Około 400 tys. osób pracuje w sektorze wsparcia górnictwa. Jeżeli same górnictwo ma być likwidowane, to przedsiębiorstwa współpracujące powinny być również objęte pomocą systemową – do takiego wniosku doszedł Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników Branży Górnictwa Węgla Kamiennego. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mówi „nie”.
Zespół trójstronny, w skład którego weszli Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ woj. śląskiego, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo – Handlowej oraz Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rzadu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa, obradował 2 lutego.
Panowie zgodzili się, że sektor górnictwa węgla kamiennego stanowią nie tylko producenci węgla ale również tysiące firm i instytucji dostarczających produkty i świadczących usługi na ich. Są to m.in. producenci maszyn i urządzeń górniczych, specjalistyczne firmy usługowe, instytucje naukowo-badawcze działające w całym kraju. W sektorze tym według szacunków Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej pracuje nawet 400 000 osób. To pięć razy tyle, ile zatrudnia samo górnictwo węgla kamiennego. I te firmy oraz instytucje będą zagrożone.
„Transformacja sektora górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie wywoła negatywne konsekwencje dla firm i instytucji z nim kooperujących takie jak utrata płynności finansowej wprowadzenie ograniczeń w działalności a nawet upadłość. Spowoduje to reperkusje dla regionów górniczych w postaci wzrostu bezrobocia i spadku wpływów do budżetu lokalnych” czytamy w stanowisku zespołu trójstronnego.
Członkowie zespołu przyznają, że potrzebne jest pełne wsparcie dla tego sektora na podobnych zasadach, jak wsparcie samego górnictwa. Dlatego zespół zarekomendował rządowi cztery postulaty.
Po pierwsze chodzi o zapewnienie dostępu na preferencyjnych warunkach do instrumentów finansowych umożliwiających restrukturyzacja przedsiębiorstw okołogórniczych, tak aby mogły przestawić produkcję przemysłową na rzecz innych branż.
Drugim punktem jest uwzględnienie firm i instytucji zaplecza górniczego w krajowym planie sprawiedliwej transformacji oraz w planach regionalnych w aspekcie zapewnienia im odpowiednich środków pomocowych.
Po trzecie chodzi o rozszerzenie wsparcia dla promocji i działalności eksportowej firm otoczenia na rynkach poza unijnych poprzez zapewnienie środków na inwestycje z tym związane.
Wreszcie, po czwarte, zespół postuluje objęcie pracowników firm i instytucji otoczenia górnictwa niektórymi świadczeniami socjalnymi jak miało to miejsce w odniesieniu do pracowników kopalń. Chodzi na przykład o prawo do wcześniejszej emerytury, jednorazową odprawę pieniężną czy też pokrycie kosztów przekwalifikowania lub założenia własnej działalności gospodarczej.
Jak informuje ŚląskiBiznes.pl Biuro Prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych, obecnie w MAP „rozważane są możliwości wsparcia branży okołogórniczej.”
„Należy jednak zauważyć, że pomoc przedsiębiorcom, w tym okołogórniczym, nie znajduje się w bezpośredniej kompetencji MAP. Kluczową sprawą jest rozważenie sposobu i zakresu pomocy, bowiem program pomocowy można rozumieć również, jako szeroko pojęte działania w zakresie promocji eksportu czy na przykład finansowania zwrotnego na działalność bieżącą i inwestycyjną. Branża okołogórnicza jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości i zakresu działalności. Na Śląsku funkcjonują przedsiębiorcy, którzy zatrudniają kilka osób, ale są również firmy kilkuset osobowe. Są przedsiębiorstwa, które całą swoją działalność opierają na dostawach do górnictwa, ale są również takie, które niewielki procent dostaw sprzedają dla górnictwa. Sytuacja każdego z tych przedsiębiorców jest inna, dlatego w pierwszej kolejności MAP rozpozna potrzeby i ilość firm, które wymagają pomocy.” informuje Biuro Prasowe MAP.
Oddanych głosów: 265
Tagi: górnicza izba przemysłowo handlowa, Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników Branży Górnictwa Węgla Kamiennego, ministerstwo aktywów państwowych, MAP, wsparcie firmy okołogórnicze, firmy okołogórnicze
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
9307Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
4936PGG: górnik skarży się na obciętą czternastkę. Jak jest z nagrodami rocznymi?
2905Famur zamyka zakład w Zabrzu. Ponad 50 osób do grupowego zwolnienia
978Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
739Wyobrażasz sobie świat bez własności prywatnej? To nasza przyszłość
+302 / -25Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
+38 / -5O was się mówi "tłuste koty" - były członek zarządu JSW odgryza się związkowcom
+7 / -0Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
+5 / -2Odejście od węgla uzależni nas od gazu z Rosji - wiceminister MAP
+4 / -1PGG: górnik skarży się na obciętą czternastkę. Jak jest z nagrodami rocznymi?
1Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
0Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
0Będzie nowy prezes Tauronu. Wojciech Ignacok zrezygnował przez problemy ze zdrowiem
0Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 265