte w przestrzeni ładunkowej naczepy w kartonach pomiędzy przewożonym towarem.
Następne działania przeprowadzono trzy miesiące później, ponownie na trasie A1 w okolicach granicy polsko-czeskiej, gdzie policjanci CBŚP zatrzymali do kontroli samochód osobowy. W bagażniku auta znajdował się karton, a w nim 5 kg marihuany. Narkotyki zostały zabezpieczone, a kierowca samochodu zatrzymany.
Międzynarodowa współpraca doprowadziła do kolejnej realizacji. We wrześniu 2021 roku zatrzymano do kontroli samochód ciężarowy jadący z Niemiec do Polski. W torbach foliowych, pomiędzy przewożonymi ziemniakami, znajdowało się 67 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii do Polski. Do sprawy zatrzymano kierowcę pojazdu. W tej akcji, policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Potężne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą nastąpiło w październiku minionego roku. Wtedy to przeprowadzono jednocześnie realizacje na terenie Czech i Polski, zatrzymując kolejnych członków rozpracowywanej grupy. Funkcjonariusze czeskich organów ścigania zatrzymali 8 osób i przejęli 743 kg marihuany, heroinę i zlikwidowali plantację konopi. W tym czasie w Polsce zatrzymano podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.
W trakcie dalszych czynności, w listopadzie 2021 roku na jednym z parkingów w Krakowie, policjanci przejęli 200 kg marihuany, która była ukryta w busie.
Ostatnie uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili w połowie października br. w województwie śląskim i mazowieckim, gdzie zatrzymano 2 podejrzanych, których doprowadzono do Prokuratury Krajowej.
Łącznie w ramach śledztwa, na terenie Polski policjanci CBŚP zatrzymali 14 osób. W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu oraz wprowadzania do obrotu hurtowych ilości marihuany - dowiadujemy się.
Śledczy w dalszym ciągu wyjaśniają okoliczności tej sprawy, role poszczególnych osób oraz inne osoby współpracujące z grupą.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
753Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
518Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
513Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
447Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
438Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
0Renta wdowia: tylko w Śląskiem ponad 89 tys. wniosków. Termin tylko do końca lipca!
0