Przełom maja i czerwca to możliwy termin odmrożenia „znacznej części gospodarki” - poinformował dziś Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził, że ma przekonanie, iż dzięki narodowemu programowi szczepień „zbliżamy się do przełomu”, którego efektem może być zdejmowanie lockdownu.
Premier dodał, że niektóre elementy gospodarki mogą być odmrażane wcześniej, a niektóre później, a tempo odmrażania zależy od tempa szczepień. Według niego, na drodze powrotu do normalności mliony Polaków muszą wykonać pierwszy krok i się zaszczepić.
- Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki - oświadczył w Lubinie premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że zależy to od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.
– Rozpędzając program szczepień mamy podstawy sądzić, że do końca II kwartału – jak mówią specjaliści – uda się nam osiągnąć pułap odporności zbiorowej – powiedział premier. Warunek jest jeden: – Musimy chcieć się zaszczepić – dodał Mateusz Morawiecki.
Przyspieszenie tempa szczepień ma zapewnić uruchomienie Punktów Szczepień Powszechnych. Dziś otwarto 16 takich punktów, po jednym w każdym województwie, w ramach pilotażu. W woj. śląskim taki punkt został otwarty w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Karbowej 26 w Bielsku-Białej. Łącznie takich punktów będzie ponad 600 i dołączą do 6700 punktów szczepień populacyjnych. Powstanie PSP ma jeszcze bardziej przyspieszyć realizację Narodowego Programu Szczepień.
W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. PSP w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie.
Prócz tego dziś w Legnicy premier i Michał Dworczyk poinformowali, że od 10 maja każdy Polak, który ukończył 18. rok życia, będzie mógł się zarejestrować i zaszczepić.
Rząd przygotowuje infrastrukturę Narodowego Programu Szczepień, ale też prowadzi rozmowy w sprawie dostaw szczepionek m. in. z Unią Europejską. Udało się wynegocjować dodatkowe partie – w II kwartale Polska otrzyma blisko 4,5 miliona nadplanowych dawek szczepionki Pfizer. – Mówiłem wcześniej, że do końca II kwartału chcemy wykonać 20 mln szczepień. Teraz mogę powiedzieć, że będzie ich więcej – ok. 23 lub 24 mln – dodał premier Morawiecki. Obecnie w Polsce mamy blisko 8,5 mln wykonanych zastrzyków.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
798Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
622I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
406Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
398Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
394Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+1 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0DMS – Jak system zarządzania dokumentami usprawnia pracę w firmie?
0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0