Politycy Koalicji Obywatelskiej nie przebierają w słowach opisując działania premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie klimatycznym w Madrycie. Borys Budka mówi wprost, że szef rządu okłamuje Polaków. Opozycja domaga się od Morawieckiego informacji, na jakie zagrożenia naraża się Polska, wetując ustalenia paktu klimatycznego. W grę wchodzą miliardy złotych!
Polska wróciła ze szczytu klimatycznego COP25 z tarczą, czy na tarczy? Opinie są różne. Trzy dni temu 26 państw członkowski Unii Europejskiej uzgodniło nowy cel unijnej polityki klimatycznej. Docelowo w 2050 roku UE ma stać się neutralnie klimatycznie gospodarką. Wszystkie kraje opowiedziały się „za” Europejskim Zielonym Ładem... oprócz Polski.
Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami i na portalach społecznościowych, że Polska uzyskała zwolnienie z zasady zastosowania polityki neutralności klimatycznej. - Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie – dodał.
Co innego pada z ust prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ostrzega, że Polska znajdzie „poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności”.
W związku z tym dzisiaj na rybnickim rynku doszło do symbolicznego spotkania polityków Koalicji Obywatelskiej z dziennikarzami. Wiceszef KO Borys Budka mówi wprost, że premier Morawiecki okłamuje Polaków twierdząc, że wrócił do kraju z zapewnieniem, że ustalenia na szczycie klimatycznym mają być korzystne dla naszego kraju.
- Dzisiaj w Sejmie Koalicja Obywatelska składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informacje Prezesa Rady Ministrów dotyczących prawdziwych ustaleń przebiegu szczytu klimatycznego. Taka elementarna uczciwość wymaga od premiera, by mówił prawdę, by nie okłamywał Polaków. Co więcej, traktujemy takie zachowania jako nieodpowiedzialne, tracimy szansę na to, by dzięki środkom UE dokonać transformacji gospodarki. By 40 tys. istnień ludzkich nie ginęło tylko dlatego, że nie mamy dobrej polityki anystmogowej – wyjaśnił Borys Budka.
Jego zdaniem Mateusz Morawiecki prowadzi krótkowzroczną politykę.
Wtóruje mu poseł Marek Krząkała.
- Najgorsze jest to, że po raz kolejny oszukuje się społeczeństwo. Premier przyjechał i ogłosił zwycięstwo, ale to zwycięstwo 1:26. Już Macron zapowiedział, że ci, którzy nie dostosują się, nie otrzymają środków, by walczyć ze smogiem. Będziemy się domagać od premiera informacji, jakie były szczegóły ustalenia szczytu. Na razie co innego mówi w kraju, a co innego możemy wyczytać w mediach – dodaje.
Dlaczego to takie ważne? Poseł Krzysztof Gadowski podkreśla, że Unia Europejska na program klimatyczny zamierza przeznaczyć prawie 100 mld euro.
- To potężne pieniądze, które mogłyby wpłynąć do Polski. Mają one zmienić politykę energetyczną, dzięki którym można np. budować nowe bloki energetyczne lub modernizować już istniejące. Mamy elektrownię w Rybniku, mamy plany, projekty, ale nadal nie wiadomo, w jakim kierunku zakład ma być przebudowany. Dzisiaj nie ma na to nawet pieniędzy. Skąd premier weźmie na to środki? Zobaczymy za to, jak 1 stycznia sięgnie do kieszeni Polaków, byśmy zapłacili więcej za prąd – mówi Krzysztof Gadowski.
W spotkaniu uczestniczył też prezydent Piotr Kuczera. Jego zdaniem zielony ład to szansa na transformację.
- Dzisiaj na pewno smog jest tematem nr 1 w Rybniku. Zielony ład tak czy inaczej nastąpi w Europie Zachodniej, nie chcemy jako członek UE być wykluczeni z tego procesu, który jest niezbędny. Mam nadzieję, że stanowisko rządu ulegnie zmianie. Trzeba nam decyzji, które w perspektywie poprawią zdrowie i nasz klimat. Bez tego jako samorządowcy, mieszkańcy miast i miasteczek będziemy coraz słabsi i gorzej traktowani. Ten pakt jest nam potrzebny – przekonuje Piotr Kuczera.
Dodajmy, że zawetowania neutralności klimatycznej w 2050 roku domagała się od polskiego rządu Solidarność.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1546Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
954Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
673Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy. Biuro Kontroli Wewnętrznej zwalcza patologie w PGG
581Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
520Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Decyzja zapadła. Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PGG
+2 / -0"Żyrafa" w renowacji. Rozpoczął się kolejny etap prac
+1 / -0Są urlopy, jest i zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków. Do zmiany w prawie rękę przyłożyli mieszkańcy Śląska
0Zgłoś schron lub ukrycie. Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości
0Nielegalny TikTok, pornografia na porządku dziennym. Szokujące wyniki raportu o dzieciach w sieci
0JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
0"Żyrafa" w renowacji. Rozpoczął się kolejny etap prac
0