Sanepidy mają nie przeprowadzać udawanych kontroli żywności w restauracjach otwartych mimo obostrzeń. W dodatku GIS nakazał sanepidom lokalnym przestrzeganie prawa i procedur. Taki skutek przyniosła interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich po ujawnieniu przez Radio ZET tajnych planów sanepidu karania zbuntowanych restauratorów.
Jak się okazuje, naciski przynoszą efekty. Przypomnijmy, reporter radia ZET dotarł do instrukcji dla pracowników sanepidów dotyczącej metod prowadzenia kontroli w otwartych restauracjach, tak aby te kontrole zakończyły się skutecznymi karami. Chodziło o wchodzenie do restauracji bez uprzedzenia, pod pretekstem kontrolowania żywności, a tak naprawdę celem miało być ukaranie restauratorów za sam fakt otwarcia swojego lokalu na obsługę stacjonarną gości.
W instrukcji wskazano też, aby kontrolerzy mieli już niemal gotowe decyzje o karach administracyjnych. Nowe metody kontroli miały przykryć fiasko seryjnie przegrywanych w sądach przez sanepidy spraw o ukaranie przedsiębiorców.
Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS mówił ŚląskiemuBiznesowi.pl, że na pewno taka instrukcja nie wyszła z Głównego Inspektoratu. Ale nie wykluczył, że mogło dojść do takiej sytuacji w terenie, dlatego GIS zlecił wewnętrzną kontrolę.
Po doniesieniach medialnych postępowanie wyjaśniające z urzędu wszczął też Rzecznik Praw Obywatelskich. Przyniosło to efekt, co jasno wynika z odpowiedzi, jakiej Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego udzielił RPO:
"Uprzejmie informuję, że Główny Inspektor Sanitarny nie opracował, ani nie wydawał w innej formie wytycznych dotyczących sposobu przeprowadzania kontroli przedsiębiorców niestosujących się do wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, których dotyczy wyżej wymienione pismo. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż niezwłocznie po powzięciu informacji o takich wytycznych, Główny Inspektor Sanitarny zwrócił się do terenowego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o ich wycofanie. ” czytamy w odpowiedzi.
Ale to nie wszystko, ponieważ GIS wydał też zalecenia terenowym inspekcjom sanitarnym dotyczące prowadzenia kontroli:
„Dodatkowo, Główny Inspektor Sanitarny polecił państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność przeprowadzania kontroli zgodnie z przepisami prawa i wymogami proceduralnymi.”
To nie jedyny problem, z jakim boryka się obecnie inspekcja sanitarna w kraju. Pisaliśmy, że bunt podnoszą sami kontrolerzy, którzy nie chcą nakładać kar na otwarte restauracje wiedząc, że i tak przegrają w sądzie, bo rozporządzenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej jest nielegalne. Ponadto inspektorzy mają dosyć poniżania.
Oddanych głosów: 8111
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
1202Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
934Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
641PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
546PGG: nie żyje 31-letni górnik z kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu
515Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+11 / -1Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+2 / -0Zamiast "śmieciówki" – umowa o pracę. PIP ma dostać narzędzia do zwalczania nadużyć
0Między węglem a transformacją. Rząd ma plan na wielką rewolucję w polskiej energetyce
0Temperatura w hałdzie przekracza 600°C! Jak PGG chce walczyć z płonącą i pylącą Szarlotą?
0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
0ZUS: w woj. śląskim "czternastkę" otrzymało 755 tys. osób
0