PE poparł nowelizację przepisów wzmacniającą ochronę prawną konsumentów w UE; napiętnowane mają być np. praktyki wprowadzania na rynek produktów o „podwójnej jakości” czyli sprzedawanych w różnych krajach UE pod tą samą marką, ale różniących się składem lub właściwościami.
Przyjęte przepisy zmieniają cztery obowiązujące dyrektywy w sprawie ochrony konsumentów. PE zatwierdził zmiany przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się. Regulacja zostanie teraz przedłożona do zatwierdzenia Radzie UE. Państwa członkowskie będą miały na wdrożenie dyrektywy 24 miesiące licząc od daty jej wejścia w życie.
Nowe przepisy mają zagwarantować m.in. zasady przejrzystości w rankingach i przeglądach produktów online. Internetowe platformy handlowe i porównywarki (np. Amazon, eBay, AirBnb czy Skyscanner) będą musiały ujawniać główne parametry, które określają sposób klasyfikowania przez nie ofert proponowanych klientom, którzy poszukują usług i produktów.
Konsumenci - jak podkreślono w komunikacie prasowym PE - będą musieli być poinformowani, czy kupują towary lub usługi od firmy czy od osoby prywatnej, aby wiedzieć jaka przysługuje im ochrona w przypadku problemów. „Klienci często sugerują się rankingiem produktów proponowanym przez wyszukiwarki i porównywarki i dlatego powinni wiedzieć, czy wyższe miejsce produktu w rankingu wynika z ocen innych klientów czy też z opłaty wniesionej przez sprzedającego w ramach działań promocyjnych” - zauważono w komunikacie.
Znowelizowane przepisy mają też pomóc zwalczać tzw. podwójną jakość produktów. Chodzi o sytuacje kiedy produkty sprzedawane pod tą samą marką w różnych krajach UE różnią się składem lub właściwościami. Tekst zawiera klauzulę przeglądową zobowiązującą Komisję Europejską do oceny sytuacji po upływie dwóch lat od daty wejścia w życie dyrektywy, aby sprawdzić, czy podwójna jakość produktów powinna zostać dodana do „czarnej listy” nieuczciwych praktyk handlowych.
W Polsce wielokrotnie podnoszony był temat różnicy w jakości tych samych produktów sprzedawanych np. w Niemczech i w polskich sieciach. Produkty kupione w Polsce zwykle miewały gorsze składniki, mniejszą trwałość, a kosztowały tyle samo, ile ich zachodnie odpowiedniki, albo wręcz były gorsze.
W reakcji na to jak grzyby po deszczu w naszym kraju zaczęły powstawać sklepy oferujące oryginalną chemię z Niemiec.
W przypadku powszechnych naruszeń tj. naruszeń praw konsumentów w kilku krajach UE przewidziano, że grzywna może wynosić co najmniej 4 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy w poprzednim roku budżetowym lub kwotę ryczałtową w wysokości dwóch milionów euro w przypadkach, gdy brak informacji o wartości obrotu.
- Pakiet ten przywraca prawa konsumenta w dobie internetu, wprowadzając nowe zabezpieczenia i wzmacniając pozycję konsumentów za każdym razem, gdy kupują. Konsumenci nie mogą być dłużej wprowadzani w błąd przez produkty wytwarzane według różnych standardów, ale sprzedawane jako takie same w różnych państwach członkowskich - powiedział cytowany w komunikacie PE eurodeputowany Daniel Dalton (EKR).
Czy decyzja PE Was cieszy?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2452Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
2177PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
836Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
636Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
593„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0
~lokalny 2019-04-18
14:41:50
Tylko dlaczego nasi europosłowie z PO jak zwykle nie głosowali w interesie Polski, czyli przeciw? https://www.wykop.pl/link/4908175/kto-wyjasni-dlaczego-oni-to-zrobili-dlaczego-europoslowie-po-zaglosowali/
~mlodypolak 2019-04-18
14:58:34
Jestem wolnorynkowcem więc uważam, że każda firma ma sprzedawać produkty w takiej jakości w jakiej jej się podoba, a ludzie nie mają obowiązku niczego kupować. Rynek kształtuje się sam, a kolejne obostrzenia jedynie go deregulują i pogarszają sytuacje - to tak jak z interwencją człowieka w przyrodę, która kiedyś doskonale radziła sobie sama ze sobą a teraz musimy sztucznie regulować ilość dzików w lesie itp.