Przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę, a chcący płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, mogą zgłosić się do Małego ZUS plus. Na zgłoszenie nie zostało jednak niewiele czasu. Ostateczny termin to 31 stycznia. Przegapienie tej daty oznacza, że przedsiębiorca z ulgi będzie mógł skorzystać dopiero w 2025 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Mały ZUS-u plus uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy to jednak składki zdrowotnej, która jest opłacana w pełnej wysokości. Jest kilka warunków, które należy spełnić, by skorzystać z ulgi, to m.in. wpisanie przedsiębiorcy do rejestru CEIDG, prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni, przychód roczny w poprzednim roku wynosi do 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż rok to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.
- Osoba, która korzystała z Małego ZUS-u plus w poprzednim roku i nadal spełnia warunki, nie musi ponownie zgłaszać się do ulgi – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus jest do 31 stycznia. Po tej dacie – skorzystanie z ulgi będzie niemożliwe. Przedsiębiorcy musza pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów wyrejestrowujących i zgłoszeniowych w ZUS, czyli ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92).
Formularze można złożyć papierowo lub elektronicznie. Jeśli płatnik rozlicza składki za więcej niż 5 osób, wówczas ma obowiązek przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe elektronicznie.
Oprócz zgłoszenia do ulgi z nowym kodem tytułu ubezpieczenia każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.
Są sytuacje, kiedy zgłoszenia do Małego ZUS plus można dokonać w innym miesiącu niż styczeń.
- Dzieje się tak, gdy przedsiębiorca korzystał z „preferencyjnych składek” przez 24 miesiące, a ten preferencyjny okres kończy się w innym terminie niż styczeń. Taki płatnik składek może zgłosić się do Małego ZUS w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany. Jeśli np. termin opłacania preferencyjnych składek kończy się ostatniego maja, to przedsiębiorca może zgłosić się do Małego ZUS plus do 7 czerwca – tłumaczy rzeczniczka.
Mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie firmy. Z małego ZUS plus można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Z małego ZUS plus wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje działalność dla byłego lub obecnego pracodawcy w ramach tego, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Podstawa wymiaru tych składek nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Należy pamiętać o tym, że opłacanie niższych składek wiąże się z wypłatą niższych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński, czy w przyszłości emerytura. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie wysokości opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2045JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2029"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1658Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
769Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
768"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0