W piątek przekażemy perspektywę na kolejne dwa tygodnie w sprawie kwestii obostrzeń związanych z pandemią - zapowiedział w czwartek w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w związku z dużą liczbą zgonów w kraju i „szalejącą epidemią również wokół Polski”, konieczna jest wytrwałość.
Premier był pytany na czwartkowej konferencji prasowej, kiedy zostanie ogłoszone luzowanie kolejnych obostrzeń i kogo ta decyzja obejmie. Szef rządu został także zapytany skąd duża liczba zgonów w kraju z powodu COVID-19, szczególnie w czwartek, i skąd, jego zdaniem, „trend rosnący” w tej kwestii.
- Jedno pytanie z drugim stoi do pewnego stopnia w sprzeczności. Właśnie dlatego, że patrzymy z ogromnym niepokojem na kwestię zgonów, dlatego zdając sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna, musimy z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu różnych obostrzeń - odpowiedział premier.
Poinformował, że rząd w piątek przekaże perspektywę na kolejne dwa tygodnie i szczegóły zostaną przedstawione tego dnia.
- Ale cały czas właśnie w związku z liczbą zgonów, sytuacją wokół Polski, szalejącą epidemią również wokół Polski, musimy być wytrwali, musimy wytrzymać do czasu kiedy szczepionka zacznie działać na odporność zbiorową - zaznaczył szef rządu.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 6496 osób, a 444 chorych zmarło. Od marca, gdy zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, wykryto go u 1 533 511 osób, z których 38 344 zmarły.
Słowa premiera sugerują, że kolejnego luzowania obostrzeń w najbliższym czasie jednak nie będzie. Media ogólnopolskie prześcigały się w w spekulacjach, że po 14 lutego otwarte mogą być hotele, teatry, obiekty sportowe jak boiska czy korty tenisowe. Mało tego, otwarcie hoteli miało być powiązane ze skierowaniem do szkół kolejnych roczników uczniów, tak, aby rodziny nie spakowały się i nie wyjechały, np. w góry umożliwiając dzieciom naukę zdalną z pokoju hotelowego.
Polacy w sondażu Biostatu powiedzieli wyraźnie, co sądzą o obostrzeniach. Z opublikowanego 3 lutego sondażu przeprowadzonego 30 i 31 stycznia wynika, że 87 procent respondentów popiera otwarcie restauracji i hoteli, a ponad dwie trzecie (69,3%) zamierza z nich skorzystać. Co piąty oczekuje przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego.
Jak będzie faktycznie, przekonamy się dziś.
Oddanych głosów: 4043
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
613I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
388Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
371Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
361Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
360Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0Wydatki na poziomie blisko 4 miliardów. W Katowicach uchwalono budżet na 2025 rok
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0