Krystian Stępień nie jest już prezesem Funduszu Górnośląskiego, potężnej spółki kontrolowanej przez Województwo Śląskie, zarządzającej setkami milionów zł przeznaczanymi na wsparcie i rozwój przedsiębiorców. Stanowisko stracił w piątek.
Decyzję o odwołaniu Krystiana Stępnia z funkcji prezesa podjęła 12 sierpnia Rada Nadzorcza Funduszu Górnośląskiego. Informację potwierdził Śląskiemu Biznesowi wiceprezes Jacek Miketa.
- Została nam przekazana informacja o odwołaniu Krystiana Stępnia, ale bez podania szczegółów. Być może wyczerpała się formuła współpracy – mówi Śląskiemu Biznesowi Jacek Miketa.
Skontaktowaliśmy się z Krystianem Stępniem, ale napisał, że nie komentuje sprawy. Jeszcze 7 lipca widzieliśmy prezesa na Lotnisku im. W. Korfantego przy okazji otwarcia nowego hangaru do obsługi technicznej samolotów. Fundusz Górnośląski był jednym z partnerów przedsięwzięcia.
Obecnie zarząd Funduszu Górnośląskiego tworzą dwaj wiceprezesi: Jacek Miketa oraz Łukasz Oprawski.
- Rada nadzorcza przekazała, że na chwilę obecną kierujemy spółką we dwójkę. Nie ma p.o. prezesa. Statut spółki pozwala zarządzać wiceprezesom – mówi Jacek Miketa.
Krystian Stępień pochodzi z Żor. W latach 90. był pracownikiem Urzędu Miasta w Żorach, następnie dyrektorem MOSiR Żory, a w latach 2011 -1014 prezesem spółki Nowe Miasto sp z o.o. która najczęściej kojarzona jest z Miasteczkiem Westernowym Twinpigs oraz pływalnią Aquarion. Był bliskim współpracownikiem Wojciecha Kałuży, obecnego wicemarszałka województwa śląskiego. W 2014 roku był nawet szefem kampanii Żorskiej Samorządności, z której Wojciech Kałuża kandydował na fotel prezydenta Żor. Podbój magistratu się nie udał. Kałuża został radnym. W tym też roku Stępień został dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej w Wodzisławiu Śląskim, który borykał się z problemami finansowymi. Zakład został następnie przekształcony w spółkę miejską Domaro. Stępień został jej prezesem.
W marcu 2018 roku Rada Nadzorcza odwołała Krystiana Stępnia. Prezydent Wodzisławia Śląskiego argumentował to nieprawidłowościami finansowymi stwierdzonymi podczas kontroli urzędu w spółce. W ślad za ustaleniami kontrolerów prezydent powiadomił rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy RIO w Katowicach o podejrzeniu złamania ustawy o zamówieniach publicznych przy zlecaniu robót.
Krystian Stępień zapewniał, że jest niewinny, a o żadnych nieprawidłowościach nie ma mowy. - Wszystkie zlecenia do Spółki przygotowywał nadzór właścicielki w Urzędzie, a podpisywał prezydent. Jeżeli ktoś dzielił zamówienia to zlecający a nie wykonawca. Spółka nie podlega rzecznikowi dyscypliny finansów publicznych i w ogóle ich nie stosuje - ripostował Krystian Stępień cytowany przez portal tuWodzisław.pl. Tym niemniej pracę stracił.
Okazało się, że racja leżała po stronie zwolnionego prezesa. 11 stycznia 2019 r. Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO w Katowicach uniewinniła od zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych z braku znamion popełnienia tego czynu.
11 lutego 2019 roku został wybrany przez RN Funduszu Górnośląskiego na prezesa na trzyletnią kadencję. W 2020 roku marszałek Jakub Chełstowski powołał K. Stępnia do Śląskiego Forum Ekspertów.
Fundusz Górnośląski jest potężną spółką kontrolowaną przez województwo śląskie, które ma 86,8 proc. głosów. Pozostałymi, śladowymi akcjonariuszami są miasta i gminy w woj. śląskim, RIG Katowice oraz Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych „GZUT” SA. Fundusz zarządza wartymi setki milionów zł projektami wsparcia dla mikro, małych i średnich firm.
Przedmiotem działalności Funduszu jest m.in.: świadczenie usług finansowych z wyłączeniem czynności bankowych, obejmowanie i nabywanie akcji oraz udziałów zwłaszcza w firmach województwa śląskiego i zarządzanie nimi w celu osiągania maksymalnej efektywności ekonomicznej, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych, przyciąganie kapitału zewnętrznego dla finansowania inwestycji w województwie śląskim, finansowanie przedsięwzięć restrukturyzacyjnych i rozwojowych, administrowanie i zarządzanie środkami przeznaczonymi na przedsięwzięcia restrukturyzacyjne i rozwojowe, współpraca z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami w zakresie zadań Spółki, realizacja zadań o charakterze publicznym, powierzonych przez organy administracji rządowej i samorządowej.
Swoje zadania Fundusz Górnośląski realizuje zarówno poprzez własną działalność, jak i Spółki Grupy Kapitałowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zawód: taksówkarz - czy to się jeszcze opłaca? Sprawdzamy kondycję branży w Śląskiem
4795Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
2546Pierwszy taki showroom w Polsce. Politechnika Śląska testuje ultraszybką sieć 5G
1041Popularny muzyk Patrick Moreno, to... polski górnik z kopalni PGG (foto, video)
656Współpraca z byłym prezesem zawieszona. Afera z EC Będzin zatacza szersze kręgi
479Porażki przekuła w biznesowy sukces. Dziś jej "smakowite" świeczki zdobią domy katowiczan (foto)
+17 / -1Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
+12 / -4Zawód: taksówkarz - czy to się jeszcze opłaca? Sprawdzamy kondycję branży w Śląskiem
+6 / -1Pierwszy kierunek studiów w Politechnice Śląskiej z prestiżową amerykańską akredytacją
+2 / -0Pierwszy taki showroom w Polsce. Politechnika Śląska testuje ultraszybką sieć 5G
+1 / -0Współpraca z byłym prezesem zawieszona. Afera z EC Będzin zatacza szersze kręgi
0Popularny muzyk Patrick Moreno, to... polski górnik z kopalni PGG (foto, video)
0Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
0Pierwszy taki showroom w Polsce. Politechnika Śląska testuje ultraszybką sieć 5G
0Zawód: taksówkarz - czy to się jeszcze opłaca? Sprawdzamy kondycję branży w Śląskiem
0