Należy utworzyć województwo górnośląskie z ziem rozdzielonych obecnie między województwa śląskie i opolskie - uważa Śląska Partia Regionalna, która też zabiera głos w sprawie nowej nazwy województwa.
Oświadczenie ŚPR rozesłane do mediów, pod którym podpisał się Marek Nowara, przewodniczący zarządu partii zawiera praktycznie te same propozycje, co wcześniejsze oświadczenie RAŚ (piszemy o nim tutaj).
Co dokładnie postulują śląscy regionaliści? "Śląska Partia Regionalna postrzega inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie, podniesioną przez grupę lokalnych stowarzyszeń, jako zachętę do dyskusji o sprawach wykraczających swym znaczeniem poza kwestię administracyjnej nomenklatury.
Środowiska śląskich regionalistów od lat postulują zasadniczą zmianę postrzegania przez władze Rzeczypospolitej potencjału tradycyjnych tożsamości, związanych z historycznymi krainami, współtworzącymi państwo polskie w jego obecnym kształcie. W tożsamościach tych widzieć należy nie zagrożenie, lecz szansę na twórcze wykorzystanie społecznej energii. Niestety, myślenie to nie legło u podstaw reformy administracyjnej z roku 1999, której twórcy zlekceważyli więzi historyczne i kulturowe, a często także wolę samych zainteresowanych – mieszkańców ziem, przypisywanych arbitralnie w rządowych gabinetach do nowych jednostek. W efekcie Górny Śląsk podzielony został między dwa województwa, a jego wschodnią część złączono w jednym administracyjnym tworze z ziemiami małopolskimi. Z perspektywy czasu oczywistym jest, że błędem było utrzymanie województwa opolskiego o niewielkiej populacji, należącego przy tym do najszybciej wyludniających się w Polsce.
>>>Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? "Jesteśmy dyskryminowani"<<<
Doświadczenia dwudziestu lat obowiązywania obecnego podziału państwa stanowić powinny podstawę do wniosków, które nie ograniczą się do zmiany nazwy województwa. Zamiast dostosowywać tę ostatnią do obecnego kształtu jednostki administracyjnej, postąpić należy odwrotnie, scalając podzielone dziś ziemie górnośląskie, a mieszkańców pogranicza śląsko- małopolskiego pytając o wolę pozostawania w granicach województwa górnośląskiego. Rozwiązanie takie pozwoli z jednej strony zapobiec rozmywaniu śląskości, z drugiej uniknąć poczucia arbitralnego włączania do śląskiej wspólnoty mieszkańców obszarów o odmiennym, historycznie ukształtowanym kulturowym obliczu." czytamy w oświadczeniu ŚPR.
Co o tym sądzicie?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17382Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7893Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7873JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2069Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1072Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Pożar w elektrociepłowni CEZ Chorzów. Interweniowało 11 zastępów straży pożarnej
0Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0