Ilość zamówień pakowanego ekogroszku oferowanego klientom indywidualnym w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej wzrosła o ponad 50 proc. Obecnie trwa szczyt zakupowy, więc według spółki zainteresowanie będzie jeszcze większe.
PGG podaje, że przełom lata i jesieni jest okresem szczytu sprzedaży węgla.
- To właśnie teraz osoby ogrzewające domy węglem intensywnie kupują opał na sezon grzewczy, poszukują informacji, porównują parametry produktów i ceny. Zainteresowanie ekogroszkiem jest coraz większe - w e-sklepie PGG S.A. już w pierwszej połowie roku ilość zamówień wzrosła o ponad 50% w odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Spółka będąca największym krajowym producentem węgla opałowego zainwestowała w ostatnich dwóch latach 43 mln zł w automatyczne linie do paczkowania i ulepszenie systemu dystrybucji swoich produktów. Obecnie ekogroszki paczkowane są w dwóch miejscach: w Zakładzie Paliw Ekologicznych Wola i w Kopalni Chwałowice. W pierwszym z nich w 2020 roku została uruchomiona nowoczesna instalacja o wydajności do 600 ton na dobę. To cztery razy więcej, niż poprzednia linia do workowania węgla.
Z kolei w grudniu 2020 roku ukończono budowę podobnej linii automatycznej w Ruchu Chwałowice kopalni ROW, który jest drugim wiodącym zakładem produkcji ekogroszków w PGG. Jej wydajność wynosi 200 ton na dobę, czyli około 60 tys. ton na rok.
Inwestycje uzasadnione są o tyle, że rośnie sprzedaż ekogroszków, czyli paliw kwalifikowanych do spalania w kotłach automatycznych piątej klasy. Jak podaje nettg.pl, w tym roku PGG planuje sprzedaż tych paliw na poziomie ok. 700 tys. ton.
„Węgiel dostarczany do krajowych ciepłowni oraz węgiel opałowy na rynek komunalno-bytowy to w sumie trzecia część całej sprzedaży surowca z największej górniczej spółki. Szacuje się, że w tym roku do ciepłownictwa trafi ok. 16 proc. sprzedanego przez Grupę węgla, zaś rynek komunalno-bytowy zużyje ok. 17 proc. surowca z kopalń PGG.” czytamy w nettg.pl.
Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się z reguły dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Producenci zaliczają ekogroszek do tzw. ekologicznych produktów grzewczych. Udział PGG w krajowej produkcji tego typu węgla wynosi ok. 60-70 proc.
Oddanych głosów: 1841
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
536Nowa polityka parkingowa w Katowicach - miasto podsumowuje rok
350Grudzień 2024 z niewielkim wzrostem inflacji. Głównym motorem wzrostu cen energia i żywność
341Tym razem to nie oszustwo. GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże
338Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie"
321Ceny wigilii i Bożego Narodzenia 2024 – Czy to będą najdroższe święta w historii?
+6 / -0Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Eksperci nie mają złudzeń: w 2025 roku Polacy na potęgę będą się zadłużać
0I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
0Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie
0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
0